Řitka Video – Hon na Werwolfa, disk 1

Katalog společnosti Řitka video se utěšeně rozrůstá a expanduje napříč všemi žánry. Ovšem  jedním z pilířů zůstává stále tematika válečná, konkrétněji ta, která se týká druhé světové války. A především se jedná o díla východní tvorby. Jedním takovým příkladem je ukrajinská televizní minisérie, jejíž dva první díly se nachází na DVD s názvem Hon na werwolfa 1.

Opět nejprve oficiální text:

 

Werwolf – napůl člověk, napůl šelma, která se živí lidskou krví. Za svou obětí jde stejně neúprosně, jako skupina německých záškodníků, která působila ke konci 2. světové války na východní frontě. Čtyřdílný film sleduje operaci ruských tajných služeb s krycím názvem Hon na Werwolfa, jejímž cílem je odhalit a zlikvidovat Hitlerův bunkr na Ukrajině. Proti sovětským specialistům však stojí cynický soupeř, váleční „vlkodlaci", kteří byli dokonale vycvičeni šifrovat, sbírat zpravodajské informace, ničit všechny možné překážky a především potichu a nepozorovaně zabíjet.

 

 

Takže si rovnou řekněme, že jde opět o informaci mimo mísu. Žádní němečtí záškodníci na frontě, pouze jeden hledaný zrádce v řadách ruského vyššího vedení. Žádné odhalování bunkru – všichni o stavbě nového Vůdcova sídla na Východě vědí. Žádná likvidace bunkru, pouze proniknutí do střeženého prostoru a zmapování opevnění a strážního systému. Žádní váleční vlkodlaci ničící překážky, pouze jeden pro německou stranu pracující radista, zastřelený při pokusu o útěk.

 

Na disku jsou první dva díly, v nichž se zpočátku prolíná víc dějových linií – sledujeme stavbu speciálního bunkru na Ukrajině, který se má stát novým sídlem Vůdce, aby byl blíž vítězství na ruské frontě. Tady se chystá útěk vězňů, kterým je jasné, že konec stavebních prací nemohou přežít.

 

 

 

Další je právě (ne)plánování Hitlerova přesunu na východ.

 

 

 

Hlavní dějovou linií je ale zjištění "krtka" v řadách ruské generality a příprava provokační akce, která by zrádce měla odhalit.

 

 

S tím souvisí sestavování speciální záškodnické skupiny, odsouzené v podstatě na smrt. Ta má být vyslána zmapovat onen bunkr a zároveň poslouží jako návnada pro „krtka" postupným zveřejňováním informací a dezinformací, jejichž pomocí má být odhalena totožnost zrádce ve vlastních řadách.

 

 

Do týmu je vybrán profesor – kartograf, momentálně z neupřesněných příčin trestanec, mladá odstřelovačka – která je nejlepší v probíhajícím výcviku, velitelem skupiny je ostřílený důstojník, který právě přišel o jednotku při vyzrazené diverzní akci, společně s ním jeho jediný přeživší kolega, a druhý odstřelovač – poručík, odpykávající si trest v kárném oddíle. A posledním členem se stane ze stavby bunkru uprchlý major – rozvědčík, který na skupinu čeká v týlu nepřítele u tamních partyzánů.

 

 

Občas se člověk dočká zvláštního humoru – odstřelovač v kárném oddíle používá jako spolehlivou zbraň protitankovou pušku, zdravotní sestra, která dává dohromady přeživšího diverzanta, mu vypráví, že má tu správnou kvalifikaci, protože před válkou šila konfekci.

 

 

 

Ve druhém díle sledujeme německého oficíra, který do dokončovaného bunkru dorazil na inspekci před Hitlerovým přesunem.

 

 

A podrobněji se seznamujeme s jednotlivými účastníky Operace Werwolf.

 

 

Obraz je solidní, originální ruský zvuk je řešen poněkud zvláštně – přes „originální" němčinu je ruský mluvený překlad, a k tomu všemu obvyklé nevypínatelné české titulky. Poněkud plošší český zvuk si starosti nedělá a stejně je předabována ruština i němčina, takže není poznat, jakou řečí se vlastně mluví… Do děje jsou vkládány (zřejmě za účelem zvýšit věrohodnost) úryvky archivních materiálů. Na mě ale působily místo doplňujícího dojmu spíš rušivě a zbytečně, odlišná kvalita obrazu i (ne)barva z děje poněkud trčí.

 

Historickou oprávněnost fabulace nemám čas posuzovat, nicméně pohodové sledování vcelku slušně ubíhajícího děje sráží několik nepochopitelných lapsů. Opravdu bych se nechtěl stát vyhledavatelem filmových omylů a nelogičností, ale některé případy prostě nelze přehlédnout.

 

Když partyzáni zastaví majora, který uprchl ze stavby bunkru, má při hovoru střídavě zbraň na zádech nebo v rukou před sebou.

 

 

 

 

 

Když sestavené komando nasedá do Dakoty, kola jsou upevněna v "brzdách", letištní personál nikde. Po vydání povelu ke startu se roztočí vrtule a podvozek najednou není ničím blokován. Navíc velení stojí před letadlem a výsadek mu v jednom záběru mává z bočních dveří, která jsou za křídlem kamsi o cca 100 stupňů jinam.

 

 

Skupinu tvořilo 5 vybraných členů výsadku, ale když po seskoku prchají před Němci, je jich v záběru 6 (zřejmě s nimi běží ten, který se přidá až u partyzánů).

 

 

 

 

 

Aby pronásledovatele setřásli, čekají ostřelovači na přicházející rojnici doplněnou několika psy. Superrychle postřílí všechny dostupné Němce, ale psi zřejmě vysublimují, nestřelí totiž ani jednoho, ale při obhlídce mrtvol nikde žádný pes ani neleží, ani neštěká.

 

A to, že se Němci chovají jak ovce na porážce, to je asi obvyklé. Četa honí po lese odstřelovače s puškou, všichni mají v rukou samopaly a postupně nabíhají na odstřel, aniž byť jednou jedinkrát vystřelí. A mrtvoly pak leží jinak, než před pár okamžiky, kdy upadly.

Žánr: Válečný

Země původu: Ukrajina / Rusko

Rok vzniku: 2008

Délka: 100 minut (2 díly po 50 minutách)

Původní název: Охота на Вервольфа / Ochota na Vervolfa

Režie: Evgenij Mitrofanov

Scénář: Denis Zamrij, Konstantin Konovalov

Produkce: Viktor Mirskij, Maxim Asadčij, Sergej Nedzelskij

Hudba: Alexandr Titarenko

Kamera: Michail Kvirikadze

Společnost: Film UA / Pronto Production

Hrají: Vladimir Litvnov (major Nikolaj Sedov), Boris Galkin (Oleg Grišin), Pavel Trubyner (kapitán Něstěrov), Jevgenij Jefremov (Semjonov), Vladimir Kuzněcov (inženýr Lebeděv), Jevgenija Gladij (Katerina Tichomirova), Alexandr Kryžanovskij (plukovník Zotov), Oleg Maslennikov (generál Poljakov), Leonid Krast (velitel kontrarozvědky), Vjačeslav Razbegajev (Kurt Jost), Michail Jefremov (Adolf Hitler), Vladimir Gorjanskij (staršina Stachovič), Valerij Legin (Hans), Alexej Zorin (Danner), Viktor Šestakov (generál Zarickij), Boris Abramov (gerenál Salov), Igor Artjušenko (generál Vasilevič), Vladimir Ilenko (otec Luka), Igor Gnezdilov (německý důstojník), Oleg Sikirinskij (Paška), Vaelrij Šalyga (velitel partyzánského oddílu), Jevgenij Pašin (Schtubve), Alexandr Velinskij (seržant), Roman Gonta (tankista), a další

V české znění (2009): Jiří Zavřel, Miloš Hlavica, Jan Pohan, Michal Holán, Bedřich Šetena, Dalimil Klapka, Vladimír Fišer, Milan Slepička, Ludvík Král, Martina Kechnerová, Jan Šimik, Hana Sivišová, Petr Burian, Radovan Vaculík, Libor Terš, Oto Rošecký, Eva Kovářová, Jan Kleník, Marcela Bártová, Václav Merhaut

 

О фильме: Действие фильма разворачивается во времена Великой Отечественной войны. Советскому командованию становится известно о появлении на оккупированной территории фашистской ставки «Верфольф». Предполагается, что сюда, под Винницу, будет перенесена главная восточная ставка самого Гитлера.

 

 

 

Группа советских разведчиков под командованием майора Седова получает задание отправиться в тыл к противнику с целью сбора максимальной информации о новой ставке. Однако до самого прибытия на место истинная цель операции разведчикам не сообщается. Более того, разведгруппа майора Седова даже не догадывается, что на самом деле они являются лишь пешками в большой игре. Но иногда именно пешка может нанести врагу самый тяжелый удар. Охота на Вервольфа.

 

Жанр: Военный

Страна: Россия / Украина

Год выпуска: 2009

 

 

 

Продолжительность: 4 по 48 минут

Режиссёр: Евгений Митрофанов, Татьяна Ходаковская

Сценаристы: Денис Замрий, Константин Коновалов

Продюсеры: Виктор Мирский, Максим Осадчий, Сергей Недзельский

 

 

 

Оператор: Михаил Квирикадзе

Музыка: Александр Титаренко

Художник: Михаил Левченко

 

 

 

В ролях: Владимир Литвинов (Николай Седов, майор), Борис Галкин (Олег Гришин), Вячеслав Разбегаев (Курт Йост), Павел Трубинер (капитан Нестеров), Михаил Ефремов (Адольф Гитлер), Евгения Гладий (Катерина Тихомирова), Евгений Ефремов (лейтенант Семёнов), Владимир Кузнецов (Семён Ипатьевич Лебедев, инженер), Александр Крыжановский (Андрей Валерианович Зотов, полковник), Олег Масленников (генерал Поляков), Владимир Горянский (старшина Стахович), Валерий Легин (Ганс), Алексей Зорин (Даннер), Борис Абрамов (генерал Салов), Виктор Шестаков (генерал Зарицкий), Игорь Артющенко (генерал Василевич), Владимир Ильенко (отец Лука), Игорь Гнездилов (немецкий офицер), Леонид Краст (главком контрразведки), Олег Сикиринский (Пашка-пулеметчик), Валерий Шалыга (командир партизанского отряда), Евгений Пашин (Штруве), Александр Велинский (сержант), Роман Гонта (танкист), Назар Майборода (баварец), Александр Логинов (командир штрафроты), Михаил Аугуст (следователь), Марина Шелюбская (медсестра 1), Ира Санина (молодая женщина), Римма Тышкевич (молочница), Ольга Стетюха (медсестра 2), Саша Каминский (сержант НКВД), Валерий Гончарук (конвоир), Владислав Куницын (командир взвода), Марина Юрчак (картографистка), Андрей Нестеренко (связист), Виктор Карпузов (шифровальщик), Игорь Тихненко (пилот), Илья Захаров (адъютант Зотова), Владимир Мезенцев (майор в бункере), Тарас Курьян (начальник склада), Артем Мяус (почтальон), Юрий Шульган (немецкий офицер-связист), Виталий Салий (Вилли), Андрей Титов (Фриц), Вячеслав Дойников (денщик Курта), Александр Карпенко (немецкий лейтенант), Руслан Дробязко (немецкий офицер), Константин Герасимьюк (немецкий санитар), Андрей Шустов (молодой солдат), Александр Качетков (дублер Гитлера), Святослав Крыськив (партизан), Владимир Архипов (капитан), Юрий Щербак (егерь), Дмитрий Губарь (егерь), Григорий Назаренко (егерь), Евгений Козачок (егерь), Виктор Кравец (егерь), Игорь Комнатный (баянист), Нина Грунина (Катерина Тихомирова в старости), Алена Жигарева (певица), Станислав Кендзерский (аккордеонист), Ольга Бережная (Лени Рифеншталь), Владимир Старостенко (адъютант Кравцов), Святослав Супрунов (немецкий офицер), Вячеслав Соломка (молодой заключенный), Влад Кирякулов (немецкий солдат)

Menu DVD

Údaje o DVD:

 

Výběr kapitol 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: česky napevno s ruským zvukem

 

Nastavení zvuku a titulků

 

Obraz: barevný PAL 4:3 (1,66:1)

Bonus: upoutávky na další DVD z katalogu