Vekslák

Jestliže jsme v předchozím článku psali o výborném filmu, řada přichází na český snímek Vekslák, který si snad reklamu ani nezaslouží. Film je k dostání za stejnou cenu 39 Kč a je zabalen v papírové pošetce Levné knihy. Na druhou stranu možnost, jak si připomenout 80. léta, kdy sehnat cizí měnu nešlo jinak, než vekslem.

Film byl natočen podle stejnojmenného románu Pavla Frýborta.

Pavel Frýbort se narodil 20. května 1946 v Liberci jako Pavel Hříšný. Po studiích psychologie v Krakově a nedokončených studiích na Filozofické fakultě UK absolvoval při zaměstnání scenáristiku na FAMU. Působil ve Filmovém studiu Barrandov.

Pavel Frýbort je autorem řady knih, jeho hlavní tvorba přitom patří do oblasti kriminálního dramatu. Nejznámější je právě jeho román Vekslák, který vydal poprvé v roce 1988. Po roce 1989 se román dočkal výše zmíněného filmového zpracování, ale i pokračování v titulu Vekslák 2 aneb Malý český bordel. V druhé polovině 90. let přišla ještě dvě další pokračování. Kniha Vekslák 3 – Po nás potopa získala v roce 1995 Cenu Jiřího Marka.

Filmové podoby, i když ve značném přepracování, se dočkala i další Frýbortova kniha s názvem Power Play (film Divoká svině). Vedle policistů či kriminalistů jsou hrdiny jeho knih novináři a reportéři (Reportér (2001), Městečko jako malované (2002) nebo Muž na prodej (2005). Spisovatel zemřel v Praze 27.3.2007.

Žánr: krimi, drama
Země původu: ČR
Rok vzniku: 1994
Délka: 85 min.
Jazyk: čeština

Hudba: Daniel Fikejz
Kamera: Jiří Macák

Režie: Jan Prokop
Hrají: Martin Zounar, Lucie Benešová, Marián Labuda, Stanislav Tříska, Valerie Kaplanová, Ladislav Potměšil, David Suchařípa, Vendulka Křížová, Miroslav Zounar, Bohdan Tůma, Martin Faltýn, Adolf Filip, Václav Knop

Osmdesátá léta, zlatý věk veksláků. Jeden z nejsnazších způsobů, jak snadno přijít ke slušným penězům.

Ani studium vysoké školy nechrání před pokušením – mladistvý hrdina přestane rozlišovat hranici zákona, ale kupodivu mu ani vzdělání nepomůže, aby včas odhalil podvod na něm spáchaný. Student vysoké školy ekonomické Michal Najman si přivydělává jako deratizátor. Poté, co je obviněn z vyhubení drahých nutrií, podepisuje dluhopis na značnou částku. Důvěřivé se upíše ke splácení vysoké dlužné částky, aniž si ověří její opodstatněnost. Peníze nemá a rozhodne se je získat vekslováním a později i krádežemi. A tak se zpočátku bezúhonný mladík propadá stále hlouběji a hlouběji…