FilmX – Tommy

Druhým kouskem v edici FilmX bude ve čtvrtek 25. března 2010 za 99,- Kč opět klasický kousek pro pamětníky Tommy. Rockovou operu Tommy vydala skupina The Who na gramodesce v květnu roku 1969. Projekt se stal nejúspěšnějším v historii skupiny a záhy se dočkal i divadelního zpracování (mimo jiné v newyorské Metropolitní opeře či v londýnském Rainbow Theatre). Šest let po uvedení gramofonové nahrávky natočil filmovou verzi opery režisér Ken Russell.

Vypráví o hluchém, slepém a němém chlapci, který přišel o smysly po traumatickém zážitku v dětství jako svědek vraždy svého otce. Navzdory otřesným prožitkům i handicapu se stane světovým šampiónem v pinballu (kuličkovém hracím automatu). Když matka v zoufalství způsobí dospělému Tommymu další šok, mladíkovi se vrátí smysly. Dřívější sláva spolu se zázračným uzdravením z něho udělá světovou hvězdu. Mladík se záhy vžije do role spasitele a káže o světě bez násilí a bez drog. Nevidí však, že jeho dobře míněná snaha vychází nazmar, stává se jen dalším z mnoha popkulturních idolů. A dav, jenž ho ještě před chvílí obdivoval, se proti němu později vzbouří…

 

Tuto "duchovní alegorii" vydala skupina The Who, údajně nejhlasitější rocková skupina všech dob, v podobě dvojalba. Autorem pod kůži se zadírajícího příběhu o chlapci, jehož hvězdná popularita vynesla až na post celebrovaného mesiáše sekty hráčů pinballu, je jeden z nejmagičtějších kytaristů rockové historie Pete Townshend. Po řadě uchvacujících jevištních provedení se Tommy stal kultovním bestsellerem a vůbec nejúspěšnějším albem The Who.

 

Pro filmovou adaptaci Tommyho byl osloven nonkonformní režisér Ken Russell, jenž tuto operu označoval za "největší uměleckou práci vyprodukovanou ve 20. století". Russellův snímek zůstává celkem věrný původnímu námětu, přestože režisér s adaptovanou látkou pracoval poměrně volně a učinil v ní i podstatné změny. Pro film bylo navíc dokomponováno několik skladeb a pořadí písniček bylo pozměněno s ohledem na logickou návaznost vyprávění.

 

Vinou režisérova efektního přístupu k adaptaci je částečně narušeno klíčové poselství příběhu: úvaha o absurditě pop-kultury a bezduchém oslavování jejích hvězd a katastrofálních následcích jejich "vůdcovství". Russell pro vyprávění zvolil volně zřetězené pásmo dráždivých, místy poněkud perverzně naturalistických epizod, které hýří pouťově-automatovými barvami. Některé kritiky a recenze dokonce režiséra obviňovaly, že filosofii Townshendova podobenství rozmělnil do podoby cirkusové atrakce.

 

V expresivních vizích režisér stírá rozdíl mezi realitou, snem a symbolickými obrazy. Uhrančivá vizuální stylizace opery totiž využívá estetiky rychlých střihů, triků, zkratky a tehdy neobvyklých výrazových prostředků hudebního videoklipu. Klíčovým symbolem celého snímku je motiv kruhu, resp. koule – je nositelem mnoha symbolických významů (kruhová zrcadla jako symbol úniku, lesklá pinballová kulička jako cesta ke slávě i k zatracení, sluneční kotouč jako zdroj harmonie a smíření).

 

Hudebním vrcholem opery je Tommyho osvobozující árie I´m Free a závěrečný majestátně vypjatý hymnus Listening To You. Navzdory některým výhradám je Tommy místy oslňujícím, energií překypujícím dílem, při jehož sledování i diváci ztrácejí řeč a sluch a přechází jim zrak.

Diváci praví, že pokud nemáte rádi Who, tak tohle prazvláštní představení pravděpodobně neskousnete. Ale vidět Who, Claptona, Eltona Johna a další ve vrcholné formě za to stojí. Zapomeňte na všechny současné rádobymuzikály.

Žánr: Drama / Fantasy / Muzikál

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1975

Délka: 111 minut

Původní název: Tommy

Světová premiéra: 19. března 1975 – USA, New York

Kinopremiéra v ČR: 1. dubna 1996

Režie: Ken Russell

Námět: Pete Townshend (album)

Scénář: Pete Townshend, Ken Russell

Produkce: Harry Benn, Ken Russell, Christopher Stamp, Robert Stigwood, Beryl Vertue

Hudba: John Entwistle, Keith Moon, Pete Townshend, Sonny Boy Williamson

Kamera: Dick Bush, Robin Lehman, Ronnie Taylor

Střih: Stuart Baird

Kostýmy: Shirely Russell

Společnost: Robert Stigwood Organization / Hemdale Film

Natáčeno: Brighton, East Sussex, Velká Británie / Cumbria, Velká Británie / Hayling Island, Hampshire, Velká Británie / Pinewood Studios, Iver Heath, Buckinghamshire, Velká Británie / Portsmouth, Hampshire, Velká Británie

Hrají: Oliver Reed (Frank Hobbs), Ann-Margret (Nora Walkerová), Roger Daltrey (Tommy Walker), Elton John (pinballový čaroděj), Eric Clapton (kazatel), John Entwistle (sám sebe), Keith Moon (strýček Ernie), Paul Nicholas (bratranec Kevin), Jack Nicholson (specialista na mentálně postižené), Robert Powell (kapitán Walker), Pete Townshend (sám sebe), Tina Turnerová (feťácká královna), Arthur Brown (kněz), Victoria Russell (Sally Simpsonová), Ben Aris (reverend Simpson), Mary Holland (paní Simpsonová), Gary Rich (rocker), Dick Allan (president Černých andělů), Barry Winch (mladý Tommy), Eddie Stacey (chlapec), a další

 

Údaje o DVD neznámé:

 

Zvuk:

Titulky:

Obraz: barevný (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: