Codi – Tajemné příběhy (2. díl) – Johanka z Arku, Muž se železnou maskou

Vydavatelství Codi opět předběhlo samo sebe (na webových stránkách ještě popis disku v tuto cjvíli není) a v úterý 9. února 2010 se objevilo již druhé DVD s názvem Tajemné příběhy a sloganem 1 + 1 zdarma, což vede ke zdražení na 59,- Kč. Pokud tedy věříte tomu, že ke 26 minutám je výhodné dostat za cenu o 10 korun vyšší dalších 26 minut zdarma, pak na vás tentokrát čekají Johanka z Arku a Muž se železnou maskou.  

 

Johanka z Arku – 26:09

 

Jana z Arku je bez jakýchkoli pochybností historická postava, přesto však jsou její život, její činy i její smrt opředeny mnoha legendami.

 

Její příjmení bylo Darc, pocházela z vesničky Domremy La Pucelle, výjimečnou osobností byla již od dětství, kdy své podvědomé myšlenky, víru v boha a lásku k rodné zemi považuje za boží hlas.

 

Francie je v době jejího dospívání, tj. ve dvacátých letech patnáctého století, rozdělena. Na většině území vládnou Angličané a jejich místní spojenci, po bitvě u Azincourtu se francouzský král Karel VI. vzdává francouzské koruny dědičně v jeho rodu ve prospěch anglického rodu Lancasterů. Země je vydrancována vojsky a loupeživými tlupami, obyvatelstvo je hladové a mor a další nemoci si vybírají smutnou daň.  

 

Mladá Jana se cítí být povolána k záchraně Francie, vydává se na cestu za dauphinem Karlem VII., kterého přesvědčí, že právě ona je tím jediným správným člověkem, který mu vrátí odepřený francouzský trůn. Přes mnohá protivenství i přes intriky dauphinova dvora je vojenské tažení na Orleans, které Jana vede, úspěšné. Karel VII. usedá na francouzský trůn a v Remeši je slavnostně korunován.

 

Jana se pouští do dalšího tažení, jehož cílem má být osvobození Paříže. Tato mise však již úspěšná není, stejně jako následující drobná tažení proti loupeživým rytířům a Jana upadá do zajetí burgundského vévody, jenž je hlavním spojencem Angličanů.

 

Jana je předána inkvizici. Nesoudí ji Angličané, proti kterým bojovala, ale její krajané Francouzi. A 30. května 1431 umírá na hranici jako kacířka.

 

Jak je to s jejími legendárními zázraky? Jak lze vysvětlit její božská vnuknutí? Jak mohla odolávat bolesti? Odborníci na historii, psychiku, náboženství i lékaři zkoumají staré zázanmy a svědectví ve světle současných vědeckých znalostí. Podívejte se na výsledky jejich práce s námi…

 

Muž se železnou maskou – 26:08

 

Je rok 1717. Spisovatel, filozof, básník a dramatik Francois Marie Arouet, jež užíval pseudonymu Voltaire, je uvržem téměř na rok do Bastilly, nejznámějšího francouzského vězení, za pomluvy a kritiku Filipa II. Orleánského. Prince regenta francouzskéjo království a bratrance krále Ludvíka XIV., zvaného Král Slunce.

 

Nenávist k Bourbonům, vládnoucí dynastii, a k absolutní monarchii vůbec, kterou Voltaire cítil již dávno před tím, se ještě stupňuje.

 

V roce 1739 začíná Volatire psát dílo "Doba Ludvíka XIV.", jež se stane součástí Filozofického slovníku. V knize se poprvé objevuje postava Muže se železnou maskou, muže, kterého král Ludvík XIV. podle autora dal uvěznit v železné masce, která nesměla být sejmuta. Příběhu se po Voltairovi ujímají další spisovatelé – například Germain-Francois Poullain de Saint-Foix a zejména Alexandre Dumas.

 

Podívejme se nyní do téměř tři sta let vzdálené minulosti, do starých dokumentů, a řekněme si, co je na této legendě pravda, co fabulace, či dokonce lež. Uvažujme společně, z jakého důvodu byla Voltairem napsaná a zda měl pro její vyprávění důkazy, či informace. Zeptejme se odborníků na historii, vězeňství i lékařství, zda je něco takového vůbec možné…

 

Údaje o DVD:

 

Délka: 52 minut (52:17)

Původní název: Mystery Files: Joan of Arc / Man in the Iron Mask

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky (Petr Oliva, Radek Zima, Lucie Kožinová)

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 

Bonus: z nabídky Codi (ukázky z dalších DVD)