Bontonfilm – Gladiátor

Člověk aby byl v současné době opatrný a raději používal slova jako možná, snad, pravděpodobně… Termíny občas kloužou a snad se dalšího DVD Oscarové kolekce Bontonfilmu dočkáme opravdu ve středu 17. února 2010, kdy by měl na pulty dorazit Gladiátor za 99,- Kč, velkolepá freska ze starověkého Říma

Film získal Oscary za nejlepší film, nejlepší mužský výkon v hlavní roli, zvuk, kostýmy a vizuální efekty.

 

Příběh římského generála Maxima začíná v zimě roku 180, kdy se v čele římských legií postaral o konečné vítězství nad germánskými kmeny. Po bitvě dorazí do ležení starý a nemocný císař Marcus Aurelius, se svými dětmi, slabošským synem Commodem a dcerou Lucillou, která byla kdysi Maximovou milenkou.

 

 

 

Věčnými boji unavený císař požádá Maxima, aby se po jeho smrti stal protektorem Říma. Generál to však odmítne. Jediné po čem touží, je klidný život ve venkovské vile po boku manželky a syna. Když se Commodus dozví, že ho otec nehodlá jmenovat svým nástupcem, zákeřně ho zabije a zmocní se vlády. Maximus se však novému vládci odmítne podrobit a je zatčen. Podaří se mu uprchnout a spěchá domů. Svůj dům však najde vypálený a manželku i syna brutálně zavražděné.

 

 

Vyčerpán žalem i zraněním, které utrpěl v boji se svými strážci, upadne do bezvědomí a probere se v zajetí otrokářské karavany. Jako otrok je prodán kočovné gladiátorské skupině patřící bývalému gladiátorovi Proximovi. Společně s černým otrokem Jubou projde gladiátorským výcvikem a dostane přezdívku Španěl. Nezáleží mu na životě a nebojí se smrti, po které se, jak věří, setká s rodinou, ale je odhodlán ji nejprve pomstít.

 

 

Zatímco v provinčních arénách procházejí vítězně prvními zápasy, Commodus se vrací do Říma. Dostane se do sporu se senátory a chce senát rozpustit. K tomu však potřebuje získat na svou stranu lid. Rozhodne se proto uspořádat velkolepé gladiátorské hry. K Římu směřuje i Proximova gladiátorská společnost. Starý muž radí Maximovi, aby si vždy získal přízeň publika. S dokonce mu daruje svůj pancíř.

 

Ve scéně z dobývání Kartága stojí Maximova skupina proti velké přesile. Maximus však zorganizuje obranu po vzoru legií a gladiátoři pod jeho vedením zvítězí. Císař donutí maskovaného Maxima odhalit svou totožnost. Ten přede všemi císaře obviní, zuřící vládce mu však musí na přání davu darovat život.

 

 

Lucilla, která v obavách o život svého malého synka Luciuse, připravuje s několika senátory spiknutí proti Commodovi, požádá Maxima o pomoc. Ten nejprve odmítne, ale pak přislíbí, že když mu spiklenci pomohou uprchnout, přivede legie, které budou stát za ním. Spiknutí je však prozrazeno a spiklenci zatčeni. Commodus oznámí Maximovi, že se s ním utká v aréně, aby dokázal svou odvahu, přitom však gladiátora v cele zraní, aby ho oslabil…

 

 

Už nejde jen o vítězství nad protivníkem v nelítostném boji, ale o pomstu na císaři. Maximus si je vědom, že existuje jen jediná síla mocnější než císařova – a tou je moc římského lidu.

 

I když historicky založení jedinci mají z filmu vyrážku díky řadě nepřesností jak v osudech skutečných postav, tak ve faktografických omylech (nepřesnosti v pravidlech gladiátorských zápasů, používání nesprávné či ještě neexistující zbroje, nemožná přezdívka Španěl), i když se tvrdí, že ve filmu je celkem 124 chyb (na každých cca 80 sekund jedna), jde o velkolepou podívanou, pastvu pro oči i uši, prostě klasický velkofilm.

 

Žánr: Akční / Drama / Dobrodružný / Historický

Země původu: Velká Británie / USA

Rok vzniku: 2000

Délka: podle dostupných zdrojů 155 minut, režisérský sestřih 171 minut), na DVD 164 minut

Původní název: Gladiator

Světová premiéra: 1. května 2000 – Los Angeles, USA

Kinopremiéra v ČR: 18. května 2000

Režie: Ridley Scott

Scénář: David Franzoni, John Logan, William Nicholson

Produkce: David Franzoni, Branko Lustig, Laurie MacDonald, Terry Needham, Walter F. Parkes, Douglas Wick, Ridley Scott

Hudba: Lisa Gerrard, Hans Zimmer

Kamera: John Mathieson

Střih: Pietro Scalia

Kostýmy: Janty Yates

Společnost: DreamWorks Pictures / Universal Pictures / Scott Free Productions

Natáčeno: Ait Benhaddou, Ouarzazate, Maroko / Alabama Hills, Lone Pine, Kalifornie, USA / Atlas Corporation Studios, Ouarzazate, Maroko / Bourne Woods, Farnham, Surrey, Velká Británie / Malta / Ouarzazate, Maroko / Shepperton Studios, Shepperton, Surrey, Velká Británie / Val d’Orcia, Siena, Tuscany, Itálie

Hrají: Russell Crowe (generál Maximus Decimus Meridus), Joaquin Phoenix (císař Commodus), Connie Nielsen (Lucilla), Oliver Reed (Antonius Proximo), Richard Harris (císař Marcus Aurelius), Derek Jacobi (senátor Gracchus), Djimon Hounsou (Juba), David Schofield (Falco), John Shrapnel (Gaius), Tomas Arana (Quintus), Ralf Moeller (Hagen), Spencer Treat Clark (Lucius Verus), David Hemmings (Cassius), Tommy Flanagan (Cicero), Sven-Ole Thorsen (Tygr z Galie), Omid Djalili (obchodník s otroky), Nicholas McGaughey (velitel pretoriánů), Chris Kell (opisovač), Tony Curran (zabiják #1), Mark Lewis (zabiják #2), John Quinn (Valerius), a další

 

Údaje o DVD neznámé:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky napevno s anglickým zvukem (na původním vydání ještě anglicky, řecky, turecky)

Obraz: barevný PAL 16:9 (2,35:1)

Bonus: žádný (na původním vydání audiokomentáře režiséra Ridleyho Scotta a štábu)