PB Publishnig – Žít a nechat zemřít

  

PB Publishing tentokráte v úterý 6. dubna 2010 pokračuje v kolekci dobrodružství neohroženého agenta 007 a za 77,- Kč bude ke koupi Žít a nechat zemřít, adaptace druhého románu Iana Fleminga z roku 1954, ve které se poprvé představil jako James Bond Roger Moore.

James Bond je pověřen úkolem vyšetřit smrt tří britských tajných agentů, ke kterým došlo v různých koutech světa. Vražda v sídle OSN přivádí Bonda do USA. Vydá se do New Yorku, kam ho vedou stopy ke gangu překupníků drog, ale už cestou z letiště málem přijde o život, když neznámý vrah zaútočí na jeho taxi.

 

Bond vraha sleduje až do obchodu s kouzelnými předměty kultu voodoo a tady narazí na stopu vedoucí přímo ke Kanangovi, premiérovi ostrovní republiky San Monique v Karibském moři. Ten je ve skutečnosti heroinovým králem, který má v plánu zdvojnásobit v USA počet drogově závislých prodejem heroinu za symbolické částky, pak zvednout cenu heroinu do závratné výše a závratně zbohatnout.

 

Bond odletí na ostrov San Monique, aby pokračoval v pátrání. Nebyl by prvním bělochem, který by zde zemřel mysteriózní smrtí, jestliže se pokusí odhalit tajemství maskovaných plantáží. Seznámí se s agentkou CIA, ve skutečnosti však pracující pro Kanangu, a přestože se mu podaří krásnou Rosii získat na svou stranu, je dívka zabita dříve, než stačí cokoli prozradit.

 

Když pak Bond tajně pronikne do Kanangova sídla, narazí tu na Solitaire, záhadnou dívku s věšteckými sklony, kterou pomocí falešných karet přesvědčí, že má stát jeho milenkou a pomocnicí.

 

Přestože jsou proradným Kanangou odhaleni a zajati, podaří se Bondovi uprchnout a zachránit i Solitaire, kterou vyrve smrti přímo z ďábelského rituálu voodooo. Brzy se však ocitnou v další Kanangově pasti…

 

Podle wikipedie po jednorázovém návratu Seana Conneryho do oficiální série v Diamanty jsou věčné se hned po premiéře producenti Broccoli a Saltzman pustili do hledání úctyhodné herecké náhrady a volba padla na již jednou zvažovaného Rogera Moora.

 

Sedmdesátá léta, kdy osmá bondovka vznikla, byla dobou blaxpoitation, kdy se silně prosazovala afroamerická kultura. Vliv na sedmou bondovku je evidentní – herecké obsazení, kult voodoo. Je to také první bondovka, kde se vyskytuje fiktivní země a kde chybí postava Q (i když jeho vynálezy nechybí).

 

Dle diváků ještě mírně neslaný nemastný rozjezd, kdy se Moore snažil nahradit a napadobit svého předchůdce, v následujících filmech už si našel svou parketu a odlehčený tón, přesto hodnocení pod 70 procent neklesá.

Žánr: Akční / Dobrodružný

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1973

Délka: 119 minut

Původní název: Live and Let Die

Světová premiéra: 27. června 1973 – USA

Režie: Guy Hamilton

Námět: Ian Fleming

Scénář: Tom Mankiewicz

Produkce: Albert R. Broccoli, Harry Saltzman

Hudba: George Martin, Linda McCartney, Paul McCartney

Kamera: Ted Moore

Střih: Bert Bates, Raymond Poulton, John Shirley

Kostýmy: Julie Harris

Společnost: Eon Productions Limited

Natáčeno: USA / Jamajka / Velká Británie

Hrají: Roger Moore (James Bond), Yaphet Kotto (Kananga/Pan Big), Jane Seymour (Solitaire), Clifton James (šerif J. W. Pepper), Julius Harris (Tee Hee), Geoffrey Holder (baron Samedi), David Hedison (Felix Leiter), Gloria Hendry (Rosie Carverová), Bernard Lee (M), Lois Maxwell (slečna Moneypenny), Tommy Lane (Adam), Earl Jolly Brown (Whisper), Roy Stewart (Quarrel ml.), Lon Satton (agent CIA Harold Strutter), Arnold Williams (řidič taxi), Ruth Kempf (paní Bellová), Joie Chitwood (Charlie), Madeline Smith (kráska), Michael Ebbin (Dambala), Kubi Chaza (prodavačka), Brenda Arnau (zpěvák), Robert Dix (Hamilton), James Drake (Dawes), Dennis Edwards (Baines), Stocker Fontelieu (host na svatbě), Lance Gordon (Eddie), Stephen Hendrickson (pan Bleeker), Roy Hollis (šerif v Louisianě), a další

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, maďarsky, polsky

Titulky: česky, anglicky, bulharsky, chorvatsky, hebrejsky, maďarsky, islandsky, polsky, portugalsky, rumunsky, turecky

Obraz: barevný 16:9 (podle imdb.com 1,66:1)

Bonus: ?