Velcí detektivové – Sherlock Holmes 2 – Skandál v Čechách, Tančící figurky

V pátek 9. února 2008 se na stáncích objevilo pokračování řady Velcí detektivové, kterou vydává polský vydavatel Česká Media Amercom. Na kartonu z tvrdšího papíru, který plní roli výztuhy, obaleného tiskovinou s nápisem Sherlock Holmes 2 se nacházejí dvě DVD s dalšími příběhy slavného detektiva za pouhých 49,– Kč. To vše zataveno v PE obalu.

Před časem vyšel první díl této řady  s filmem Pes Baskervilský. Znalci Doylova díla by možná namítli, že z chronologického hlediska by měl sérii uvádět spíše titul Studie v šarlatovém, kde dochází k seznámení Holmse a dr. Watsona za okolností, kdy si společně pronajmou byt na Baker street. Ovšem uvažování vydavatele se řídí jinými zákonitostmi a tak jako pilotní film byl vydán film o strašidelném psu, který vychází z románu, jenž se z hlediska z časové posloupnosti odehrál v době, kdy se již Watson a Holmes delší dobu znali. Každopádně byl zvolen román, který svou délkou splňuje kritéria pro celovečerní film, (což obvykle pilotní díl bývá), zatímco dál následují jednotlivé epizody seriálu, jejichž základem byly kratší povídky.

První DVD  obsahuje povídku Námořní smlouva (Traktat morski).

Druhé DVD obsahuje dva detektivní příběhy: Skandál v Čechách (Królewski skandal) – Sherlocka Holmese a doktora Watsona navštíví tajemný neznámý. Podle něj dobrou pověst jedné výzanmné evropské královské rodiny ohrožuje skandál. Během vyšetřování se Holmes setká s velmi inteligentní a krásnou ženou, která jej jako jediná okouzlila – Irenou Adlerovou.

Originální název: The Adventures of Sherlock Holmes: A Scandal in Bohemia
Režie: Paul Annett
Hrají: Jeremy Brett, David Burke, Gayle Hunnicutt, Wolf Kahler

Druhá povídka se jmenuje Tančící figurky (Tanczace sylwetki) – Sherlocka Holmese a jeho přítele doktora Watsona čeká rozluštění záhadné šifry, která připomíná tančící figurky. Slavného detektiva pověřil vyšetřováním pan Cubbit, ale zvědavost se mu nevyplatila, krátce na to byl nalezen mrtev. Podaří se Sherlocku Holmesovi a doktoru Watsonovi odhalit pachatele dříve, než spáchá další vraždu?

Originální název: The Dancing Men
Režie: John Bruce
Hrají: Jeremy Brett, David Burke, Tanniel Evans, Betsy Brantley, David Ross

Údaje o DVD:

Délka: 104 minut
Zvuk: stereo 2.0 anglicky, polsky (lektor)
Titulky: polské, české
Obraz: barevný, 4:3, full frame, PAL
Regiony: 2,4
Formát disku: DVD-5

Příbalový dvojlist obsahuje články: Arthur Conan Doyle (údaje o autorovi), Historie Sherlocka Holmese, Povolání: soukromý detektiv.