FilmX – Od soumraku do úsvitu

 

Přes všechny chmurné předpovědi edice FilmX pokračuje dál. Na tento měsíc připravila další čtveřici zajímavých filmů Jedním z nich je i Od soumraku do úsvitu. George Clooney a Quentin Tarantino se vyřádili v rolích nebezpečných bratrů Geckových, jejichž zatím posledním zločinem byla bankovní loupež. Vychází ve čtvrtek 31. ledna 2008. Cena 99,- Kč.  

 

Na útěku do Mexika si jako rukojmí vezmou rodinu pastora Fullera. V blízkosti hranic se Geckovi a nedobrovolně i Fullerovi zastaví v baru Titty Twister, kde se bratři mají setkat s převaděči. Nikdo jim však neřekl, že po setmění se místní osazenstvo mění v krvežíznivé upíry!

Hororový příběh o tajemném mexickém baru, kde v noci dochází ke strašlivým upírským hostinám. Scenárista Tarantino napsal scénář s ohledem na dosavadní Rodriguezovo režijní dílo; takřka polovina děje tak vlastně nemá s hororem nic společného. Oba tvůrci v první části rozehrávají krvavý kriminální příběh o bratrské dvojici bankovních lupičů, kteří na útěku do Mexika bez mrknutí oka odstraňují každého, kdo jim (skutečně nebo domněle) stojí v cestě. I oni jsou však téměř bezmocní, když se za hranicí ocitnou v boji proti zběsilým a nadpřirozeným silám… Rodriguez a Tarantino s přehledem využívají motivy z upírské mytologie. Jejich dílku nechybí nadhled, nápadité dotažení žánrových atributů do absurdní grotesknosti, ani popírání vypravěčských schémat – film díky tomu nemá daleko k hororové parodii. Silný důraz na krvavé a makabrózní trikové efekty však tentokrát jako by ovládl originální styl obou. Snímek tak bezděky odhaluje meze jejich poetiky, založené na poněkud manýristické a samoúčelné hře s diváckými stereotypy. Film je mimo jiné i přehlídkou dovednosti trikových tvůrců.

Země původu: USA
Rok vzniku: 1996
Žánr: Horror, Akční
Originální název: From Dusk Till Dawn
Režie: Robert Rodriguez
Hrají: Harvey Keitel, George Clooney, Quentin Tarantino, Juliette Lewis, Salma Hayek, Cheech Marin, Danny Trejo, Tom Savini, Fred Williamson, Michael Parks, John Saxon, Kelly Preston, John Hawkes, Madison Clark, Tia Texada

Délka: 104 minut
Jazyk: anglicky, český dabing
Zvuk: 5.1, 2.0 (český dabing)
Titulky: české, anglické
Bonusy: Upoutávky, Dokument „Hollywood míří do pekel“, Z natáčení, Ze zákulisí (s komentářem), Vystřižené a alternativní scény, Nepovedené záběry, Videoklipy, Fotogalerie

Jazyk: česky, anglicky
Titulky: české, anglické
Obraz: barevný, 16:9