Řitka Video – Taras Bulba

Šikovně v době, kdy se na pultech objevilo polské podání dějin v podobě filmu Ohněm a mečem, se mi z katalogu Řitka Video dostalo do rukou filmové dílo, ukazující téměř totéž z odvrácené strany. Úžasná klasická velkolepá hollywoodská produkce ve filmu Taras Bulba.

Zatímco jeden obal hovoří o hrdinných polských bitvách proti Ukrajincům – bouřícím se záporožským kozákům a obraně zájmů vlasti, ten druhý o útlaku polskou šlechtou a kozáckém boji za svobodu… No nic, každá mince má dvě strany.

 

 

 

Podívejme se opět nejprve na oficiální informace z obalu:

 

Dosud nejslavnější zpracování historického příběhu podle klasického románu Nikolaje Gogola představuje největší hvězdy tehdejšího Hollywoodu.

 

Taras Bulba 

 

Děj se odehrává v 16. století na Ukrajině, kdy byl tamější lid utlačován Turky i polskou šlechtou. Jedinou nadějí v boji za svobodu jsou Záporožští Kozáci a Taras Bulba je jedním z nich. Tomu se právě vrátili ze studií dva synové – Ostap a Andrij. Otec z nich chce mít pravé kozáky a bere je proto s sebou na válečné tažení do Polska. Mladší Andrij se ale zamiluje do krásné polské šlechtičny a zradí své krajany. Vstoupí dokonce do polské armády a v jejím čele bojuje proti kozákům. Zaslepen nenávistí, staví se starý Taras znovu do čela kozáckých oddílů a vyhlašuje Polákům válku!

 

Tradičně má text pravdu tak na 50 procent, protože neuvěřitelně míchá s časovou posloupností dějové linie a leccos oproti filmu překrucuje. Literární předlohu jsem nečetl, ale podle dostupných pramenů to vypadá, že ta spíš odpovídá uvedenému textu a filmové pojetí se značně odlišuje. A navíc možná nesedí ani to století, některé prameny hovoří o století 17.

 

 

 

Obraz je ucházející, chvílemi sice není nejostřejší, ale nevšiml jsem si žádných kazů, dabing patří k lepšímu průměru (řada veleznámých hlasů, bohužel nejsou dabéři na konci jmenováni). Sám film je skvělou ukázkou dob, kdy davové scény vytvářel skutečný dav a nikoli počítač, kdy cval širou stepí prožíval hrdina ve studiu se zadní projekcí a kdy Tony Curtis byl mladíčkem… Příběh je vlastně banální, nešťastná láska, na smrt znesvářené strany, vlastenectví, ale předloha i zpracování ho povyšují na dílo, sledovatelné bez uzardění i dnes.

 

 

 

Příběh začíná bitvou, v níž záporožští kozáci pomohli polskému vojsku zvítězit nad Turky. Následné pozvání na oslavu do polského vojenského ležení se ovšem změní v masakr již nepotřebného spojence, do vesele popíjejících kozáckých řad začnou střílet polská děla a připravené oddíly se vydávají dokonat dílo zkázy. Většině kozáků se podaří prchnout a vůdci polského vojska nechají nezapomenutelnou vzpomínku – v zápěstí useknutou pravou ruku.

 

 

 

Kozáci musí před přesilou uprchnout, symbolicky si uřežou své chocholy (copánky na vyholených lebkách), spálí svůj dosavadní majetek a přesunou se do hor, kde hodlají vyčkat lepších časů.

 

 

 

Děj sleduje jednoho z kozáckých hrdinů, kterému se narodí dva synové, Ostap a Andrej. Poskytne jim kozáckou výchovu, ale také je vyšle do Dubna. Polsko totiž vyhlásilo smírnou politiku a umožňuje studia na školách i kozákům. A Taras uvažuje, že nejlépe se bojuje s nepřítelem, kterého důkladně známe.

 

 

 

Mladíci se od prvních chvil ve městě setkávají jen s ústrky, ponižováním, bitím. Jsou považováni za méněcenné a nanejvýš hodné bičování. To ovšem nezabrání mladšímu Andrejovi zakoukat se do dcery samotného guvernéra, které ani on není lhostejný. Místo studia tajné schůzky, od zamilovaných pohledů k prvním polibkům, dokud si nevšimne rodina a nerozhodne se za pomoci polských studentů a vojenského oddílu troufalce a hanebníka ztrestat.

 

 

 

Při následné potyčce je ale velitel oddílu, bratr milované, starším Ostapem zabit. Kozáckým bratrům nezbývá než uprchnout zpět k otci. Tam je čeká velká událost – ataman svolává kozácká vojska, otec si znovu oholí lebku a sváže chochol…

 

 

 

Jaké je Tarasovo překvapení, když se na místě srazu dozví, že jejich oddíly jsou povolány jednorukým polským králem k tomu, aby se obrátily na opačnou stranu a v polském zájmu za žold plenila a rabovala „nepřátelská" území. Připomene všem polskou proradnost, vyvolá vzpouru a po předchozím atamanovi přebere velení – a vyrazí do boje s Poláky.

 

 

 

Ovšem nejde na věc přímo. S částí sil se dostaví na místo srazu s polskými jednotkami před městem Dubnem. Ostatní kozáci vyrazí na překvapená polská vojska ze zálohy a vrátí tak dávný masakr, do města se podaří stáhnout jen malé části Poláků.

 

 

 

I když je to ostatním kozáckým velitelům proti mysli, prosadí Taras obléhání města, v němž začne časem řádit hladomor i černá smrt. Andrej se ale nemůže zbavit vzpomínky na svou lásku, léčkou se mu podaří proniknout do města a i když ho nahání stráže celého města, téměř se mu podaří setkat se se svou vyvolenou. Namísto toho skončí za mřížemi a ona jako kacířka na hranici… Pološílený Andrej slíbí, že pro město opatří jídlo, jen aby ji zachránil, což se mu na poslední chvíli podaří. A i když ho ona přesvědčuje, že láska k vlasti je víc, že nesmí zradit svůj národ, přijme polskou uniformu a s oddílem jízdy vyrazí pro město získat čerstvé maso z kozáckých stád.

 

 

 

Obléhatelé jsou oslabeni, protože v jejich řadách došlo k rozkolu – některé pluky nehodlaly dále snášet nečinnost pod hradbami namísto bojů v širé stepi a raději se vydaly na cestu zpět. Toho si z městských hradeb všimnou Poláci a rozhodnou se situace využít. Zatímco Andrej, pronásledovaný svým otec, nahání dobytek, z bran města vyrazí zbytky polské armády, aby se vypořádaly s kozáky.

 

Než Taras zavelí k ústupu, dojde k osudovému setkání s Andrejem – synu, vždyť je to Polka!

 

 

 

Kéž by historické tituly vypadaly vždycky alespoň takhle. Nelze jinak, než doporučit.

Žánr: Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

Země původu: Jugoslávie / USA

Rok vzniku: 1962

Délka: 122 minut

Původní název: Taras Bulba

Světová premiéra: 21. listopadu 1962 – Francie

Režie: J. Lee Thompson

Námět: Nikolaj Gogol

Scénář: Waldo Salt, Karl Tunberg

Produkce: Harold Hecht, Sandy Whitelaw

Hudba: Franz Waxman

Kamera: Joseph MacDonald

Střih: Folmar Blangsted, Gene Milford, William Reynolds, Eda Warren

Kostýmy: Norma Koch

Společnost: Avala Film / Harold Hecht Productions

Natáčeno: Disney Ranch, Santa Clarita, Kalifornie, USA / Salta, Argentina / Universal Studios – 100 Universal City Plaza, Universal City, Kalifornie, USA

Hrají: Tony Curtis (Andrej Bulba), Yul Brynner (Taras Bulba), Sam Wanamaker (Filipenko), Brad Dexter (Shilo), Guy Rolfe (princ Frigorii), Perry Lopez (Ostap Bulba), George Macready (guvernér), Ilka Windish (Sofia Bulová), Vladimir Sokoloff (starý Stěpan), Vladimir Irman (Gríša Kubenko), Daniel Ocko (Ivan Mykola), Abraham Sofaer (představený kláštera), Mickey Finn (Korž), Richard Rust (kapitán Alex), Ron Weyand (Tymoševskij), Vitina Marcus (cikánská princezna), Christine Kaufmann (Natalia Dubrov), a další

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

 

Výběr kapitol 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvukové stopy 

 

Obraz: barevný PAL 16:9 (2,35:1)

Bonus: Z naší nabídky – trailery na další tituly společnosti