ABC/Supraphon – Osada havranů (CD)

Sice už jsme tu měli i obrazové ztvárnění díla Eduarda Štorcha, ale pro ty, kdo raději nechávají pracovat vlastní fantazii, je tu den, kdy se ze zlatého fondu Supraphonu dočkáme dalšího zvukového titulu. V úterý 27. dubna 2010 by mělo s logem časopisu ABC do nabídky za neznámou cenu (nakonec za 39,- Kč) přibýt CD Osada Havranů.

 

Štorchovy dobrodružné knihy situované do pravěku mají své čtenáře už velmi dlouho. Vedle Lovců mamutů patří Osada Havranů – příběh z mladší doby kamenné – k těm nejoblíbenějším. Ve zdařilé dramatizaci Vladimíra Kováříka ji Supraphon v sedmdesátých letech natočil s řadou známých herců.

 

Titul nás vrací do dob dávno minulých, kdy v lesnatém údolí na pravém břehu Veliké řeky /Vltava/ plném divoké zvěře bojuje o přežití kmen Havranů, k němuž patří i statečný chlapec Havranpírko. Ten si svou odvahou a mimořádnými činy brzy získá nejen obdiv a uznání celého kmene, ale i čestné místo u rodového totemu mezi zkušenými lovci.

 

Zvuková podoba Štorchova vyprávění neztratila ani po letech nic na své přitažlivosti a svou věrohodností a strhujícím dějem plným napětí osloví i současné mladé posluchače. 

Kapitoly:  

1. Zrádce v Havraním rodu – 7:28

2. Zmařený úklad – 11:33

3. Smír – 3:44

4. Sokolí oko – 3:22

5. Cizí kupci – 3:49

6. Divousův konec – 8:05

7. Svátek slunce – 6:01 

Celkový čas: 44:02  

Námět: Eduard Štorch

Dramatizace: Vladimír Kovářík

Hudba: Luboš Fišer

Texty písní: Jaromír Kincl

Hudební režie: Pavel Kühn

Činoherní sbor Čs. rozhlasu řídí Artur Šviha

Zpívají členové Kühnova dětského sboru (sbm. Markéta Kühnová a sbm. Pavel Kühn)

Studiový orchestr řídí Pavel Kühn a Milivoj Uzelac

Zvukové efekty: Artur Šviha

Zvuková režie: Ing. Adolf Řípa

Střih a mixáž: Jiří Bartoš

Asistentka režie: Alena Sekerová

Realizace: Jiří Šrámek

Režie: Ladislav Rybišar

Osoby a obsazení: Soběslav Sejk (Černý Havran, náčelník kmene Havranů), Petr Haničinec (Divoký Havran, zvaný Divous ), Miloš Hlavica (Rychlý Havran), Ladislav Pešek (Kňučák ), Miroslav Samek (Dráp), Josef Velda (Rys), Jiří Ornest (Havraní pírko),  Jaroslava Pokorná (Veveřice), Daniela Kolářová (Vrbka), Miroslava Špánková (Pěnice), Marie Vášová (1. žena), Libuše Havelková (2. žena), Gustav Bubník – DRDS (Kořínek), Apolena Veldová – DRDS (Myška), Martin Velda – DRDS (Oříšek), Zdeněk Kryzánek (Bobřík z kmene Bobrů), Josef Patočka (Toulavý Bobr), Ladislav Brothánek (Hbitý Bobr), Antonín Jedlička (Zubatý Bobr), Ladislav Mrkvička (Sokolí oko), Karel Houska (cizí kupec Ger), Petr Patera (kupcův syn Kam)

Nahráno 15.-31. ledna 1974 v pražském studiu Lucerna.

Vydal Supraphon ve spolupráci s Hifi-klubem Svazarmu v roce 1974