Nedělní Aha! s DVD – Pytlákova schovanka

Aha! v neděli 18. května 2008 přinese na pulty jednoho z praotců českých parodií, za 42,– Kč to bude Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář. Plavovlasé krásné dívce z lesní samoty je souzený milionář, který umírá vyčerpaný prací na operetě Srdce v delíriu. A láska přemůže i smrt.

Mladičká a nezkažená dívka Ellen odchází z lesní samoty najít štěstí do velkoměsta. Na své cestě se zamiluje do laskavého milionáře Reného Skalského, ale osud si nepřeje, aby jejich štěstí trvalo dlouho. Než projeví své skrývané city, musí se Ellen ještě utkat s všehoschopným velkopodnikatelem a vyřešit svůj vztah k houslistovi, který se jí ujal. Za neustálého nalézání starých lásek, ztracených sirotků a osudových střetnutí, paroduje režisér Martin Frič sladkobolné filmové kýče první republiky.

Laskavá parodie, která je současně úsměvným holdem naivní předválečné filmové červené knihovny, patří k nezapomenutelným a diváky stále oblíbeným dílům. Nápaditě jsou tu zveličeny jak dějové zápletky, tak herecké ztvárnění, záměrně a s nadsázkou umocňující obvyklá klišé. Pozoruhodné je to, že film nachystali právě tvůrci, kteří se parodovaným kýčům úspěšně věnovali. Už několik generací se znovu a znovu nechává rozesmát tou brilantní hrou na kýč, ve které okouzlující milionář René Skalský zahoří láskou ke krásné plavovlásce Elén, vyrůstající v chudé myslivně jako schovanka zkušeného pytláka, ve skutečnosti ovšem milionáře trpícího ztrátou paměti. Jednoho dne dívka před nerozumným otčímem prchla do světa, aby se stala věhlasnou operní zpěvačkou. Téměř přitom zabředne do bahna velkoměsta, odkud je včas a nezištně zachráněna šlechetným houslistou, který však pochopí, že není ten pravý. Tím je schudlý René, vyčerpaný prací na operetě Srdce v delíriu a umírající na nenaplněnou lásku kombinovanou se zápalem mozkových blan. Láska má tedy další příležitost dokázat, že je silnější než smrt a k dokonalému šťastnému konci už chybí jen trefená kachna, která spadne na hlavu pytlákovu a vrátí mu tak ztracené vzpomínky.

Snímek vznikl v roce 1949, tedy v době, která rázně zatočila se všemi ideově pochybnými filmovými škváry, odvádějícími pozornost pracujícího lidu od nadšeného budování lepších zítřků. Natočil ho Martin Frič se stejnou chutí, s jakou ho herci zahráli. Hlavní role si zahráli Oldřich Nový parodující v roli Reného většinu svých předválečných postav stejně jako Hana Vítová v roli Elén, či Bohuš Machník jako věrný komorník Bolton, který umí nejen brilatně zacházet s holičskými nůžkami, ale také připravit kávu „úplně černou“. Krátce po uvedení do kin film vyvolal bouři a lavinu odsudků ze strany kritiků, odmítajících kýč jako drogu otupující uvědomělou mysl pracujícího lidu a vzápětí byl ideology strany zakázán. Také diváci zpočátku přijali film rozdílně. Líbil se všem, ale každému z jiného důvodu. Zatímco jedna polovina se dobře bavila trefnou parodií srdceryvných předválečných melodramat, ta druhá brala film zcela vážně. Pokud by tedy snad někomu nedošlo, že se dívá na parodii, v závěrečné barevně natočené scéně se dočká vysvětlení, že tvůrci se chtěli vysmát všemu falešnému.

Žánr: Komedie
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1949
Délka: 116 min.
Premiéra v kinech ČR: 1. dubna 1949
Režie: Martin Frič
Scénář: Rudolf Jaroš, Josef Neuberg, Milan Noháč, František Vlček
Produkce: Bohumil Šmída, Eduard Šimáček
Hudba: Julius Kalaš
Kamera: Karl Degl
Společnost: Československý státní film – výrobní skupina Frič-Reimann
Natáčeno: Ateliéry Barrandov / Dobříš / Praha – Nové Město – Václavské náměstí / Praha – Smíchov – Janáčkovo nábřeží / Praha – Střešovice – Slunná ulice / Praha – Trojský zámek / Praha – Žižkov – penzijní ústav / Průhonice – zámek

Hrají: Hana Vítová (Elén Hadrbolocová), Oldřich Nový (René Skalský), Ella Nollová (Bětuška Hadrbolcová), Otomar Korbelář (Dubský), Theodor Pištěk (Skalský), Zdeněk Dítě (Sedloň), Bohumil Machník (Bolton), Vítězslav Vejražka (Malhorn), František Paul (dr. Otok), Marie Blažková (Nováková), Eman Fiala (Bianchini), Jan W. Speerger (Joe Pelíšek), Jarmila Smejkalová (Klára), Irena Bernátová (Hromasová), Mirko Erben (Zadina), Alena Pospíšilová (Yvettka), Ilona Kubásková (Polánková ), a další

Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky
Titulky: pouze česky pro neslyšící (vydání Filmexportu obsahovalo i anglické)
Obraz: PAL 4:3, černobílý
Typ disku: DVD5
Bonus: žádné (vydání Filmexportu obsahovalo tyto bonusy: slovo historika, fotogalerie, biografie a filmografie, soudobá dokumentace)

© Národní filmový archiv
© 2005 FILMEXPORT HOME VIDEO s. r. o.

Reklamaci vyřídí: reklamace@praguepromotion.cz
provozní doba reklamační linky:
v pracovní dny 10 – 14 hod. tel.: +420 777 768 410