Filmexport Home Video – Divotvorný klobouk

V pátek 26. března 2010 máme na pultech pochopitelně i další pamětnický film od Filmexport Home Video, za 59,- Kč komedii Divotvorný klobouk. Veselý příběh o kupci hlupci, sličné Bětulince a vandrovných studentech.

Prostý příběh dvou přátel, kteří vyzráli nad hloupým lakomcem, napsal jako divadelní hru Václav Kliment Klicpera v roce 1817 a nazval ji – jak jinak – Divotvorný klobouk. V roce 1953 natočil významný český režisér Alfréd Radok stejnojmennou hudební komedii, podle dnešních měřítek spíše muzikál. Film byl na svou dobu natočen odvážně s mnoha moderními jevištními prvky. Do role hrabivého a chorobně lakotného Koliáše obsadil režisér Sašu Rašilova, do rolí studentů Josefa Kemra a Zdeňka Dítě. Rozmarné vyprávění doprovází původní hudba Jiřího Sternwalda, který je zároveň autorem písňových textů.

Dva studenti, malíř Antonín Strnad a muzikant Tomáš Křepelka, jsou pro svůj výsměch purkmistrovi vykázáni z Prahy. Utěšují se tím, že Křepelka má dědit, ale Tomáš dostal od notáře pouze starý třírohý klobouk, který podle zemřelého příbuzného přináší prospěch, když ho má člověk na hlavě při práci.

Oba mladíci se vydají do městečka k Tomášovu vzdálenému příbuznému kupci Koliášovi. Netuší, že právě on, vyhlášený lakomec, se stal hlavním dědicem. Koliáš byl závětí také ustanoven správcem sirotčího důchodu své neteře Bětušky, ale jí dědictví zapře a naopak se snaží dívku proti její vůli poslat do kláštera.

Tomáš se přesvědčí o "kouzelné moci" zděděné pokrývky hlavy. Měl ji na hlavě, když pomáhal při žních i když štípal dříví hostinskému Barnabášovi, a po každé dostal stravu i nocleh zdarma.

Tomáš se zamiloval do hezké Bětušky. Strnada napadne, jak by mohli vytrestat hloupého Koliáše. Namluví mu, že umírající Španěl prodává svůj vzácný klobouk, po jehož nasazení se nemusí platit účty. Koliáš návnadu spolkne a stane se zdrojem veselí všech svých spoluobčanů. Oba studenti spolu s Bětuškou mezitím odjedou do Prahy…

Žánr: Komedie / Muzikál

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1952

Délka: 70 minut

Kinopremiéra v ČR: 3. července 1953

Režie: Alfréd Radok

Námět: Václav Kliment Klicpera (divadelní hra Divotvorný klobouk)

Asistent režie: Miroslav Svoboda

Scénář: Alfréd Radok

Produkce: Jiří Bečka

Hudba: Jiří Sternwald

Kamera: Josef Střecha

Druhá kamera: Jiří Šafář

Asistent kamery: Jaromír Holpuch

Choreografie: Bedřich Füsseger

Střih: Jiřina Lukešová

Zvuk: František Fabián

Architekt: Josef Svoboda, Jaroslav Krška

Výtvarník: Květoslav Bubeník, František Straka

Kostýmy: Erna Veselá, Josef Matěj Gottlieb

Masky: Karel Marek, Jaroslav Čermák

Společnost: Studio uměleckého filmu

Hrají: Saša Rašilov (kupec Koliáš), Josef Kemr (malíř Antonín Strnad), Zdeněk Dítě (student Tomáš Křepelka), Alena Kreuzmannová (Bětuška, Koliášova neteř), Theodor Pištěk (hostinský Barnabáš), Rudolf Pellar (písničkář Pohořalský), Jiří Novotný (učedník František), František Kovářík (vysloužilec Václav, krámský pomocn), Jaromír Pleskot (sklepník Zvonek), Jarmila Bechyňová (šenkýřka), František Šlégr (špicl Knopp), Otto Rubík (handlíř, zvaný Černokudrnáč), Vladimír Řepa (notář), Terezie Brzková (stařenka), Václav Trégl (hospodský), Eman Fiala (muzikant), Soňa Červená (zpěvačka), Svatopluk Bezděka (flašinetář), Miroslav Svoboda (kočébr Cikánek), Jiří Suk (holič), Stanislav Remunda (student), Josef Najman (trumpetista), Josef Hlinomaz (muzikant Příhoda), Jiřina Bílá (vesnické děvče), Anna Kadeřábková (vesnické děvče), František Holar (handlíř), Václav Švec (dědic), František Černý (purkmistr), Jiří Němeček (student), Karel Hovorka (student), František Miroslav Doubrava (krejčík), Oldřich Dědek (komediant), Věra Koktová (mladá žena), Filipovský František [dab] (hlas soudce), Milan Mach (student), Miloš Patočka (trhovec), Vladimír Bejval (žáček), Otto Budín (dráteník), Bohumil Aisman (handlíř), Anna Vaňková (manželka Pohořalského, zpěvačka), Eva Trunečková (teta Filoména, dědička), Eva Foustková (žena), Věra Váchová (Jitka), Josefa Pechlátová (babka s nůší), Jiřina Součková (manželka krejčího), Marie Rýdlová (manželka kováře), Luděk Mattausch (muzikant, a další

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící  

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný