Filmexport Home Video – Letadlová loď Enterprise 3 (Sama proti Japonsku+Šedý přízrak)

Filmexport Home Video by mělo pokračovat v pondělí 19. dubna 2010 v dokumentárním seriálu, známém z obrazovek Česká televize. Na pultech by měla být Letadlová loď Enterprise 3 za 59,- Kč.

Pomocí nejmodernější počítačové animace můžete sledovat vojenské operace slavné letadlové lodi od počátku války v Pacifiku až do porážky Japonského císařství v září 1945. Série amerických dokumentárních rekonstrukcí vyjde postupně na 5 DVD.

 

Enterprise byla za 2. světové války jedna z nejslavnějších lodí Námořnictva Spojených států. Do služby vstoupila v roce 1938 a během následujících let se zapojila do nejdůležitějších operací v Tichomoří. Svou roli sehrála například v bitvách u Midway, o Guadalcanal, u Šalamounových ostrovů, u Santa Cruz nebo v bitvě o Okinawu.

Sama proti Japonsku (Enterprise versus Japan)  

V minulém dílu série Enterprise bojovala spolu se svou sesterskou lodí Hornet proti přesile čtyř nepřátelských letadlových lodí v krvavé bitvě u ostrovů Santa Cruz. Pro Hornet skončil tento boj tragicky. Enterprise se stala též terčem mohutného útoku a čtvrttunové bomby zničily její palubu. Z trhliny v trupu vytékala do moře nafta. Byl to zázrak, že se Enterprise udržela na hladině.

 

O čtyři dny později připlula na americkou základnu v Noumei na Nové Kaledonii, kde ji čekala oprava. Opraváři pracovali ve dne v noci. Enterprise byla poslední americkou letadlovou lodí v Tichém oceánu. V této chvíli ale Enterprise nebyla bojeschopná a Japonci proto chtěli co nejrychleji udeřit. Jejich hlavním cílem byl opět jeden ze Šalamounových ostrovů – Guadalcanal. Japonské a americké pozemní síly zde vedly vyhlazovací válku. Obě strany chtěly zničit nepřítele do posledního muže.

 

Američané ovládali nejcennější kus ostrova, Hendersonovo letiště, které se jim podařilo dobýt po vylodění před třemi měsíci. V této fázi války převzali iniciativu Japonci. Nyní potřebovali dopravit na Guadalcanal silné pozemní síly. Zatímco Enterprise procházela opravou, japonský admirál Jamamoto – strůjce přepadení Pearl Harboru – vypracoval plán, který měl jednou provždy skoncovat s americkou přítomností na Guadalcanalu… 

Šedý přízrak (The Grey Ghost)  

29. ledna 1943 Enterprise, křižník San Diego a pět torpédoborců mířily do rozhodujícího boje s císařskou flotilou ve vodách Korálového moře. Už po celý rok intenzivních bojů – od Oahu po břehy ostrova Guadalcanal – unikala tato tmavošedá loď zkáze i smrti a nepřestávala děsit japonské námořnictvo. V této době posádka Enterprise ještě netušila, že americké loďstvo postihne zakrátko další tragédie.

 

Stalo se to opět u Guadalcanalu, kam směřoval konvoj amerických transportních lodí s čerstvými posilami doprovázený ochrannou eskortou těžkých křižníků a torpédoborců. Jedním z doprovodných plavidel byl křižník USS Chicago. Obklopoval ho ochranný půlkruh šesti torpédoborců. Americký křižník sledovaly japonské ponorky. A vysoko nad mraky se blížila nepřátelská letadla. V 19 hodin 45 minut se na temném nebi překvapivě rozsvítily desítky japonských světlic, které osvětlily americké lodě pro 16 útočících dvoumotorových bombardérů Betty. Chicago se bránil palbou z děl a automatických kanonů. Stopovky jeho střel a záblesky z jeho hlavní ho nakonec lépe osvětlovaly než japonské světlice.

 

Dvě torpéda zasáhla pravý bok, křižníku vysadily motory a začal nabírat vodu. V naprosté tmě mu připlul na pomoc křižník Louisville. Jeho námořníkům se podařilo hodit na Chicago vlečné lano, což byl v situaci, kdy prakticky nebylo nic vidět, úctyhodný výkon, a pokusili se ho vléci rychlostí devět kilometrů v hodině pryč z nebezpečné oblasti. Enterprise, která byla vzdálená 550 kilometrů, dostala rozkaz okamžitě vyrazit a podpořit záchranné akce. Osádky letadel se připravily na nebezpečnou akci. Když oblohu nad Šalamounovými ostrovy osvítily první sluneční paprsky, na dřevěné palubě Enterprise již rolovaly bojové letouny a odlétaly hledat poškozený křižník. Situace připomínala pokus o záchranu letadlové lodě Hornet u ostrovů Santa Cruz, která byla během říjnových bojů těžce poškozena torpédy. Než ji ale Američané stihli odtáhnout do bezpečí, byla zasažena dalšími torpédy a ztracena. I nyní, pokud by se Japonci vrátili, Chicago by bylo snadným cílem. Bojové letouny z Enterprise hlídkovaly kolem poškozeného křižníku a pátraly po nepříteli. 

 

Žánr: Dokument  

Země původu: USA

Rok vzniku: 2008

Délka: cca 52+52 minut

Původní název: Battle 360 

Režie a scénář: Sam Dolan 

Produkce: Douglas Cohen, Sam Dolan, Ryan T. Hurst, Louis Tarantino, Brian Thompson

Hudba: Eric Amdahl 

Kamera: Chris Raymond 

Střih: Conrad Stanley 

Výkonní producenti: Louis C. Tarantino, Douglas J. Cohen

Výkonný producent pro History Channel: Charles Nordlander

Společnost: Flight 33 Productions LLC for History Television Networks Productions  

 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky  

Titulky: žádné  

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3  

Bonus: žádný