Mido Film – Paní z Monsoreau, 1. díl

Stává se, že jméno autora máme spojeno s jedním jeho dílem, možná dvěma. Ještě větší hokej nám ve znalostech nadělá fakt, když se otec i syn jmenují stejně. Vězte tedy, že Alexandre Dumas starší je autorem nejen Tří mušketýrů a Hraběte Monte Christo, ale i celá řady dalších často zpracovávaných děl. Jedním z takových je příběh Paní z Monsoreau. A pokud se nestane žádný zádrhel při distribuci, pak jedno ze zpracování najdeme na pultech ve čtvrtek 4. března 2010 za cenu 49,90 Kč. A můžeme vás díky laskavosti vydavatele, společnosti Mido Film Brno, seznámit dopředu s podrobnostmi o prvním díle (druhý je v plánu 31. března). Podle vyjádření vydavatele asi titul nebude v avizovaný den všude k sehnání, distributor má technické potíže a dojde ke skluzu v rozvozu…

První, co je třeba si povědět, je skutečnost, že se jedná o nové zpracování z roku 2008, nejde tedy o seriál ze 70-tých let, který možná ještě pamětníci uchovávají ve vzpomínkách.

 

Oficiální text z obalu mírně prošpikuji doplňky ze zahraničních zdrojů (u nás toto zpracování zatím příliš známé není). První část v originále nesla název Barva krve.

 

 

Léta páně 1578. Šest let po masakru na svatého Bartoloměje. Vypjaté osudy, náboženská válka, politické intriky, ambice a nezkrotné emoce – tolik o francouzském království, které je v této neklidné době rozpolceno.

 

Katolíci vedou, v zájmu zachování svého privilegia na božské právo, občanskou válku proti protestantům usilujícím o větší uznání. Jako vládce země se král Henry III., k velké nelibosti dvora, snaží usmířit obě náboženské frakce.

 

 

Když se hrabě de Monsoreau, velitel královských loveckých psů, setkává na plese s mladou Dianou de Meridor, okamžitě se do ní zamiluje. Ta do svých 23 let žila šťastný život na venkově pouze se svým otcem.

 

 

Rafinovaný a bezohledný hrabě přesvědčí jejího umírajícího otce, aby mu dal ruku Diany za ženu. Tak se z ní stává Diane de Monsoreau a žije rezignovaným životem až do dne, kdy se setká s proslulým protestantem hrabětem Bussy d‘Amboisem. Od té doby se lásce, kterou cítí k Bussymu, vyrovná pouze nenávist, již cítí ke svému manželovi.

 

 

U dvora je napjatá atmosféra. Král chystá edikt, zaručující protestantům svobodu vyznání. Vévodkyně de Guise, manipulátorka, které není rovno, spojuje králova bratra a vlivné katolíky v rámci Svaté Ligy, tajné organizace, která plánuje sesazení krále z trůnu. V nejvyšších státních vrstvách vznikají dvě frakce a napětí se stupňuje. De Monsoreau se přidává ke stoupencům Svaté Ligy, zatímco Bussy d‘Amboise stojí na straně krále. A mezitím se rozpoutává válka na dvou frontách. Jedna kvůli lásce a druhá kvůli ideálům.

 

 

Toto dílo kombinuje dobrodružné scény, překrásné scenérie (Chateau de Chambord) a romantické intriky. Bratrská nenávist, odloučení lidí, touha po moci a naplnění ambicí: Stále moderní témata ve fiktivním, volném přepisu novely La Dame de Monserau od Alexandra Dumase.

 

Žánr: Drama / Historický / Dobrodružný / Romantický

Země původu: Francie

Rok vzniku: 2008

Délka: 95 minut

Původní název: La dame de Monsoreau

Světová premiéra: 7. prosince 2008 – Belgie

Režie: Michel Hassan

Námět: Alexandre Dumas starší (román)

Scénář: Alexandra Deman

Produkce: Esther Cases, Delphine Claudel, Joan Antoni González, Christophe Louis, Christophe Marguerie, Michelle Podroznik

Hudba: François Staal

Kamera: Jonny Semeco

Střih: Stéphane Lescarret, Dominique Mazzoleni

Kostýmy: Sylvie de Sgonzac

Společnost: Telfrance / RTL-TVI / BE-FILMS / Televisió de Catalunya / Institut del Cinema Català / France 2 / France 3

Hrají: Frédéric van den Driessche (hrabě de Monsoreau), Esther Nubiola (Diane de Meridor / de Monsoreau), Thomas Jouannet (Bussy d’Amboise), Anne Caillon (vévodkyně de Guise), Frédéric Quiring (kníže d’Anjou), Marie Denarnaud (Gertrude), Patrick Fierry (Henri III), Charles Schneider (Jeanjean), Nicolas Guillot (Joyeuse), Roger Coma (Mateo), Eric Elmosnino (Chicot), Rosa Novell (Catherine de Médicis), Pierre Mondy (baron de Méridor), Thierry Godard (Henri de Navarre), Albert Goldberg (kníže de Guise), Stanley Weber (kapitán Delmas), Benjamin Baroche (králův rádce), Joan Massotkleiner (kardinál de Lorraine), Sarah-Laure Estragnat (Mona), Laure de Butler (Margaud), Maël Grenier (Jonquet), Dimitri Storoge (Aurilly), Christophe Laparra (Solence), Manuel Frendo (Quelus), Julien Petit (Epernon), Gilles Masson (Morignac), a další

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

 

Výběr kapitol 

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 francouzsky, 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvuku a titulků

 

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: před spuštěním menu upoutávka na nabídku e-shopu České televize, z menu – právě vychází, již vyšlo, historie československého vojenského letectví