Řitka Video – Monstrum

Ti, kteří čtou moje písmenkové výlevy o filmech, které jsem viděl, mohou tušit, že z katalogu společnosti Řitka video jsem toho viděl už poměrně dost a myslím si, že patřím k těm nemnoha, kteří proti nabídce z tohoto pramene nejsou nijak zaujatí. Ovšem toto, to se mnou opravdu zamávalo. Myslel jsem si podle obalu, že si po náročném dni odpočinu, místo toho jsem se stokrát proklel. Ale vytrestal jsem se, donutil jsem se sledovat Monstrum až do konce.

 

 

Hlavně tedy pozor, nenechte se zmást názvem, zemí, ani rokem výroby. Není to správné Monstrum. Ono to totiž nějak není žádné monstrum. Ale tak nejdřív zase citace z obalu:

 

 

Katastrofický horor přivádí na svět jednu z nejpůsobivějších příšer filmového průmyslu.

 

 

V roce 2003 se svět dozvěděl o strašlivém zemětřesení, které smetlo z povrchu zemského část Tokia a s ním i tisíce lidských životů. O dva roky později je v troskách nalezena kamera, která patřila dvěma nezvěstným americkým dokumentaristkám. Kazeta, kterou v ní najdou, začne odhalovat děsivé tajemství. Zničení japonské metropole nemá na svědomí přírodní pohroma, ale něco úplně jiného. Něco, co nelze nazvat jinak, než „monstrum"!

 

 

Insprační zdroj veledíla jsou jasné jak facka. Vše vnímáme prostřednictvím ruční kamery, o kterou se střídají dvě hlavní „hrdinky". Do děje vstupujeme v okamžiku, kdy se chystají na pracovní cestu do Japonska. Už tehdy to začalo být podezřelé – dvě takovéhle si domluvily rozhovor na japonském ministerstvu životního prostředí ohledně své reportáže o globálním oteplování?

 

 

No, rovnou prozraďme zápletku – jde o zaručeně pravé a skutečné nahrávky, které zveřejnil otec těchto nezvěstných dívek na „jůťub", jak s oblibou říkají na jedné nejmenované televizi. A díky tomu můžeme sledovat, jak se cesta nepovedla.

 

 

Ono se toho ale nepovedlo víc. Zapomeňte na to, že byste ve filmu viděli to, co je na obalu DVD. Ono spíš – zapomeňte na to, žebyste ve filmu vůbec něco viděli. Pokud je pronesena věta „Vidíš to?", záběr v tu chvíli dozajista zabírá levé ucho jedné z dívek. Pokud začne některá křičet „Co to je? Co se to děje?", určitě má kamera zrovna poruchu a zrní, vrní, bručí a nesnímá.

 

 

Do okamžiku, kdy se po vysledování balení, pobytu na letišti a procházce po ulicích dostaneme na ministerstvo, to jsou jen blbé a banální záběry. Od okamžiku, kdy při rozhovoru o Kjótském protokolu propukne „zemětřesení", jsou už jen blbé a k nekoukání. Začne zcela příšerné a nelogické pobíhání sem tam, občasné nesmyslné a bezdůvodné úmrtí někoho, koho potkají, křik a zmatek. „Sáro, netoč to!" nebo „Nech toho s tou kamerou!" nebo „Já nechci umřít!" nebo „Tati, mám tě moc ráda!". To vše za doprovodu bučení krávy, které má být asi hrůzostrašné. Běh po liduprázdné ulici je doprovázen kulisou křičícího davu, houkajících sirén a tříštícího se sklenářství. Pokaždé, když na útěku někoho potkají, buď umře, jak zmíněno výše, nebo vysumblimuje, protože v dalším záběru už prostě není. „Mluvíte anglicky?" – „Vy jste Američanky? To musíte pryč, utíkejte?". 

 

 

V jednom záběru praská země, v druhém jsou okolní domy absolutně nepoškozené, do toho těsně nad ulicemi létají stíhačky. Chvíli jsme na ulici, chvíli v jakýchsi štolách, chvíli u Japonců ve sklepě, pak u něčeho, co předstírá rozbaliny americké ambasády.

 

 

 

Vzápětí vlezou do obchodu a tam normálně svítí elektřina a teče voda, v následujícím záběru se kouří z výškových budov, která ale nemají ani popraskaná okna. A do toho pořád bučí ta kráva. Pak se na obrazovce asi dvakrát mihne nějaké chapadlo a japonský dědeček naznačí, že za to všechno mohou zlí a oškliví Američané, protože znečistili vodu a ono to vylezlo (z komiksu), aby vzápětí umřel /ten dědeček). A to je vše, přátelé…

 

 

Tohle by natočil opravdu kdokoli kdekoli, i těch 20 procent na imdb.com je podle mého moc. Pokud se máte rádi, tak se tomuhle veledílu opravdu vyhněte.

 

 

Žánr: Akční / Horor

Země původu: USA

Rok vzniku: 2008

Délka: 84 minut

Světová premiéra: 18. ledna 2008 – USA

Původní název: Born

Režie: Erik Estenberg

Scénář: Erik Estenberg, David Michael Latt

Produkce: Paul Bales, Jeff Cagle, David Michael Latt, David Rimawi

Střih: David Michael Latt, Matthew Alson Thornbury

Společnost: The Global Asylum

Natáčeno: Los Angeles, Kalifornie, USA / Tokio, Japonsko

Hrají: Sarah Lynch (Sarah), Erin Sullivan Evans (Erin), Justin L. Jones (Justin), Kazuyuki Okada (Mizuchi), Yoshi Ando (Hiro), Jennifer Kim (Aiko), Hiroshi Ueha (japonský dědeček), Akira Sato (Isao), Kosei Seki (novinář), Jason Williams (voják #1), Robert Chu (voják #2), Shinichiro Shimizu (japonský reportér), Chad Nell (americký reportér), Yosuke Hosoi (kameraman), a další

 

Menu DVD

 

Údaje o DVD:

 

Výběr kapitol 

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvukové stopy 

 

Obraz: barevný PAL 16:9 (1,78:1)

Bonus: upoutávka, z naší nabídky (trailery na další DVD z katalogu společnosti)