Blesk pro ženy – Osudová láska Jany Eyrové 1

Blesk pro ženy pokračuje ve vydávání vysoce hodnocené tvorby televizního kanálu BBC a v pondělí 29. března 2010 bude ke koupi za 49,- Kč první DVD ze čtyř známého a často zpracovávaného příběhu, který tentokrát dostal mírně upravený český název Osudová láska Jany Eyrové.

Osiřelá a podle ostatních nepříliš hezká Jane Eyrová byla vychována svojí suchopárnou tetičkou a poté odsunuta do školy pro sirotky. Protože je ale silná a má své sny, pilně studuje a tak se jako guvernantka dostane do domu Edwarda Fairfaxe Rochestera. Mladá dívka je charismatickým Edwardem okouzlena, jenomže brzy nemůže ignorovat i jiné podivné věci, které se v domě dějí. Dokáže Jana překonat osud dítěte z chudé rodiny a vybojovat si svou lásku?

A improvizovaný překlad ze stránek BBC:

Po smrti strýce je osiřelá Jana Eyrová svěřena do výchovy u kruté a bezcitné tety, paní Reedové. V domě v Gateshead Hall je Jana týrána jak sestřenicí, tak tetou a nikdy se zde necítí jako doma. Po jednom z mnoha ošetření je obviněna ze špatné krve, a v jejích 19 letech odeslána do školy pro sirotky v Lowoodu. I ve škole ale panuje chladné prostředí. Janina jediná přítelkyně umírá a ona opět zůstává sama.

 

Po škole se chce Jana stát nezávislou a nachází místo vychovatelky v Thornfield Hallu, bydlišti tajemného a nepřítomného Edwarda Rochestera, který pečuje o Janinu žačku, mladou francouzsku Adele. Jednoho dne ji málem přejede neznámý jezdec na koni. Setkání ale končí jezdcovým pádem ze splašeného koně. Až později Jana zjistí, že šlo právě o Rochestera, který se právě vrátil ze svých cest. Brzy se mezi nimi projeví náklonnost, ale tajemné chodby Thornfieldu skrývají záhady a Jana má pocit, že kam se vrtne, tam ji sledují oči pradleny Grace Pooleové.

 

Jedné noci, probuzena cizím smíchem, Jana uslyší z místnosti, kde bydlí Rochester, podivný hluk. Zjistí, že jeho postel je v plamenech a jeho život ve velkém nebezpečí. Podaří se jí ho vzbudit včas a vypátrat, kdo by mohl být viníkem tohoto vražedného činu?

Jak opět vysoká hodnocení, tak nadšené komentáře (především divaček) zaručují, že se opět nejedná o žádné šlápnutí vedle a bude se dobře prodávat.

Žánr: Drama / Romantický

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 2006

Délka: celkem cca 240 minut

Původní název: Jane Eyre

Světová premiéra: 24. září 2006 – Velká Británie 2

Režie: Susanna White

Námět: Charlotte Brontë

Scénář: Sandy Welch

Produkce: Helga Dowie, Rebecca Eaton, Phillippa Giles, Diederick Santer

Hudba: Robert Lane

Kamera: Mike Eley

Střih: Jason Krasucki

Kostýmy: John Bright, Andrea Galer

Společnost: British Broadcasting Corporation / WGBH

Natáčeno: Velká Británie

Hrají: Ruth Wilson (Jane Eyrová), Toby Stephens (Edward Fairfax Rochester), Lorraine Ashbourne (paní Fairfaxová), Pam Ferris (Grace Pooleová), Ned Irish (George), Cosima Littlewood (Adele), Aidan McArdle (John Eshton), Tara Fitzgerald (paní Reedová), Elsa Mollien (Sophie), Rebekah Staton (Bessie), Arthur Cox (plukovník Dent),Tim Goodman (Sir George Lynn), Daniel Pirrie (Richard Mason), Francesca Annis (Lady Ingramová), Christina Cole (Blanche Ingramová), Claudia Coulter (Bertha), Bethany Gill (Elita Reedová), Georgie Henley (mladá Jane Eyrová), Sam Hoare (Lynn Brother), Cara Horgan (Eliza Reedová), Hester Odgers (Helen Burnsová), a další

 

Údaje o DVD:

 

Délka: cca 51 minut

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 (podle imdb.com 1,78:1)

Bonus: žádný