Codi – Slavné tanky (2. díl) – Sherman

Všichni příznivci bojové techniky budou mít možnost ve čtvrtek 18. března 2010 díky vydavatelství Codi rozhojnit své sbírky artefaktů, na pulty se chystá další, již 39. díl Edice 2. světová válka, a tím je pokračování zahájené série Slavné tanky (2. díl) – Sherman.  

Na počátku Druhé světové války byla situace Spojenců v oblasti obrněné techniky velmi neuspokojivá. Spojené státy se teprve probíraly ze svého izolacionistického snu a začaly se vyzbrojovat, Velká Británie se proti německým agresorům bránila ve vzduchu a její pozemní síly byly téměř zničeny. Polovina britských tanků zůstala v rukou Wehrmachtu na pobřeží Francie u Dunkirku, polovina čelila italským vojskům v Africe, Francie byla poražena a Hitler roztahoval drápy přes více jak polovinu evropského kontinentu.

 

 

V situaci, kdy Velká Británie nebyla schopna dodat svým jednotkám dostatečné množství tanků a neměla prostředky ani k jejich dostatečnému vývoji, znamenaly dodávky obrněné techniky z probouzejících se Spojených států významnou a nezastupitelnou pomoc. Tanky M3 Grant pomohly udržet Velké Británii frontu v severní Africe, kde na jejich 8. armádu zle dotírali tanky Wehrmachtu.

 

A brzy přišel na řadu nový pomocník, tank M4, nazvaný Brity Sherman. Tento tank byl za krátkou dobu k dispozici ve velkých počtech a v průběhu II. světové války se stal páteří tankových vojsk USA a Velké Británie, bojovali s ním Francouzi z vojsk Svobodné Francie generále de Gaulla, Kanaďané, Jihoafričané i další spojenecká vojska, včetně Rudé armády.

 

 

M4 Sherman nebyl vynikajícím tankem, tak jako jím na druhé straně fronty byly německé Panthery či Tygry, ani nebyl tak skvělým válečným strojem jako sovětský T-34. Byl však k dispozici ve velkém množství, byl průběžně vylepšován a propracovaná taktika jeho použití zvýšila jeho účinnost v boji.

 

M4 Sherman se stal symbolem tankových vojsk generála Pattona, Bradleyho a Deverse, či maršála Montgomeryho postupujících západní Evropou na Německo. V průběhu válku byl M4 Sherman užíván v mnoha modifikacích, jeho podvozku bylo využito k vývoji celé řady další obrněné techniky, takže se stal nejvíce využívaným bojovým prostředkem na Západě v průběhu celého konfliktu.

 

 

Nabízíme vám tento dokument k bližšímu seznámení s tímto strojem, jeho použitím, konstrukcí, dobrými vlastnostmi i slabinami. 

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 64 minut

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3 

Bonus: Z nabídky Codi (ukázky z dalších titulů)