DVD edice magazín speciál – Mexická jízda

Další z lednových titulů je mexický film Mexická jízda, který si získal všeobecné sympatie. Cena 49,– Kč. Odhadované náklady na výrobu filmu činily pouze 5 mil. USD, tržby v USA dosáhly cca 14 mil. USD, ve Velké Británii 1 mil. liber, ve Španělsku 1,2 mil. Euro. Film byl k vidění ve filmovém klubu České televize.

Julio a Tenoch jsou stejní jako většina sedmnáctiletých kluků: vzájemné přátelství je pro ně posvátné, diktát hormonů možná ještě posvátnější. Jejich nespoutaná jízda životem však má svoji konečnou zastávku, a tou je dospělost. Během slavnostního odpoledne, kterého se oba účastní se svými rodinami, potkávají Luisu, vdanou osmadvacetiletou Španělku, a začnou ji svádět s nadhledem a lehkostí, která odpovídá jejich povahám a věku. Jen tak z legrace pozvou svou osudovou ženu na výlet na nádhernou pláž Boca del Cielo; přitom ovšem nemají tušení, zda takové místo vůbec existuje. Luisa navštíví lékaře, který má pro ni špatné zprávy. Žena následně příjme nabídků překvapených mladíků, a všichni tři se spolu vydají na cestu. Možná nevědí kam dojedou, ale určitě na tuhle jízdu nezapomenou. Zbytky přátelství a chlapecké nevinnosti totiž mizejí ve zpětném zrcátku.

Režisér Alfonso Cuarón a kameraman Emmanuel Lubezki (kteří spolu natočili pozoruhodné filmy Malá princezna a Velké naděje) ve velmi citovém a otevřeném road-movie Mexická jízda kombinují smysl pro obrazovou poetiku s nevázaným humorem, erotikou i smutkem. Vyprávějí příběh o zážitcích, jaké přicházejí jen jednou za život.

Mexická jízda

Žánr:
drama, komedie, romantika
Země původu: Mexiko, USA
Originální název: Y tu mamá también
Anglický název: And Your Mother Too
Rok vzniku: 2001
Délka: 105 min.
Zvuk: dolby digital 5.1: česky, španělsky
Titulky: české

Režie: Alfonso Cuarón
Hrají: Ana López Mercado, Diego Luna, Gael García Bernal, Nathan Grinberg, Verónica Langer, María Aura, Giselle Audirac, Arturo Ríos, Andrés Almeida, Diana Bracho, Maribel Verdú