Bontonfilm – Titanic

A je to tady, Bontonfilm ve středu 3. února 2010 zahajuje Oskarovou edici tím ještě donedávna nej filmem Titanic za 99,- Kč. Na pultech se tedy objeví postupně další řada filmů ve stejné grafické úpravě v krabičkách slim digipack. O takovém filmu se dá těžko napsat něco nového a objevného. Vždyť tuhle romanticko-katastrofickou sbírku 11 Oscarů sesadil až teď po letech z trůnu sám její tvůrce… Hádanka vyřešena – balení obsahuje 2 DVD i slíbenou papírovou krabičku na všechna DVD z této edice.

Byl obrovský a luxusní. Elita britské aristokracie, bohatí Američané i stovky chudáků, kteří chtějí najít svobodu, bohatství a štěstí na druhé straně oceánu. Ti všichni se sešli na palubě. Lidé o něm ve své pýše říkali, že je nepotopitelný. Když vyplouval Titanic na svou první plavbu, byli na jeho palubě také chudý Jack a bohatá Rose. On vyhrál lístek v pokeru, ona měla pronajato jedno z nejluxusnějších apartmá. Prožili spolu nejkrásnější chvíle svého života a slíbili si, že se už nikdy nerozejdou – až do oné osudné noci, kdy pýcha lidstva narazila v Severním moři do ledovce, který Titanic neúprosně poslal ke dnu. Krásná romance se změnila ve zběsilý a tragický boj o záchranu.

 

 

Slavný příběh začíná v okamžiku, kdy je při průzkumu slavného vraku vytažen na hladinu výzkumné lodi Keldyš trezor z kajuty boháče Cala Hockleyho. Místo vzácného diamantu Srdce oceánu, který chtěl v trezoru najít lovec pokladů Brock Lovett však objeví jen pár drobností a kresbu nahé dívky s diamantem na krku. Reportáž zahlédne v televizi stará dáma, která se Lovettovi přihlásí jako dívka z kresby a poté co ji vrtulník dopraví v doprovodu vnučky na palubu Keldyše, vypráví jemu a jeho spolupracovníkům pohnutý příběh svého života a krátkého milostného vzplanutí, které tvoří hlavní část filmu.

 

 

Jmenovala se Rose DeWitt Bukater a jako sedmnáctiletá dívka z lepší rodiny se měla kvůli majetku provdat za nemilovaného arogantního boháče Cala Hockleyho. Během plavby na palubě luxusního parníku Titanic, který 10. dubna 1912 vyplul na svou první a poslední plavbu do New Yorku, se však za poněkud dramatických okolností seznámila s chudým svobodomyslným Američanem Jackem Dawsonem, který lístek na Titanic vyhrál v pokeru.

 

 

 

Jack ji totiž zachrání, když se v zoufalství nad vidinou života v nudě vyšší společnosti rozhodla spáchat sebevraždu. Arogantní Cal povýšeně pozve Jacka "za odměnu" na večeři a pak se pokusí snoubenku oslnit diamantem Srdce oceánu.

 

 

Dívku však mnohem více zaujmou Jackovy kresby a vyprávění o jeho svobodném životě nezatíženém majetkem a toulkách světem. Dvojice se rychle sbližuje, čemuž napomůže i způsob, jakým Jack zvládne Calovy slovní útoky během jinak nudné večeře a také bouřlivá oslava na palubě chudých, kam Jack Rose zavede.

 

 

 

Do plánů a osudů všech však osudově zasáhne ledovec, který rozpáře bok lodi a konstrukční chyba, která s takovou možností nepočítala. Z pýchy lidstva se během několika hodin stane nejslavnější hrobka na mořském dně.

 

 

 

Než se nad však nad Titanikem zavře hladina, pokouší se Jack a Rose, pronásledovaní pomstychtivým Calem a jeho komorníkem Lovejoyem, ve všeobecné panice bojovat s krutým osudem o život.

 

 

James Cameron svým filmem nenatočil nic objevného. Zkázu Titanicu před ním natočilo hodně tvůrců – ať už jako dokumenty, nebo hrané filmy zabývající se osudy některých pasažérů. Co ovšem přesně zapadlo do vkusu publika v roce 1997, a film si masovou návštěvností vydobyl neotřesitelnou první pozici v žebříčku nejúspěšnějších filmů všech dob, byl ústřední milostný příběh, který udělal především z Leonarda DiCapria hvězdu nejvyšší svítivosti. A hlavně idol dívek a žen po celém světě.

 

Žánr: Drama / Historický / Romantický / Katastrofický

Země původu: USA

Rok vzniku: 1997

Délka: 1. DVD – film 103:34 min. + bonusy, 2. DVD – film 83:18 min. + bonusy

Původní název: Titanic

Světová premiéra: 1. listopadu 1997 – Japonsko (Tokyo International Film Festival)

Kinopremiéra v ČR: 5. února 1998

Režie: James Cameron

Scénář: James Cameron

Produkce: James Cameron, Pamela Easley, Al Giddings, Grant Hill, Jon Landau, Sharon Mann, Rae Sanchini

Hudba: James Horner

Kamera: Russell Carpenter

Střih: Conrad Buff IV, James Cameron, Richard A. Harris

Kostýmy: Deborah Lynn Scott

Společnost: Twentieth Century-Fox Film Corporation / Paramount Pictures / Lightstorm Entertainment

Natáčeno: Belmont Olympic Pool – 4000 E. Olympic Plaza, Long Beach, Kalifornie, USA / Fox Baja Studios, Rosarito, Baja California Norte, Mexico / Halifax, Nova Scotia, Kanada / Rosarito, Baja California Norte, Mexico / S. S. Jeremiah O’Brien, San Francisco, Kalifornie, USA / S. S. Lane Victory, Pier 94, San Pedro, Los Angeles, Kalifornie, USA / Titanic wreck, Titanic Canyon, North Atlantic, Atlantický oceán / Vancouver, British Columbia, Kanada

Hrají: Leonardo DiCaprio (Jack Dawson), Kate Winslet (Rose DeWitt Bukaterová), Billy Zane (Caledon ‚Cal‘ Hockley), Kathy Bates (Molly Brownová), Frances Fisher (Ruth DeWitt Bukaterová), Gloria Stuart (stará Rose Dawson Calvertová), Bill Paxton (Brock Lovett), Bernard Hill (kapitán Edward James Smith), David Warner (Spicer Lovejoy), Victor Garber (Thomas Andrews), Jonathan Hyde (Bruce Ismay), Suzy Amis (Lizzy Calvertová), Lewis Abernathy (Lewis Bodine), Nicholas Cascone (Bobby Buell), Dr. Anatoly M. Sagalevitch (Anatoly Milkailavich), Danny Nucci (Fabrizio De Rossi), Jason Barry (Tommy Ryan), Ewan Stewart (první důstojník William McMaster Murdoch), Ioan Gruffudd (pátý důstojník Harold Godfrey Lowe), Jonathan Phillips (druhý důstojník Charles Herbert Lightoller), Mark Lindsay Chapman (vrchní důstojník Wilde), Richard Graham (proviantní důstojník Rowe), Paul Brightwell (proviantní důstojník Hichens), Ron Donachie (mistr zbrojíř), Eric Braeden (John Jacob Astor), Charlotte Chatton (Madeleine Astorová), Bernard Fox (plukovník Archibald Gracie), Michael Ensign (Benjamin Guggenheim), Fannie Brett (madam Aubertová), Jenette Goldstein (irská matka), Camilla Overbye Roos (Helga Dahlová), Linda Kerns (žena ze 3. Třídy), Amy Gaipa (Trudy Boltová), Martin Jarvis (Sir Duff Gordon), Rosalind Ayres (Lady Duff Gordonová), Jonathan Evans-Jones (Wallace Hartley), Brian Walsh (Ir), Rocky Taylor (Bert Cartmell), Alexandea Owens (Cora Cartmellová), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, maďarsky + Dolby Digital 2.0 komentář režiséra, komentář herců a štábu, historický komentář  

Titulky: česky, anglicky, maďarsky, hebrejsky, arabsky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (2,35:1)

Bonus: Komentář držitele Ceny Akademie režiséra Jamese Camerona, Komentář herců a štábu (včetně držitele Oscara producenta Jona Landaua), Historický komentář, Alternativní konec (9:03 minut), Hudební video (4:33 minut)