Filmexport Home Video – Vražda v Ostrovní ulici

V pátek 30. dubna 2010 přináší Filmexport Home Video další pamětnický film, za 59,- Kč bude v prodeji Vražda v Ostrovní ulici podle románu spisovatele Emila Vachka „Muž a stín"

Ve 3 hodiny ráno je zalarmována pražská policie soukromníkem panem Zacharem, který doma našel zavražděnou manželku. Případu se ujímá detektiv Klubíčko, který umí zachovat klidnou hlavu při vyšetřování. Zato jeho přítel, novinář Maurin, píše do „Denního kurýra" o každém podezřelém, že je vrah.

Policie zjistí v Zacharově výpovědi nesrovnalosti a všechno tak ukazuje na jeho vinu, jen Klubíčko má své pochybnosti. První stopa ho zavede do rodiny vysokého úředníka, jehož syn Vláďa, aby zaplatil své dluhy, zastavil u Zacharové rodinný prsten a byl u ní v den vraždy.

Také Zacharův přítel Friedmann se hlásí jako svědek, ale výslechy nepřinášejí přesvědčivé výsledky. Klubíčko zjistí, že jakýsi muž chtěl podplatit policejního úředníka, aby mu dal nahlédnout do korespondence, která byla zajištěna u Zacharové. Toto odhalení ho přivede k bývalé Friedmannově ženě, která přizná, že chtěla získat dopis, jímž ji zavražděná vydírala.

Paní Friedmannová byla rozvedena z viny svého muže, a kdyby její bývalý muž získal tento dopis, mohl by jej zneužít proti ní. Klubíčko je přesvědčen o její nevině a když zjistí, že dopis v korespondenci není, soustředí se na Friedmanna, který chce z Prahy zmizet. Objeví, že dopis má Friedmann. Podaří se detektivovi odhalit kdo, proč a jak vraždil v Ostrovní ulici? Usvědčit vraha se podaří až s pomocí rekonstrukce vraždy…

Autoři tehdy zfilmovali skutečný příběh vraždy bohaté lichvářky, o které se tehdy hodně diskutovalo a jejíhož pachatele se ve skutečnosti nepodařilo odhalit.

V příběhu o pátrání po pachateli tohoto zločinu se předvedl Plachta svým civilním, neokázalým projevem, a překvapil, protože byl znám především z mnoha komických rolí. Stal se vlastně jednou z největších postav tohoto příběhu. Vražda v Ostrovní ulici byla prvním filmem, který vznikl v ateliérech AB na Barrandově a snad také první kriminálkou z počátků zvukového filmu (převládá hudba, dialogů minimum). Podrobně a zasvěceně tady.

Žánr: Krimi

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1933

Délka: 72 minut

Premiéra v kinech ČR: 24. března 1933

Režie: Svatopluk Innemann

Námět: Emil Vachek (román Muž a stín)

Scénář: Josef Neuberg, František Tichý

Produkce: Julius Schmitt

Kamera: Václav Vích

Hudba: Karel Marchart

Střih: Antonín Zelenka

Zvuk: Bedřich Poledník

Výprava-architekt: Vilém Rittershain

Společnost: AB Barrandov

Hrají: Jindřich Plachta (detektiv Klubíčko), Zvonimir Rogoz (Friedmann), Theodor Pištěk (Zachar), Emanuel Trojan (reportér Maurin), Ella Nollová (domovnice Zemanová), Jarmila Lhotová (Ada Friedmannová), Fred Bulín (snoubenec Ady Friedmannové), Ladislav Hemmer (bratr paní Friedmannové), Ljuba Hermanová (Irma Horthová), Gustav Hilmar (ředitel Baroch), Věra Skalská (Barochova žena), Miroslav Svoboda (Vláďa, syn Barochových), Jan Richter (vězeň), Zdena Kavková (dělnice z tiskárny Boženka), Marek Vladimír (vyšetřující komisař), Karel Postranecký (detektiv), Gustav Fleischman (detektiv), Jan W. Speerger (detektiv), Kučera Karel (detektiv), Bohdan Lachman (policejní lékař), Němec Karel (vrchní v kavárně), František Jerhot (úředník v oddělení ztrát a nálezů), Bobina Horká (komorná paní Ady), Ferdinand Jarkovský (policejní úředník), Rudolf Žák (policejní úředník), Josef Steigl (policejní úředník), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný