Filmexport Home Video – Letadlová loď Enterprise 1 (Pearl Harbor+Midway)

Filmexport Home Video nemilosrdně típlo cyklus Souboj vojevůdců po 8 vydaných DVD, čímž zůstal poněkud nekompletní, a v pondělí 22. března 2010 sáhne opět do materiálu, který vcelku nedávno odvysílala Česká televize. Na pulty by měla dorazit Letadlová loď Enterprise 1, podle původního náhledu obalu to mělo být za 49,- Kč, ovšem jak je vidět, i změna obalu se vyplatí a cena je nakonec "nových" 59,- Kč.

Pomocí nejmodernější počítačové animace můžete sledovat vojenské operace slavné letadlové lodi od počátku války v Pacifiku až do porážky Japonského císařství v září 1945. Série amerických dokumentárních rekonstrukcí vyjde postupně na 5 DVD.

 

Enterprise byla za 2. světové války jedna z nejslavnějších lodí Námořnictva Spojených států. Do služby vstoupila v roce 1938 a během následujících let se zapojila do nejdůležitějších operací v Tichomoří. Svou roli sehrála například v bitvách u Midway, o Guadalcanal, u Šalamounových ostrovů, u Santa Cruz nebo v bitvě o Okinawu.

Pearl Harbor (Call to Duty)  

Letadlová loď byla vyznamenána hvězdou za každou velkou bitvu, které se zúčastnila. Na konci války v Tichém oceánu jich Enterprise měla dvacet, o tři víc než druhé nejlepší válečné plavidlo, a o sedm víc než jiná další letadlová loď. Enterprise měla při všech těch dramatických válečných situacích z pekla štěstí. Příběh této letadlové lodi však začal o šest let dříve. Na moře byla spuštěna v roce 1936 pod označením CV-6. Patřila k novému typu letadlových lodí třídy Yorktown, která ve své době byla tím nejlepším, co americké námořnictvo mělo. Toto plavidlo s elegantním trupem o středním výtlaku bylo široké 33 metrů. Letová paluba pokrývala téměř celou jeho délku 247 metrů. Palubky dráhy byly položeny ze dřeva stromů ze státu Washington. Trup pak byl z pensylvánské oceli. Při maximálním zatížení měl Enterprise výtlak 26 000 tun a akční rádius 22 000 kilometrů. Dokázal plout rychlostí 60 kilometrů v hodině. Vyzbrojena byl čtyřiadvaceti kulomety ráže 12,7 milimetrů. Čtyřmi protiletadlovými čtyřkanóny ráže 28 milimetrů a osmi děly ráže 127 milimetrů, která mohla zasáhnout cíl ve vzduchu i na hladině vzdálený více než 16 kilometrů. Enterprise vážila necelých 16 000 tun, tedy méně než starší letadlové lodě v americké flotile, mohla ale nést stejný počet letadel. Byla efektivnější, pohyblivější a účinnější v boji. První epizodou její válečné nasazení právě začíná… 

Midway (Vengeance at Midway)  

Bitva o atol Midway se rozpoutala 3. června 1942. Letadlová loď Enterprise plula jeden a půl tisíce kilometrů od své domovské základny na havajských ostrovech. Doprovázely ji sesterské letadlové lodě Yorktown a Hornet. Konvoj směřoval k malé americké základně na odlehlém atolu Midway. O dvě stě osmdesát kilometrů západněji nabraly čtyři japonské letadlové lodě kurz na jihovýchod. Bylo zřejmé, že mají v úmyslu napadnout americkou flotu. Admirál císařského námořnictva Isoroku Jamamoto chtěl dokončit práci, kterou začal v přístavu Pearl Harbor. Japonci toužili zničit Enterprise. Jamamoto věděl, že pokud zničí americké letadlové lodě, bude mít blízko k vítězství. K Midwayským ostrovům směřovaly hlavní síly japonského válečného loďstva včetně čtyř letadlových lodí: Kagy, Akagi, Soryu a Hiryu, dalších sedmi bitevních lodí a 150 podpůrných plavidel – křižníků, torpédoborců a tankerů. Spolu s plavidly měli Japonci k dispozici 272 letadel na letadlových lodích plus 16 hydroplánů a asi 15 ponorek. Americký svaz byl podstatně menší. Byly v něm tři letadlové lodě, 50 podpůrných plavidel, 233 letadel na letadlových lodích 127 letadel na letecké základně na atolu Midway a osm ponorek. Japonská převaha lodí byla téměř dva k jedné. Šest měsíců po Pearl Harboru to bylo všechno, co zbylo z amerického válečného loďstva. Letadlové lodě v době náletu v přístavu nebyly – k velkému Jamamotově zklamání. Průběh složité operace uvidíte ve druhé části americké dokumentární rekonstrukce. 

 

 

 

Žánr: Dokument  

Země původu: USA

Rok vzniku: 2008

Délka: cca 54 minut

Původní název: Battle 360 

Režie a scénář: Sam Dolan 

Produkce: Douglas Cohen, Sam Dolan, Ryan T. Hurst, Louis Tarantino, Brian Thompson

Hudba: Eric Amdahl 

Kamera: Chris Raymond 

Střih: Conrad Stanley 

Výkonní producenti: Louis C. Tarantino, Douglas J. Cohen

Výkonný producent pro History Channel: Charles Nordlander

Společnost: Flight 33 Productions LLC for History Television Networks Productions  

 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky  

Titulky: žádné  

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3  

Bonus: žádný