Šíp – Kdo chce zabít Jessii?

 

Úterní Šíp doplní 20. května 2008 sbírku osvědčených českých komediálních titulů filmem Kdo chce zabít Jessii? za obvyklých 42,- Kč. Titul sice již dříve vyšel v časopise DiViDi, ale za poněkud jiné peníze. 

 

 

Docent Jindřich Beránek a docentka Růžena Beránková jsou manželé. Žijí svou prací. On – vážený odborník, který pracuje ve fabrice, ona – docentka somniologie, která učinila významný objev a to prostředek k ovlivňování snů. Zatímco demonstruje svůj objev na mezinárodním symposiu, řeší on problém jeřábu gigantické nosnosti. Řešení najde v comicsovém seriále o Jessii, Supermanovi a antigravitačních rukavicích. V noci se mu zdá o Jessii pronásledované Supermanem a pistolníkem. Protože mluví ze spaní, probudí manželku, která s pomocí somniografu uvidí jeho sny ve chvíli, kdy se stará o polonahou Jessii… 

 

Probudí ho a píchne mu dávku svého preparátu. Když se však ráno probudí, zjistí, že má v posteli živou Jessii. Jeho žena najde v koupelně pistolníka a v kuchyni Supermana. S hrůzou si uvědomí, že sny se zhmotnily. Jessii se podaří z bytu uprchnout a dostat se na přednášku doc. Beránka. Studenti se pustí do boje se Supermanem a pistolníkem a jsou nakonec všichni zatčeni policií. Beránek je odsouzen ke třem dnům vězení a jeho žena dostane za úkol zhmotnělé sny zlikvidovat. Ve vězení domyslí Beránek řešení rukavic a uprchne, aby je mohl v laboratoři dokončit. Budou se mu hodit, protože jeho žena se právě chystá pohledné sokyně zbavit a když to jinak nepůjde, třeba ji i roztrhnout.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Film, který byl čtvrtým samostatným filmem Václava Vorlíčka a současně jeho první komedií, vznikl v roce 1966 podle scénáře, který napsal s Milošem Macourkem, a byl velmi úspěšný, přestože to tak zpočátku nevypadalo. Před zděšenou schvalovací komisí museli tvůrci snášet palbu výtek na příliš překotné tempo děje a pochybností, zda divák vůbec pochopí čeho se parodie týká. Výsledek průzkumového promítání v Kralupech nad Vltavou však překonal všechna očekávání. Představení byla vyprodána a salvy smíchu provázely představení od začátku do konce. Jedním z nejoriginálnějších nápadů filmu je dorozumívání oživlých comicsových postav pomocí typických obláčků, i když zdaleka ne jediným. 

 

Film se jako jeden z mála dočkal širokoúhlé podoby, a tak na běžně prodávaném disku najdete obrazový formát 2,35:1. V menu najdeme při pozorném sledování různé veselé hrátky. Zvuk pak si lze zvolit jak v Dolby Digital 2.0, tak rozmixovaný do DD 5.1. 

 

V bonusových rozhovorech režisér Václav Vorlíček zavzpomíná na spolupráci s Milošem Macourkem a vysvětlí hlavní důvody, proč se rozhodli natočit právě tento film. A v podstatě neherec Juraj Višný prozradí něco víc o sobě, proč a jak byl vybrán právě on na roli Supermana, a v jakých filmech si ještě mohl zahrát. 

 

Žánr: Komedie, Sci-fi

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1966

Délka: 81 minut

Premiéra v kinech ČR: 26. srpna 1966

Režie: Václav Vorlíček

Pomocná režie: Jaroslav Pour

Asistent režie: Milan Muchna, Eva Mičulková

Scénář: Miloš Macourek, Václav Vorlíček

Dramaturgie: Alexandr Kliment

Produkce: Miloslav Procházka

Hudba: Svatopluk Havelka

Kamera: Jan Němeček

Druhá kamera: Karel Hejsek

Asistent kamery: Pavel Nečesal

Architekt: Bohumil Pokorný

Kostýmy: Karel Postřehovský, Miloslava Skořepová, František Kauler

Masky: Rudolf Hammer, Anna Volšičková, Josef Lojík

Střih: Jan Chaloupek, Jaromír Janáček

Zvuk: Adolf Nacházel  

Trikové záběry: Vladimír Dvořák, Jiří Šimůnek

Výtvarník: Kája Saudek 

Odborný poradce: podplukovník Josef Menoušek, MVDr. Yvonne Lambertová, RNDr. Antonín Bürger, RNDr. Jan Minář, MUDr. Miroslav Plzák

Společnost: Československý státní film / Filmové studio Barrandov, výrobní skupina Novotný – Kubala

Hrají: Dana Medřická (docentka somniologie Růženka Berán), Jiří Sovák (docent Jindřich Beránek), Olga Schoberová (Jessie), Juraj Višný (Superman), Karel Effa (Pistolník, Supermanův pomocník), Jan Libíček (vězeňský dozorce), Valtr Taub (profesor), Bedřich Prokoš (rektor vysoké školy), Ilja Racek (kolega docentky Beránkové), Otto Šimánek (zástupce docentky Beránkové), Svatopluk Skládal (obhájce), Čestmír Řanda (prokurátor), Jaromír Spal (předseda soudu), Jan Pohan (velitel policie), Jiří Lír (vyšetřující policista), Richard Lederer (soused Láďa Kokeš), Alena Bradáčová (Kokešova žena), Jiří Steimar (delegát profesor Alfonso), František Holar (ředitel továrny), Jaroslav Kepka (mladičký strážník), Ivo Gübel (diskutující vědec), Vladimír Menšík (zřízenec Kolbaba), Jan Cmíral (topič v krematoriu), Zuzana Martínková (Alena, Beránkova asistentka), Jitka Zelenohorská (Ivana, Beránkova asistentka), Kreuzmannová Alena (hlas Ivany), Magdalena Rychlíková (Helena, Beránková asistentka), Oldřich Velen (majitel octávie), Helena Růžičková (manželka majitele octávie), Jan Skopeček (řečník v krematoriu), Zdeněk Blažek (lékař), Jan Schmitt (zapisovatel u soudu), Karel Houska (brýlatý kolega Beránkové), Arnošt Bělohlávek (delegát), Vladimír Fürst (delegát), Miloslav Homola (delegát), František Šeba (delegát), Václav Fišer (pomocný dělník), Karel Hovorka (velitel hasičů), Vlastimil Čaněk (dělník), Zdeněk Hamouz (hudebník, člen kvarteta), Ivo Husák (hudebník, člen kvarteta), Vilém Linke (hudebník, člen kvarteta), Pavel Novák (hudebník, člen kvarteta), Vladimír Navrátil (novinář v soudní síni), Bedřich Čapek (novinář v soudní síni), Alexandr Horváth (novinář v soudní síni), František Fontén (dozorce), Jiří Hrachovec (dozorce), Milan Kindl (dozorce), Jan Krafka (policista na střeše), Eduard Krützner (hasič), Marie Landová (tlumočnice), Luďa Marešová (asistentka Beránkové), Pavel Robin (policista), Lubomír Kostelka (mistr v továrně), Josef Příhoda (soused v domě), Miroslav Rataj (posluchač), Marta Richterová (žena s fotoaparátem), Jindřich Heidelberg (soudce z lidu), Věra Váchová (soudkyně z lidu), Blažena Slavíčková (sousedka), Zora Polanová (sousedka), Jiřina Bílá (sousedka), Alois Dvorský (noční hlídač), Otakar Šindelář (dozorce/delegát), Eva Vosková (kreslička), Gustav Vondráček (policista)

 

Údaje o DVD: 

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky, anglicky

 

 

Obraz: černobílý 16:9

Bonus: Filmografie (Dana Medřická, Jiří Sovák, Olga Schoberová, Juraj Višný, Karel Effa, Vladimír Menšík, Václav Vorlíček), , Fotogalerie, Rozhovory (Václav Vorlíček, Juraj Višný)