Codi – Slavné tanky (1. díl) – Tiger

Kromě právě probíhajícího nedělního mapování generálů, po letadlech, ponorkách, námořní pěchotě a čertvíčemvšem ještě začíná Codi ve čtvrtek 4. března 2010 další cyklus, za 49,- Kč bude v prodeji DVD Slavné tanky (1. díl) – Tiger

Více jak šestapadesátitunový, těžký tank Panzerkampfwagen PzKpfW VI – Tiger I zkonstruovaný firmou Henschel, byl za Druhé světové války nejznámějším a nejobávanějším tankem německých ozbrojených sil. Užívaly ho elitní tankové jednotky, jako byla divize Wehrmachtu Grossdeutschland, nebo divize zbraní SS Leibstandarte „Adolf Hitler“, Das Reich či Totenkopf. Proslulosti dosáhl tento tank přesto, že oproti jiným tankům německé produkce byl vyroben ve velmi malém množství, necelých 1450 kusů, zatímco středních Pantherů (PzKpfW V) bylo vyrobeno přes 6 000 kusů a Panzerů III a IV celkem více jak 14 000 kusů. V malém počtu vyrobených kusů jej „předčil“ již jen jeho následovník, Tiger II, těch dostaly německé jednotky jen pět set kusů.

 

Ačkoliv byl Tiger I velmi kvalitní a skvěle vybavený tank se silným motorem a výborným pancéřováním, vyzbrojený vynikajícím kanonem ráže 88 mm, vybavený moderní optikou, prostě tank špičkové úrovně, nemohl vzhledem k počtu vyrobených kusů výrazně ovlivnit výsledek bojů ani na západě, ani na východě. A to přesto, že vzbuzoval hrůzu jak u řidičů Shermanů, tak sovětských tanků T-34, které ničil v poměru 1: 18 ( u Shermanů to bylo 1:10). Vždyť tanků Sherman bylo vyrobeno přes padesát tisíc a T-34 nejméně osmdesátpět tisíc. V našem dokumentu se s Tigrem I., s jeho konstrukcí, vlastnostmi, výzbrojí, ale i nedostatky a problémy při provozu blíže seznámíte. Uvidíte při tom filmové záběry, které dosud nebyly zveřejněny.