Filmexport Home Video – Letadlová loď Enterprise 4 (Pekelné kladivo+Den „D“ v Pacifiku)

Filmexport Home Video by mělo pokračovat opět v pondělí 3. května 2010 v dokumentárním seriálu, známém z obrazovek Česká televize. Na pultech by měla být Letadlová loď Enterprise 4 za 59,- Kč.

Pomocí nejmodernější počítačové animace můžete sledovat vojenské operace slavné letadlové lodi od počátku války v Pacifiku až do porážky Japonského císařství v září 1945. Série amerických dokumentárních rekonstrukcí vyjde postupně na 5 DVD.

 

Enterprise byla za 2. světové války jedna z nejslavnějších lodí Námořnictva Spojených států. Do služby vstoupila v roce 1938 a během následujících let se zapojila do nejdůležitějších operací v Tichomoří. Svou roli sehrála například v bitvách u Midway, o Guadalcanal, u Šalamounových ostrovů, u Santa Cruz nebo v bitvě o Okinawu.

Pekelné kladivo (Hammer of Hell)  

V minulé epizodě série zaútočila obnovená a modernizovaná USS Enterprise na Gilbertovy ostrovy, kde se v nelítostném boji utkala s japonským nepřítelem. Nyní dostala za úkol rozhodně udeřit na japonské ozbrojené síly na atolu Truk – kde byl jeden z největších a nejdůležitějších přístavů jejich válečného loďstva v Tichém oceánu.

 

Enterprise mířila k ostrovům Karolíny. Nebyla sama. Po jejích bocích, kam jen oko dohlédlo, plulo osm dalších letadlových lodí, šest bitevních lodí, deset křižníků a desítky torpédoborců. Americký průmysl se konečně rozeběhl na plné obrátky a posílil tichomořskou flotilu potřebným množstvím plavidel, s nimiž získala převahu nad nepřítelem. Minuly dny, kdy Enterprise brázdila osamoceně vlny oceánu jako jediná americká letadlová loď v Pacifiku. Přestože dnes plula s doprovodem, který byl obrovskou bojovou silou, ji i celý operační svaz čekala těžká bitva s nejistým výsledkem.

 

Osm set kilometrů před americkým svazem, v srdci souostroví Karolíny, se nacházel Truk – jeden z největších atolů středního Tichomoří. Je tvořen skupinkou ostrůvků a korálovým útesem, který obkružuje lagunu. Korálový útes Truku má průměr 53 km a dlouhý je 225 km. Chrání rozlehlou lagunu, v níž je pět hlavních ostrovů a desítky menších. Pro Japonce to byla jedna z nejdůležitějších námořních základen jejich válečné flotily. Mnozí ji přirovnávali k Pearl Harboru. Japonci tam měli dvě kotviště a tři letiště, dílny, hangáry a sklady paliva. Základnu chránily protiletadlové baterie. Několik jich bylo dokonce skryto v tunelech vyražených v úbočích pahorků. Stíhačky a bombardéry z Enterprise budou muset těmto zbraním co nevidět čelit, protože její operační svaz se vydal do další bitvy…  

Den "D" v Pacifiku (D-Day in the Pacific)  

V minulém dílu jsme sledovali boje v laguně atolu Truk. Bombardéry z americké letadlové lodi Enterprise rozdrtily tento Gibraltar Tichého oceánu jako pekelné kladivo. Japonské císařství zde zažilo svůj vlastní Pearl Harbor.

 

Nyní byly na řadě Marianské ostrovy – další krok tažení proti Japonsku. 13. června 1944 se ve vodách u ostrova Saipan v Marianském souostroví Enterprise připravovala k další akci. Její letová paluba byla plná bombardérů Avenger z desáté perutě, které se chystaly zaútočit na nepřátelské pozice. Letadla z Enterprise a dalších letadlových lodí svazu startovala k útokům na Saipan po dva dny. Cílem bylo připravit bombardováním půdu pro vylodění příslušníků amerických pozemních jednotek a námořní pěchoty.

 

Americké bitevní lodě se přesunuly na dostřel k ostrovu a zaměřily svá děla na nepřátelské cíle. USS New Jersey a její sesterská loď třídy Iowa zahájily palbu z baterií těžkých děl ráže 406 milimetrů. Byl tu ale problém. Obsluhu těchto děl tvořili většinou nováčci, kteří s ostřelováním pobřeží ještě neměli žádné zkušenosti. Mířili na deset kilometrů vzdálené bunkry, ale většina z dvou tisíc čtyř set obrovských, téměř tunových projektilů, minula svůj cíl. Japonské pozice zůstaly skoro stejně silné jako před ostřelováním.

 

Japonci byli velmi dobří v budování zákopů a opevnění a v maskování. Bylo obtížné zjistit, jak jsou rozmístěni, což velmi snižovalo efektivitu střelby z lodí. Sedm bombardérů z Enterprise se blížilo ke svému cíli – k japonským bunkrům a kulometným hnízdům. Velitelův letoun se odpojil od sestavy a zamířil na japonskou protiletadlovou baterii…  

 

Žánr: Dokument  

Země původu: USA

Rok vzniku: 2008

Délka: cca 52+52 minut

Původní název: Battle 360 

Režie a scénář: Sam Dolan 

Produkce: Douglas Cohen, Sam Dolan, Ryan T. Hurst, Louis Tarantino, Brian Thompson

Hudba: Eric Amdahl 

Kamera: Chris Raymond 

Střih: Conrad Stanley 

Výkonní producenti: Louis C. Tarantino, Douglas J. Cohen

Výkonný producent pro History Channel: Charles Nordlander

Společnost: Flight 33 Productions LLC for History Television Networks Productions  

 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky  

Titulky: žádné  

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3  

Bonus: žádný