Aha! – Úžasná planeta DVD 7

 

Pondělní Aha! společně s KM Recodrs a North Video v ediční řadě Světový dokument přináší v pondělí 23. února 2009 sedmý disk série výběrových programů královny dokumentárních filmů – BBC Motion Gallery. Cena disku 49,- Kč.  

 

Divoké námluvy 

 

Rozmnožování je nejdůležitější úlohou každého jedince. A protože k rozmnožování jsou nutní dva a konkurence je velká, je potřeba přesvědčit partnera – tedy většinou partnerku – o přednostech potenciálních nápadníků. Rituály námluv a rozmnožovací procesy jsou velmi pestré. Někdy nám připadají improvizátorsky neobratné, jindy připomínají taneční variace. 

 

Úžasná společenství 

 

Roje, hejna, stáda, kolonie – říkáme jim různě podle toho, jaké označení se pro daný druh ujalo. Některé organizované skupiny mají přesně rozdělené role, jiné se shromažďují jen v době rozmnožování. Protože skupina budí pozornost predátorů, představuje život ve společenstvích jisté nebezpečí. Vždy ale zvyšuje šanci jednotlivců na přežití a celkově tak na zachování živočišného druhu.

 

Čelisti 

 

Že zvířata koušou, je známá věc. Když dojde na kousání, bývá situace vážná. Kdo je v kousání nejnebezpečnější, kdo nejrychlejší a kdo nejsilnější? Jsou to hadi, krokodýli, nebo žraloci? Medvědi nebo lvi? Ať tak či tak, odpustíme si kousavé poznámky a podíváme se jim na zoubek. 

 

Hmyz 

 

Jsou jich miliony, jsou zpravidla malí a vyskytují se ve všech prostředích naší planety. Rozmanitost této živočišné třídy je neuvěřitelná, ale její zástupci mají společné znaky: článkované tělo, na hlavě pár tykadel a složených očí. Mohou a nemusí mít křídla, žijí často ve společenstvech nebo skupinách, protože jako jedinci jsou ve větším nebezpečí. Pro tělesnou podobu se za hmyz někdy považují i pavouci, podíváme se tedy i na ně!

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:  

 

Výběr kapitol 

 

Délka: 178 minut

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky  

Titulky: česky 

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL DVD9 4:3

Bonus: žádný