Codi – Generálové 2. světové války (6. díl) – Američtí generálové dobývají Normandii

V záplavě nedělních reedic se tyčí jako poslední Mohykán další premiérový titul Codi, v neděli 4. dubna 2010 to bude další (šestnáctý) titul Sběratelské edice II. světová válka za 49,- Kč – pokračování cyklu Generálové 2. světové války (6. díl) – Američtí generálové dobývají Normandii.

Na jaře roku 1944 je již vše připraveno k invazi do Francie. Spojenci dosáhli toho, čeho se Hitlerovi nikdy dosáhnout nepodařilo a o co s maršálem Goeringem v roce 1940 tak vehementně usilovali. Ovládli vzdušný prostor nejen nad operačním prostorem, to znamená atlantickým pobřežím Francie, ale prakticky nad celou Francií, Belgií a Holandskem.

 

 

 

K operaci nazvané Overlord soustředili Spojenci na Britských ostrovech přes tři miliony vojáků dvanácti států: Spojených států, Spojeného království, Kanady, Francie, Austrálie, Nového Zélandu, Nizozemska, Belgie, Norska, Polska, Československa a Řecka, přes 4000 různých lodí a plavidel, 20 000 vojenských vozidel všech druhů a desetitisíce tun pohonných hmot, munice a dalších zásob.

 

 

 

Po odkladu květnového termínu kvůli špatnému počasí byla v ranních hodinách 6. června 1944 invaze zahájena. V první den operace bylo na pět pláží označených Gold, Sword, Juno, Omaha a Utah vysazeno 160 000 vojáků, podporovaných letadly, palbou z lodí a obrněnými vozidly, jež byla na pláže dopravena bezprostředně po vylodění prvních pěšáků. Současně zaútočily speciální jednotky Rangers na důležitý pobřežní opěrný bod Point-du-Hoc.

 

 

 

Avšak již noc před zahájením invaze došlo k vysazení výsadkových jednotek dvou amerických, jedné britské vzdušné výsadkové divize a několika set příslušníků jednotek SAS, v jejichž řadách bylo také pět set francouzských výsadkářů, jejichž úkolem bylo zajištění strategicky a takticky důležitých opěrných a komunikačních bodů za první linií německé obrany. Brzy po výsadkářích byly do Francie vyslány nákladní kluzáky, které přivezly vysazeným jednotkám lehká děla, džípy a munici. Ačkoliv výsadkové operace byly jen částečně úspěšné a setkaly se s řadou problémů ještě před tím, než se dostaly do boje, hrály pro celkový úspěch operace Overlord, zejména pak pro postup invazních jednotek do vnitrozemí velkou úlohu. A tento díl seriálu se zaměřuje zejména na americké výsadkové síly. 

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 54:23 minut

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné  

Obraz: barevný/černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: Z nabídky Codi (ukázky z dalších titulů)