Blesk – Vicky Cristina Barcelona

Začíná ohlášená kolekce z katalogu Hollywood Classic Entertainment, vydávaná s logem Blesku. V pátek 16. dubna 2010 první obálka s označením Premiéra – Kinohit a v ní Vicky Cristina Barcelona za 69,- Kč. Život je největším uměleckým dílem. Milostné psaníčko z Barcelony.

Do "španělského New Yorku" odjíždějí na léto dvě mladé Američanky. Poněkud příkrá a zásadová Vicky, která má před svatbou, a její hédonická kamarádka Cristina. Potkávají spontánního malíře – netřeba dodávat, že po obou fešandách začne házet očkem – a jeho krásnou, ovšem nepříčetně žárlivou ex-manželku. Srážka tak temperamentních charakterů na malém prostoru nemůže skončit jinak než žhavým dobrodružstvím… a záleží pouze na optice diváka, zda spatří pod povrchem filmu romantickou Rumbu, ležérní Slowfox, nebo vášnivě-dramatické Paso doble.

Nová svěží romantická komedie Woodyho Allena je o dvou mladých Američankách a jejich milostných eskapádách v Barceloně, jednom z nejromantičtějších měst světa. Velmi kladně hodnocený a řadou filmových cen ověnčený snímek Vicky Cristina Barcelona, zasazený do svůdného středozemního prostředí Barcelony, je vtipnou a moudrou meditací o lásce, se vší svou romantikou, radostí, bolestí a neuchopitelnou záhadností.

 

A pro ty, kteří si rádi počtou, než aby koupili zajíce v pytli:

Vicky a Cristina jsou nejlepší kamarádky, ale mají naprosto odlišný pohled na lásku. Citlivá Vicky je zasnoubená se solidním mladíkem. Cristina nemá žádné citové ani sexuální zábrany a neustále hledá vášnivý vztah, ze kterého by se jí podlomila kolena.

Když Vickyini vzdálení příbuzní Judy a Mark pozvou dívky na letní pobyt do Barcelony, obě tento nápad nadšeně přijmou: Vicky chce během svých posledních měsíců svobodného života dokončit výzkum pro svou absolventskou práci a Cristina se těší na změnu prostředí, která jí může pomoci dostat se z krize po posledním rozchodu.

 

Jednoho večera v umělecké galerii se Cristina, jak už je u ní zvykem, mlsně zaměří na nejvýraznějšího a nejvyzývavějšího muže v místnosti, pohledného malíře Juana Antonia. Cristiinu zvědavost ještě posílí Judyina tichá poznámka o tom, že "italská domácnost" Juana Antonia s jeho bývalou manželkou Marií Elenou dospěla až do takového stádia, kdy se chtěli navzájem zabít. Téže noci u pozdní večeře přijde Juan Antonio ke stolu Vicky a Cristiny a předloží jim „nestydatý" návrh: letět s ním na víkend do městečka Oviedo, kde by se spolu mohli toulat po kulturních památkách, pít dobré víno a potom se všichni tři milovat. Vicky se okamžitě urazí, ale Cristinu okouzlí Juanova přímost a charisma a přesvědčí Vicky, aby jela s ní.

Během prvního dne plného poznávání zajímavých míst a pojídání místních specialit v Ovideu hovoří Juan Antonio s velkým respektem o úchvatné Marii Eleně, své životní lásce. Přestože spolu byli hluboce spříznění, jejich vášně byly příliš silné na to, aby spolu mohli zůstat. Jednou se situace mezi nimi dokonce natolik vyhrotila, že ho Maria Elena v záchvatu žárlivosti pobodala.

Té noci pozve Juan Antonio obě dívky do své ložnice. Tuto nabídku Vicky rázně odmítne, ovšem Cristina k ní mileráda svolí. Ovšem těsně předtím, než Juan Antonio s Cristinou ulehnou na lože, Cristině se udělá nevolno a po zbytek víkendu dělá Juanovi Antoniovi společnost pouze Vicky. Juan Antonio vezme Vicky na návštěvu ke svému otci, svěří se jí se svými dávnými touhami z dětství a zasvětí ji do svého bouřlivého vztahu s Marií Elenou. Čím lépe ho Vicky poznává, tím spíš se zbavuje svých pochybností a během romantické noci před odletem z Ovieda se Vicky a Juan Antonio pomilují.

 

Po návratu do Barcelony Vicky nedokáže přestat myslet na Juana Antonia. On mezitím svou náklonnost nasměruje na přístupnou a povolnou Cristinu, která se k němu vzápětí nastěhuje. Když se Vicky pokusí protestovat, Juan jí vysvětlí, že vzhledem k jejímu zasnoubení by pokračování jejich vztahu způsobilo všem zúčastněným jenom nepříjemnosti.

A opravdu, zanedlouho přijíždí do Barcelony Vickyin snoubenec Doug a svatba na sebe nenechá dlouho čekat. Cristina a Juan Antonio si plují na obláčcích zamilovanosti, když je jednou v noci vyděsí telefonát. Maria Elena, bývalá manželka Juana Antonia, se pokusila o sebevraždu a leží v nemocnici. Po návratu domů ve společnosti oslňující a temperamentní Marie Eleny vysvětluje Juan Antonio šokované Cristině, že teď budou žít několik měsíců pohromadě, protože Maria Elena nemá kam jít.

Vnitřek balení 

Žárlivá a podezřívavá Maria Elena, kterou zmítají divoké změny nálad, využívá sebemenších záminek k tomu, aby se pohádala s Juanem Antoniem nebo aby ponížila Cristinu. Po čase se ovšem uvolní a naváže s Juliem Antoniem přátelský vztah a dokonce začne pomáhat Cristině v její snaze naučit se fotografovat. Maria Elena sdělí Cristině, že právě ona je oním "chybějícím prvkem", který jí může pomoci ke šťastnému soužití s Juanem Antoniem. A tak se mezi těmi třemi velmi poklidně a přirozeně rozvine milenecký vztah.

O něco později spatří Vicky náhodou Judy, jak se líbá s Markovým obchodním partnerem. Judy řekne Vicky, že Marka už několik let nemiluje a Vicky se jí svěří se svými city vůči Juanu Antoniovi. Judy nechce, aby Vicky udělala stejnou chybu jako ona, a tak se pokusí svést Vicky a Juana Antonia dohromady. Mezitím se Cristina, jako obvykle, začne cítit jako na trní. Léto se blíží ke svému konci a Vicky a Cristina dostanou tvrdou lekci v lásce i v životě.

Zadní strana obalu 

Žánr: Drama / Komedie / Romantický

Země původu: USA / Španělsko

Rok vzniku: 2008

Délka: 93 minut

Původní název: Vicky Cristina Barcelona

Světová premiéra: 17. května 2008 – Francie (Cannes Film Festival)

Kinopremiéra v ČR: 23. října 2008

Režie: Woody Allen

Scénář: Woody Allen

Produkce: Letty Aronson, Bernat Elias, Mar Farga, Eva Garrido, Charles H. Joffe, Javier Méndez, Helen Robin, Jack Rollins, Jaume Roures, Stephen Tenenbaum, Tedy Villalba, Gareth Wiley

Kamera: Javier Aguirresarobe

Střih: Alisa Lepselter

Kostýmy: Sonia Grande

Společnost: Mediapro / Gravier Productions / Antena 3 Films / Televisió de Catalunya

Natáčeno: Avilés, Asturias, Španělsko / Barcelona Harbor, Barcelona, Cataluña, Španělsko / Barcelona, Cataluña, Španělsko / Boulevard of Barcelona, Barcelona, Cataluña, Španělsko / Naranco Mountain, Oviedo, Asturias, Španělsko / New York City, New York, USA / Oviedo, Asturias, Španělsko / Passeig de Gracia, Barcelona, Cataluña, Španělsko / Santa Maria Del Mar Church, Barcelona, Cataluña, Španělsko

Hrají: Christopher Evan Welch (vypravěč), Rebecca Hall (Vicky), Scarlett Johansson (Cristina), Javier Bardem (Juan Antonio). Penélope Cruz (Maria Elena), Chris Messina (Doug), Patricia Clarkson (Judy Nashová), Kevin Dunn (Mark Nash), Julio Perillán (Charles), Juan Quesada (barcelonský kytarista), Richard Salom (host v umělecké galerii #1), Maurice Sonnenberg (host v umělecké galerii #2), Manel Barceló (doktor), Josep Maria Domènech (Julio), Emilio de Benito (kytarista v Asturias), Pablo Schreiber (Ben), Carrie Preston (Sally), Zak Orth (Adam), Abel Folk (Jay), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: žádný