Hugh Jackman

Hugh Jackman se narodil 12. října 1968 v Sydney, v New South Wales v Austrálii. Jeho otec i matka jsou Angličané a do Austrálie se odstěhovali ještě před jeho narozením. V roce 1976 se rozvedli, jeho matka Grace se vrátila zpátky do Anglie a jeho otec Chris, který pracoval jako ekonom, zůstal s dětmi v Austrálii.
  

Po ukončení univerzity (technologického institutu), kde vystudoval komunikaci a žurnalistiku se rozhodl pro herectví, které začal studovat na Západoaustralské akademii muzických umění. Poté se začal věnovat divadlu, objevil se například v klasickém představení Kráska a zvíře nebo ve hře Sunset Boulevard. Za hlavní roli v představení Oklahoma! (1999) získal ocenění pro nejlepšího herce v muzikálu (ostatně Jackman je také talentovaným hudebníkem, kromě zpěvu umí hrát na piano, kytaru a housle). O rok později získal cenu Australského filmového institutu pro nejlepšího herce za jeho roli v městském dramatu Erskineville Kings.

V únoru 1996 se oženil s herečkou Deborrou – Lee Furness, která je o 6 let starší než on. Seznámil se s ní při jeho první televizní roli v australském seriálu Corelli (1995). Hugh hrál vězně, který se zamiloval do jeho advokátky (hrané právě Deborrou). Hugh a Deb adoptovali Oscara Maxmiliana Jackmana, který se narodil 15. 5. 2000 a je zatím jejich jediným dítětem.

Do Jackmanova života zasáhla neuvěřitelná náhoda, když ho režisér Bryan Singer vybral do svého filmu X- men místo Dougraye Scotta, který v té době už natáčel jiný film. Jeho role Wolverina z něj doslova přes noc udělala herce známého nejen v Austrálii, ale po celém světě. Romantická komedie Animální přitažlivost, kde si zahrál po boku Ashley Judd a Grega Kinneara jeho popularitu ještě zvětšil. Pak už následoval film za filmem: Akční Operace: Hacker s Johnem Travoltou, romantický Kate a Leopold s Meg Ryan nebo třeba X-Men 2.

Zatím naposledy Jackman zazářil v epicko-akčním dobrodružném filmu režiséra Stephena Sommerse (Mumie, Král Škorpión) Van Helsing o stejnojmenném lovci upírů a vlkodlaků, který se z části natáčel v České republice. Kromě Hugha Jackmana v něm hrají např. Kate Beckinsaleová, David Wenham, Richard Roxburgh a z českých herců je v něm možno zahlédnout Danu Morávkovou a Marka Vašuta.

Sympatický Australan by mohl být budoucí velkou hvězdou Hollywoodu. Dokáže totiž zahrát jak elegantního gentlemana v romantické komedii, tak „drsňáka“ v akčních filmech.

Filmografie:
2006 – X-Men – Poslední vzdor
2006 – Scoop
2006 – Flushed away
2006 – Prestige, The
2006 – Happy Feet
2006 – Fountain, The
2005 – Stories of lost souls
2004 – Making the grade (TV)
2004 – Van Helsing (Van Helsing)
2004 – Standing room only
2003 – X-Men 2 (X2)
2002 – Kate & Leopold (Kate & Leopold)
2001 – Alguém como voce (Someone like you)
2001 – Swordfish: Operace Hacker
2000 – X-Men
1999 – Oklahoma! (TV)
1999 – Erskineville kings
1998 – Halifaxová, soudní psychiatr – Strach z temnoty (Halifax f.p.: Afraid of the dark) (TV)
1998 – Halířový román (Paperback hero)