Reflex – Bitva o Atlantik

Mezi dokumenty BBC o přírodě a zvířatech, které ve čtvrtky vydává Hollywood Classic Entertainment za podpory týdeníku Reflex, se dnes 28. ledna 2010 vmáčknul jeden disk s odlišným tématem – v prodeji je za 49,- Kč námořní bitva, která předznamenala konec války – Bitva o Atlantik

Bitva o Atlantik byla bitvou o Británii. Od roku 1939 do roku 1942 hrozilo nebezpečí, že Hitlerovy ponorky dokonají to, co se letounům Luftwaffe nepodařilo – pokoření Británie. Pokud by nacisté dokázali zcela odříznout ostrovní království od námořní pomoci, vypadal by pravděpodobně konec války úplně jinak. Výpovědi očitých svědků, rekonstrukce dramatických událostí a množství archivního materiálu přináší tento výjimečný dokument.

 

 

 

1. Šedí vlci

 

 

 

V říjnu roku 1939 byla napadena Británie v samém srdci svého námořnictva. Německé ponorky provedly zdánlivě nemožnou misi a torpédovaly válečné lodě zakotvené v doměle bezpečném přístavišti. během krátké doby se Británie dostala do námořního obležení a Hitler sliboval zničit každého, kdo by jí chtěl pomoci.

 

2. Udržet v tajnosti

 

 

 

Na začátku války byla Británie životně závislá na Severní Americe, během prvních 18 měsíců však německé ponorky potopily více než tři miliony tun přepravovaného nákladu. Vzpruhou pro britské námořnictvo bylo prolomení tajného německého kódu Enigma, které umožňovalo odklánět britské konvoje z dosahu ponorek. Nové šifry na německé straně ale opět změnily poměry v neprospěch Británie.

 

3. Štvanci

 

 

 

Na jaře 1943 začaly spojenecké síly znovu vítězit nad Němci díky technickému pokroku. Britské letectvo mohlo pomocí radarové detekce nalézat velitelské věže ponorek nad hladinou oceánu. Vzhledem k tomu, že ponorky byly pod hladinou pomalé a "slepé", byly nuceny zdržovat se u povrchu většinu času.

 

Zároveň vyvinuli spojenci novou taktiku na ochranu zásobovacích konvojů. Tyto údery zasazené Německu se ukázaly jako rozhodující v bitvě o Atlantik.

 

 

Žánr: Dokumentární / Válečný

Země původu: Velká Británie / Německo

Rok vzniku: 2002

Délka: 148 minut

Původní název: The Battle of the Atlantic 

Produkce: Andrew Williams 

Vedoucí výroby: Laurence Rees 

Společnost: BBC / History Channel / NDR Germany  

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky  

 

Obraz: barevný/černobílý PAL DVD9 16:9 

Bonus: žádný