Filmy režiséra Istvána Szabó v nabídce Levných knih

Nabídka zlevnění v prodejnách Levných knih je opravdu široká a jde napříč všemi žánry. Mezi filmy, které určitě stojí za zaznamenání, jsou i filmy oceňovaného maďarského režiséra Istvána Szabó z jeho volné trilogie (Mefisto, Plukovník Redl, Hanussen). Přestože tyto filmy byly vydány již v létě 2006, aktuálně jsou k dispozici stále 2 filmy, každý za cenu 39,– Kč (původní cena 99,– Kč).

Plukovník Redl
(Redl Ezredes)

Žánr: drama
Země původu: Maďarsko, Rakousko, SRN
Rok vzniku: 1985
Délka: 144 min
Jazyk: němčina
Titulky: české

Režie: István Szabó
Hrají: Klaus Maria Brandauer, Hans Christian Blech, Armin Mueller-Stahl, Gudrun Landgrebe, Jan Niklas, Lászlo Mensáros, Károly Eperjes, Péter Andorai, Péter Rudolf, Gyula Benkö.

Film vypráví příběh o osudech reálné postavy Alfreda Redla (1864–1913), mladého ambiciózního důstojníka, jenž si na historickém pozadí doznívající slávy Rakousko – Uherska buduje kariéru u tajné policie. Zaplétá se však do politických kliček, a tak se – i přes zdánlivě úspěšné životní milníky – neodvratně blíží Redlův tragický konec.

Hanussen
(Hanussen)

Žánr: drama
Země původu: Maďarsko, SRN, Rakousko
Rok vzniku: 1988
Délka: 140 min.
Jazyk: němčina
Titulky: české

Režie: István Szabó
Hrají: Klaus Maria Brandauer, Erland Josephson, Ildikó Bánsági, Walter Schmidinger, Károly Eperjes, Grazyna Szapolowska, György Cserhalmi, Jiří Adamíra, Gabriela Kownacka, Péter Andorai, Géza Kovács, Eva Kerekes, Ildikó Bánságiová, Adrianna Biedrzyňská

Světoznámý režisér István Szabó natočil po Mefistovi a Plukovníku Redlovi další variaci na téma postavení jedince v soukolí dějin. Snímek Hanussen má s předcházejícími díly mnoho styčných bodů a završuje volný triptych, analyzující osudy zvláštním způsobem výjimečných osobností, jež se dostaly do střetu s bezohlednou mocí. Konkrétní historické postavy a události jsou však pro Szabóa a jeho spoluscenáristu Pétera Dobaie fen podnětem k rozvíjení velmi pravděpodobné fikce, v níž se realita mísí s předem vykonstruovanou tezí. Režisér sám tentokrát nechtěl, aby hrdina nesl jméno skutečného člověka. Jan Erick Hanussen (vlastním jménem Klaus SteinschneiderJ opravdu existoval, by1 skutečně jasnovidcem, který předpověděl Hitlerův nástup k moci, který předpověděl požár Reichstagu a který by1 nacisty zabit. Nicméně tvůrci ve filmové postavě spojili v jednu osobu tohoto muže a maďarského jasnovidce Jánose Keleho, přičemž s historickými fakty nakládali s uměleckou licencí. Děj se odehrává v rozmezí sklonku 1. světové války a požáru Reichstagu. Szabó zůstává věrný svému stylu a pečlivě buduje atmosféru. V atraktivním prostředí lepších středoevropských kruhů dvacátých a třicátých let se odvíjí drama člověka, který příliš spoléhal na svou individualitu a který věřil, že si sám dokáže zajistit bezpečnost … – Další enigmatickou titulní postavu z Szabóových filmů opět vytváří Klaus Marta Brandauer. Ved1e něj ve snímku vystupují Erland Josephson, Károly Eperjes, György Cserhalmi, Jiří Adamíra, Ildikó Bánságiová a polské herečky Adrianna Biedrzyňská a Gražyna Szapolowská.