Blesk – Akce nemluvně

V poslední době nám asijskou akční produkci představuje především Vapet, který už nabídl řádnou porci filmů i s Jackie Chanem. Přesto na něj nemá monopol, jak dokládá aktuálně H.C.E., které s logem Blesku v pondělí 26. dubna 2010 vydává film Akce nemluvně za 49,- Kč. Bulvár sice uvádí, že v pondělí vyjdou 4 jezdci, ale ti mají být ke koupi až 3. května 2010.

Fong  je hazardní hráč. Na celém světě existuje pouze jediná představa, která ho dokáže vyděsit víc než jeho dotěrní věřitelé: dostat na starost plačící nemluvně!

Rodinná kung-fu komedie říznutá ohromnou dávkou „typicky“ dojemných, ba kýčovitých scén. Pořád se někdo s někým mlátí, dítě někam padá, film odsýpá – skvělá akce, podívaná pro celou rodinu.

Jackie Chan si mezi natáčením hollywoodských „trháků“ znovu odskočil do Hongkongu a udělal vlastní film. K práci si přizval tým, který měl na svědomí výbornou New Police Story, ale temné drama vystřídala ztřeštěná komedie. Alan Yuen napsal scénář, Benny Chan režíroval a společně předvedli hollywoodu, jak se dělají zábavné filmy s Jackie Chanem. Příběh se točí kolem trojice zlodějíčků, která sice dělá jednu šichtu za druhou, ale je jim to málo platné.

Fong Ka Ho všechno obratem prosází, ženatému Octopusovi pouští žilou milenky z nejvyšších tříd, snad jen „vrchní velitel“ všechny peníze pečlivě uzamyká do sejfu. Když mu ale byt kdosi vykrade, příjme akci, která těm třem řádně promíchá životy. Měla to být snadná práce. Z jedné bohaté rodiny unést nemluvně a předat ho posedlému gangsterovi, který má za to, že je dítě potomkem jeho zemřelého syna.

Jenže Fong a Octopus se o únosu dozví až uprostřed akce a nejsou tou představou nadšení. Vše přeruší alarm a oni nakonec i s dítkem prchají. Při útěku se vybourají, šéf je zatčen – byť „jenom“ za nebezpečnou jízdu – a na Fongovi a Octopusovi je, aby se o nemluvně postarali, než se jejich šéf dostane z vězení. Aby to neměli tak lehké, mají v patách gangstery hledající dítě, vymahače Fongových dluhů ze sázek, manželku Octopuse i policajty.

Dle diváků Jackie „na stará kolena“ překvapivě a vcelku úspěšně zafušoval do žánru rodinné podívané. Svižná baby komedie plní svou oddechovou úlohu bez uzardění i přes dlouhou stopáž a fakt, že hlavní hrdina lítání vzduchem a největší bitky už přenechává jiným…

Žánr: Akční / Komedie / Drama

Země původu: Hong Kong

Rok vzniku: 2006

Délka: 122 minut

Původní název: Bo bui gai wak

Světová premiéra: 8. září 2006 – Itálie (Venice Film Festival)

Režie: Benny Chan

Scénář: Jackie Chan, Benny Chan, Alan Yuen

Produkce: Benny Chan, Jackie Chan, Willie Chan, Solon So, Zhongjun Wang, Zhonglei Wang, Albert Yeung

Hudba: Fai Young Chan

Kamera: Anthony Pun

Střih: Chi Wai Yau

Kostýmy: Thomas Chong, Cindy Cheung Fong-Tai

Společnost: Emperor Motion Pictures / JCE Movies Limited / Huayi Brothers Film Investment Co

Natáčeno: Hong Kong, Čína

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Hrají: Jackie Chan (Fong Ka Ho), Michael Hui (majitel domu), Louis Koo (Octopus), Charlene Choi (Bak Yin), Biao Yuen (inspektor Steve Mok), Yuanyuan Gao (Melody), Teresa Carpio (majitelka domu), Terence Yin (Max), Convoy Chan Chi-Chung (McDaddy), Andrew Lin (Calvin), Ken Wong (vymahač dluhů), Hayama Go (Tokyo Joe), Ken Lo (Baldie), Cherrie Ying (Li Man Yee), On-on Yu (paní Liová), Baoguo Chen (kmotr, šéf triády), Matthew Medvedev (mimino Matthew), Feng Ku (Fongův otec), Yuk-Man Wong (strýček), Tung Cho ‚Joe‘ Cheung (kněz), Shiu Hung Hui (vězeňský důstojník), Man-Wai Wong (prodavač), Ka Tung Lam (lékař), Jason J. Tobin (vymahač dluhů), Asuka Higuchi (dívka na motorce), a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital 5.1 kantonsky, česky

Titulky: česky

Nastavení

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: žádný