Forum Home Entertainment Czech – 60 sekund (režisérská verze)

Dalším televizně provařeným titulem z nabídky Kolekce filmů pro muže, se kterou přišla na pulty společnost Forum Home Entertainment Czech, bude v pondělí 1. února 2010 za 99,- Kč film 60 sekund z dob, kdy ještě Nicolas Cage účinkoval ve filmech, které lze bez zaváhání označit jako Áčkové. Dokážete pro záchranu života svého bratra ukrást padesát luxusních aut během jediné noci?

Není to tak dávno, co u nás soundtrack z tohoto filmu burácel několikrát denně z pokojíku. Pro někoho úžasná záležitost vysokooktanového benzínu a pálených gum super bouráků, pro jiné bezvýrazná, podprůměrná, otravná podívaná.

 

 

Randall "Memphis" Raines býval tím nejlepším zlodějem aut ve státech. Teď žije poklidným životem kdesi na předměstí a učí děti jezdit na motokárách. Sice nějaký čas seká dobrotu, ale pod slupkou sympatického slušňáka stále číhá dravec připravený kdykoliv zaútočit.

 

 

To se skvěle hodí ve chvíli, kdy se Randallův mladší bratr Kip ošklivě zaplete s krutým gangsterem a svou neopatrností ho připraví o desítky kradených luxusních aut připravených k prodeji. Vlastní chybou upoutal pozornost policie. Detektivy, kteří se specializují na krádeže aut, tak přivedl do dílny, kde se shromaždují ukradené vozy. Teď mu hrozí smrt slisováním v autě.

 

 

Pokud nemá bráška zemřít, musí se Randall vrátit k řemeslu. Setká se s chladnokrevným zločineckým bosem Raymondem Calistrim, který přišel do Los Angeles z Evropy, a zaváže se pro něho šlohnout padesátku špičkových, drahých a náležitě zabezpečených automobilů. Se starou partou a bývalým parťákem Ottou Halliwellem, který už sice také opustil dráhu zločinu, by to Randall určitě dokázal, kdyby se mu ovšem na paty nelepili vlezlí poldové. Společně začnou opět „pracovat" – učitel autoškoly Donny, drsný zaměstnanec patologie přezdívaný Sfinga a Memphisova bývalá láska, automechanička Sway. Proti své vůli však musí přibrat do party také Kipa a jeho partu.

 

 

Začíná závod s policií a časem. Akce komplikuje nejen detektiv Castlebeck, ale také konkurenční banda černošského gangstera Johnnyho. Auta se musí ukrást za jednu noc, aby naložili poslední auto předtím, než se po tom prvním začne někdo shánět.

 

 

Detektiv zmáčkne podavače v prodejně aut, o kterém ví, že dodává zlodějům klíčky k autům. Od něj se dostanou k Ottově dílně a rozhodnou se bandu nenápadně sledovat. Když jeden z Kipových mladíků na vlastní pěst ukradne auto plné heroinu, vtrhne policie do dílny. Zlodějům se však podaří celou věc uhrát do ztracena. Castlebeck musí odejít s prázdnou, navíc banda ví, že po nich jde.

 

 

Přesto se rozhodnou v akci pokračovat. Dokončí seznam vozů a sledují jejich pohyb po městě a v přesně dohodnutý čas se pustí do akce. Do vypršení termínu zbývá deset hodin. Ve dvojicích kradou nejrůznějšími způsoby vytipovaná auta a svážejí je na předem dohodnuté místo. Jsou mezi nimi moderní luxusní vozy i sběratelské rarity. Když si Memphis u jednoho z vozů všimne hlídajících policistů, varuje ostatní. Rozhodne se změnit plán a místo hlídaných aut ukrást už jednou ukradené a zabavené vozy z policejního parkoviště. Castlebeck se dovídá o Calitrim a pozadí probíhající velké loupeže a dostane se do sporu s oddělením vražd, které má na zločince také políčeno. Zbývá hodina do vypršení lhůty.

 

 

 

Detektivové, kterým se mezitím podařilo získat seznam aut, která měla být ukradena, číhají u posledního vozu, Shelby Mustang GT 500, sběratelské kuriozity z roku 1967. Mepmhisovi se sice podaří auto ukrást, vinou dlouhé honičky, s policií však vůz dopraví Calitrimu o dvanáct minut později…

 

Žánr: Akční / Krimi / Thriller

Země původu: USA

Rok vzniku: 2000

Délka: 123 minut

Původní název: Gone in Sixty Second

Světová premiéra: 5. června 2000 – USA

Kinopremiéra v ČR: 10. srpna 2000

Režie: Dominic Sena

Námět: H. B. Halicki (původní verze z roku 1974)

Scénář: Scott Rosenberg

Produkce: Jerry Bruckheimer, Denice Shakarian Halicki, Jonathan Hensleigh, Aristides McGarry, Chad Oman, Pat Sandston, Mike Stenson, Robert Stone, Webster Stone, Barry H. Waldman

Hudba: původní Ian Ball, Trevor Rabin

Kamera: Paul Cameron

Střih: Roger Barton, Chris Lebenzon, Tom Muldoon

Kostýmy: Marlene Stewart

Společnost: Touchstone Pictures / Jerry Bruckheimer Films

Natáčeno: Kalifornie, USA

Hrají: Nicolas Cage (Randall Rains), Giovanni Ribisi (Kip Raines), Angelina Jolie (Sara ‚Sway‘ Waylandová), T. J. Cross (Mirror Man), William Lee Scott (Toby), Scott Caan (Tumbler), James Duval (Freb), Will Patton (Atlee Jackson), Delroy Lindo (detektiv Roland Castlebeck), Timothy Olyphant (detektiv Drycoff), Chi McBride (Donny Astricky), Robert Duvall (Otto Halliwell), Christopher Eccleston (Raymond Calitri), Vinnie Jones (Sphinx), Grace Zabriskie (Helen Rainesová), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, maďarsky

Titulky: česky, slovensky, anglicky, anglicky pro neslyšící, maďarsky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (2,35:1)

Bonus: Jerry Bruckheimer (Conversations with Jerry Bruckheimer – rozhovor s producentem – 7:33 minut, anglicky s českými, slovenskými nebo maďarskými titulky + Biography / Filmography – anglický text); Action Overload (1:31 minut, videoklip s ukázkami z filmu a z natáčení); The Big Chase (L.A. Streets – 5:07 minut, Naval Yard – 3:37 minut, The Big Jump – 3:11 minut – ukázky z filmu, ukázky z natáčení, rozhovory – anglicky s českými, slovenskými nebo maďarskými titulky); 0 to 60 (4:06 minut, ukázky z filmu, ukázky z natáčení, rozhovory – anglicky s českými, slovenskými nebo maďarskými titulky); Wild Rides (5:19 minut, ukázky z filmu, ukázky z natáčení, rozhovory – anglicky s českými, slovenskými nebo maďarskými titulky); Stars on the Move (Memphis, Kip, Young Gang, Old School, Adversaries – ukázky z filmu, ukázky z natáčení, rozhovory – anglicky s českými, slovenskými nebo maďarskými titulky); The Cult Music Video (3:45 min.)