Codi – Deník 1939 – 1945 – Druhá světová válka (7. díl) – březen 1940

První středa v měsíci, a tak nabídne vydavatelství Codi (konkrétně 3. března 2010 za 49,- Kč) další díl z projektu Deník 2. světové války. Sedmý disk je věnován měsíci Březen 1940.

Každý den 2. světové války na DVD. Podívejte se, co se dělo před 70 lety.

 

Série 72 DVD mapující vývoj konfliktu – válečné události zychycené den po dni.

 

Třetí měsíc druhého roku války. Hitler a jeho operační štáby konají poslední přípravy na dvě velké operace. Hlavní je v tomto roce útok na Francii a obsazení Belgie, Nizozemí a Lucemburska. Současně však německé Vrchní velitelství branné moci a Hitler osobně, chtějí obsadit Dánsko a Norsko a tím si zajistit zdroj a dopravu, pro Německou říši nezbytné železné rudy ze Švédských nalezišť.

 

Velká Británie, a po výměně ministerského předsedy Daladiera za mnohem realističtějšího Paula Reynauda i Francie, chtějí obsadit norské pobřeží, aby tyto dodávky přerušili a zajistili si severní Atlantik a dokonce uvažují i o útoku na švédské jižní přístavy, ze kterých byly vypravovány lodi s rudou do Německa. Současně spojenecké štáby i britští a francouzští politici stále ještě uvažují, že přes Norsko a Švédsko pošlou posily bojujícímu Finsku, ač oba státy průchod spojeneckých jednotek přes své území do Finska několikrát zamítly.

 

Finsko, které již nemá rezervy výzbroje, ani další vojáky a jehož armáda je zdeptána sovětskou přesilou, přistupuje na sovětské podmínky příměří, aby si zachovalo nezávislost. Ztrácí východní část svého území, zejména Karélii a musí sovětskému svazu na třicet let pronajmout některé své přístavy a základny, zejména přístav Hanko.

 

Na moři pokračuje námořní válka, obě strany se snaží druhou vyhladovět a zbavit dodávek surovin a materiálů. Na francouzsko-německé hranici probíhají drobné šarvátky a přestřelky, včetně leteckých soubojů.

Údaje o DVD:

 

Délka: ?

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný