North Video – Na život a na smrt

V pátek 6. června 2014 přichází se svou troškou do mlýna také společnost North Video, která uvede za 199,- Kč novinkové DVD Na život a na smrt. Natočeno podle skutečných událostí.

Elitní jednotka s tajnou misí. Přežil jediný.

Elitní jednotka Navy SEALS měla v roce 2005 uprostřed nepřátelského území zajmout či zlikvidovat čelního představitele al-Kaidy. Čtyřčlenná skupina těch nejlepších vojáků byla ale prozrazena a v nelítostné řeži čelila drtivé převaze. Měla to být slavná vojenská operace, nakonec ji ale přežil jen jediný člověk.

Film Na život a na smrt byl natočen právě podle jeho vzpomínek. Stejně jako úvodní sekvence vojína Ryana nebo Černý jestřáb sestřelen i v případě Na život a na smrt režisér Peter Berg znovu posouvá zfilmování válečné akce k zážitku, který svou nemilosrdnou autentičností, brutalitou a intenzitou vyráží dech. Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALS jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli.

na_zivot_a_na_smrt_01

na_zivot_a_na_smrt_02

na_zivot_a_na_smrt_03

na_zivot_a_na_smrt_04

V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt.

Předlohou filmu se stala vzpomínková kniha Marcuse Luttrella, jediného vojáka, který krvavý střet s Talibanem přežil. A který svou knihou porušil svaté pravidlo SEALS o jejich operacích veřejně nemluvit. Hraje ho Mark Wahlberg, zbývající vojáky pak Taylor Kitsch, Emile Hirsch a Ben Foster. V roli jejich nadřízeného, který celou akci řídil ze základny Navy SEALS, se představí Eric Bana.

Režisér Peter Berg se na Střední Východ podíval už se svým filmem Království. Aby mohl příběh operace Red Wings zachytit co nejlépe, strávil měsíc na základně SEALS v Iráku a podstoupil alespoň část jejich tvrdého výcviku.

Na csfd.cz 75 procent: I Rambo by mohl chvílemi závidět. Nečernobílé nahlédnutí za hranice všedních dní s pořádnou dávkou patosu.

Zadní strana

Žánr: Akční / Drama / Thriller / Válečný / Životopisný

Země původu: Francie

Rok vzniku: 2013

Délka: 116 minut

Původní název: Lone Survivor

Světová premiéra: 12. listopadu 2013 – Francie (AFI Film Festival)

Kinopremiéra v ČR: 9. ledna 2014

Režie: Peter Berg

Námět: Marcus Luttrell, Patrick Robinson (kniha)

Scénář: Peter Berg

Produkce: Braden Aftergood, Brandt Andersen, Sarah Aubrey, Peter Berg, Remington Chase, Dama Claire, Grant Cramer, Mark Damon, Randall Emmett, Simon Fawcett, Kerry Foster, Louis G. Friedman, George Furla, Akiva Goldsman, Lindsay Greitzer, Brandon Grimes        , Norton Herrick, Petra Holtorf, Stephen Levinson, Stepan Martirosyan, Patrick McIntire, Jeff Rice, Steven Saxton, Lauren Selig, Adi Shankar, Jason Shuman, Spencer Silna, Barry Spikings, Tamara Stuparich de la Barra, Mark Wahlberg

Hudba: Explosions in the Sky, Steve Jablonsky

Kamera: Tobias A. Schliessler

Střih: Colby Parker Jr.

Kostýmy: Amy Stofsky

Společnost: Emmett-Furla Films / Closest to the Hole Productions / Envision Entertainment / Film 44 / Foresight Unlimited / Herrick Entertainment / Hollywood Studios International / Leverage Management / Spikings Entertainment / Weed Road Pictures

Natáčeno: New Mexico, USA

Hrají: Mark Wahlberg (Marcus Luttrell), Taylor Kitsch (Michael Murphy), Emile Hirsch (Danny Dietz), Ben Foster (Matt ‚Axe‘ Axelson), Yousuf Azami (Shah), Ali Suliman (Gulab), Eric Bana (Erik Kristensen), Alexander Ludwig (Shane Patton), Rich Ting (James Suh), Dan Bilzerian (Healy), Jerry Ferrara (Hasslert), Ric Arthur (velitel posádky), Scott Elrod (QRF SEAL), Gregory Rockwood (pilot vrtulníku Chinook #1), Ryan Kay (pilot vrtulníku Chinook #2), Patrick Griffin (kopilot vrtulníku Chinook), Josh Berry (komunikační pracovník SEAL), Eric Steinig (poručík SEAL), David H. Shepard (velitel CJSOTF), Justin Tade (námořník CJSOTF), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: fotogalerie, trailer