Filmexport Home Video – Souboj vojevůdců 5

Filmexport Home Video přináší v pondělí 22. února 2010 další DVD z cyklu dokumentů, které známe z obrazovek České televize, na pulty přichází Souboj vojevůdců 5 za 49,- Kč.

Největší bitvy v dějinách byly vždy soubojem dvou vojevůdců, bylo to utkání odvahy, odolnosti, vytrvalosti a strategické prozíravosti.

 

Americký dokumentární cyklus připomíná některé z významných bitev první a druhé světové války, kdy v čele jednotlivých armád stáli významní velitelé, jejichž jména posléze vešla do dějin.

 

DVD obsahuje dva díly seriálu:

 

Alexander proti von Arnimovi

 

Bitvou o Tunisko skončilo v roce 1943 africké tažení Spojenců proti vojskům Osy.

 

Za úsvitu 22. dubna 1943 zasypalo spojenecké dělostřelectvo německé a italské obranné linie v Tunisku deštěm střel. Poslední bašta Osy v severní Africe byla ohrožena. Došlo k řadě bitev, které byly svedeny nejen na zrádném hornatém terénu napříč Tuniskem, ale také na úzkých pobřežních pláních.

 

Toto tažení Spojenců začalo u Suezského průplavu a skončilo na atlantickém pobřeží. Bitva o Tunis svedla proti sobě dva vojevůdce, kteří se od sebe velice lišili svými povahami. Stáli tu proti sobě v čele svých armád britský generál Harold Alexander a německý generál Hans von Arnim.

 

Clark proti Kesselringovi

 

V lednu 1944 se u Anzia odehrála krvavá a neúprosná bitva, jedna z nejtěžších na italské frontě.

 

V ranních hodinách 22. ledna 1944 se u Anzia na západním pobřeží Itálie vylodily spojenecké jednotky. Němce to překvapilo a zdálo se, že americké a britské jednotky konečně prolomí německou obranu.

 

Ale nevyhnutelná německá odpověď přišla brzo s velkou silou. Spojenci museli svést zoufalý boj o udržení předmostí. Anzio se stalo zdlouhavou a draze zaplacenou operací, v níž ambiciózní americký generál Mark W. Clark a německý polní maršál Albert Kesselring spolu vybojovali dlouhotrvací souboj plný zvratů.

Žánr: Dokument / Válečný

Země původu: USA

Rok vzniku: 2000

Délka: každý díl cca 45 minut

Původní název: Clash of Warriors

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný