Bontonfilm – Gympl

Společně s řadou pro děti Bontonfilm v pátek 12. února 2010 vydává další titul Kolekce Českého lva a na pulty se za 69,- Kč chystá film Gympl. Komedie o studentech a učitelích a rodičích a graffiti.

Ve snímku Gympl spojil režisér Tomáš Vorel tradiční studentskou komedii s fenoménem sprejerů. Vycházel přitom z knihy Graffiti Rules (2000), kterou napsal ředitel gymnázia Tomáš Houška, a ze zkušeností Pavla Noska, jenž byl kvůli sprejerství vyloučen ze školy.

 

 

 

Oba se s Vorlem podíleli i na scénáři. Vznikla tak velmi hořká komedie, popisující neveselý stav českého školství, ale i značnou vyprázdněnost vzorku dnešních studentů.

 

 

Pedantský fyzikář, strnulý češtinář, jalový tělocvikář, ekologický učitel výtvarky, mondénní ředitelka školy a další kantoři dle svých představ formují nebohé studenty na poněkud zkostnatělém gymnáziu. A tak málokoho studium opravdu baví a zajímá.

 

 

Septimán Petr Kocourek je náruživým sprejerem a vyráží v noci do ulic s igelitkou plnou barev. Přes den si neustále maluje různé graffiťácké motivy. Má sice dívku Pavlu, ale příliš si jí nevšímá. K Petrovi se připojí spolužák Michal, pocházející z rodiny zbohatlického a křupanského podnikatele.

 

 

 

Oba do školy raději nechodí a když tam náhodou zavítají, tak celé hodiny prospí, neboť po nocích malují. To je to jediné, co je kromě holek skutečně baví.

 

 

Nebezpečné výpravy na střechy domů, ilegální pronikání do útrob metra, dramatické šplhání na komín… Napětí, honičky s policií, dopadení, výslechy. Je to zábavné, je to kruté, je to opravdové. A tak není divu, že se rodiče spojí s profesory a pokusí se napravit své nezvedené potomky…

 

 

Diváci jsou z filmu zmatení. Někdo chválí herce, někdo vystižení školní atmosféry, někdo pláče nad technickou stránkou (ujeté postsynchrony), někdo kritizuje neživotnost karikatur, někdo hodnotí herecké výkony jako šílené a nevěrohodné, někomu vadí „nezaujatost" zpracování, které nenabízí žádný postoj a řešení. Hodnocení se pohybují mezi 50 až 60 procenty.

 

 

 

Žánr: Drama / Komedie / Krimi

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2007

Délka: 110 minut

Kinopremiéra v ČR: 27. září 2007

Režie: Tomáš Vorel

Asistent režie: Jiří Kačírek, Pavel Nosek

Dramaturgie: Kristián Suda, Ivan Hubač

Námět: Tomáš Houška (román Graffiti rules)

Scénář: Eva Holubová, Tomáš Houška, Pavel Nosek, Tomáš Vorel

Odborný poradce: Pasta Oner

Produkce: Tomáš Vorel, Věra Ferdová, Jiří Koštýř

Hudba: Wich, Super Crooo, Indy & Wich, Tomáš Matonoha, DJ Brainy Thug

Kamera: Marek Jícha

Střih: Marek Jícha, Tomáš Vorel

Kostýmy: Iveta Trmalová

Zvuk: Jiří Melcher, Štěpán Mamula

Masky: Veronika Riehs

Výprava – architekt: Petr Fořt

Společnost: Vorel Film

Hrají: Tomáš Vorel jr. (Petr Kocourek), Jiří Mádl (Michal Kolman), Eva Holubová (ředitelka školy Mirka), Tomáš Matonoha (třídní učitel Tomáš), Jiří Schmitzer (učitel češtiny Karel), Milan Šteindler (fyzikář Milan), Martin Zbrožek (učitel tělocviku Jaroslav), Pavel Telička (školní inspektor), Tomáš Vorel (školník), Zuzana Bydžovská (Petrova matka), Tomáš Hanák (Pavlin otec), Jan Kraus (otec Michala), Ivana Chýlková (Michalova matka), Martina Procházková (Pavla Malířová), Lenka Jurošková (Klára Krumbachová), Veruna Dobešová (matikářka Miládka), Lenka Horáková (biologikářka Vlastička), Kamila Kikinčuková (Monika), Filip Vorel (zhulenec Jindra), Tomáš Vaněk (šprt Martin), Daniel Sidon (pankáč), Pasta Oner (writer), Masker (writer), Filip Maryško (writer), Ondřej Trojan (vyšetřovatel), Václav Marhoul (vyšetřovatel), Radomil Uhlíř (hostinský), Věra Ferdová (policistka), Romana Brožková (žena vystupující z tramvaje), Max Kušiak (Petrův bratr), Iveta Trmalová (pošťačka), Michaela Doláková (Pavlina matka), Tomáš Houška, Pavel Nosek, Martin Kotouč (dispečer / buzna v parku), Oliver Šteindler (septimán), Jiří Kačírek (muž vystupující z tramvaje), Jan Jirák (technik instalující kameru na školní chodbě), a další

 

Údaje o DVD neznámé:

 

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1 česky

Titulky: česky pro neslyšící (na dostupném obale je NESLIŠÍCÍ), anglicky

Obraz: barevný 16:9

Bonus: Audiokomentář (T. Vorel, T. Vorek jr., J. Mádl), Audiorozhovory herců a režiséra, Vystřižené scény, Film o filmu, Fotogalerie, Trailery, Videoklip, Plakát, Presskit, Scénář, Rádio spot, Melodram „Zelený list"