ABC – Cold War

V úterý 11. května 2010 by se měl na pultech objevit ještě jeden titul s logem časopisu ABC, hlášena je další PC hra za laciný peníz, za 49,- Kč by ke koupi měla být Cold War. Česká stealth akce, která sází na povedený příběh amerického novináře ve spárech KGB. Byl výbuch Černobylu skutečně nehoda?

Cold War je počítačová hra vyvinutá v České republice studiem Mindware a vydaná společností DreamCatcher Games. Hra, často přirovnávaná ke kultovnímu Splinter Cell, patří do žánru stealth. Hra používá systém výroby zbraní a nářadí z věcí obyčejné potřeby.

 

Příběh točící se kolem civilního reportéra z principu nedovoluje použítí akrobatických kousků, ale velkým plusem je mnoho různých strategií vedoucích k dohrání hry.

 

Hráč vystupuje v roli Matta Cartera, amerického novináře, který již delší dobu usiluje o získání Pulitzerovy ceny. Senzacechtivý žurnalista dostane tip od svého informátora, který jasně říká, že v Sovětském svazu se chystá „něco velkého“. Odjíždí proto do Moskvy, aby celé záležitosti přišel na kloub a napsal bombastický článek, nicméně 12 hodin po příjezdu je zbit, svázán a uvězněn. Je totiž obviněn z pokusu o atentát na prezidenta a spolu s velitelem prezidentské stráže Gruškovem vsazen do nechvalně známé věznice Lubjanka, kterou si KGB šetřila na „zvláštní zboží“. Za pomoci svých schopností musí uniknout z cely a vrhnout se do pátrání po příčinách svého uvěznění. 

 

 

 

Příběh se odehrává na konci osmdesátých let – v době počátků perestrojky. Roli odpůrce reformátora Michaila Gorbačova a jeho ekonomických reforem zde zastává šéf KGB Barinsky. Právě ten má stát za vaším uvězněním. Mimo jiné se též chystá realizovat šílený plán na ovládnutí SSSR. Zničení Gorbačova, jeho reforem, a nastolení stalinovské diktatury by mohlo znamenat otevřený konflikt s USA a konec nadějí pro reformní komunismus. Novinář Matt Carter je proto jediným, kdo může hrozící katastrofě zabránit.

 

 

 

Tvůrci si velice sympaticky pohráli s historickým potenciálem konce studené války, po většinu času se hráč pohybuje po tak známých prostorách, jako je Kreml, Leninovo mauzoleum nebo jaderná elektrárna Černobyl. Podstatné dějové předěly jsou doprovázeny stylovými komiksovými sekvencemi, povětšinou statickými, které dotvářejí osobitou atmosféru hry. Vedle vážných až depresivních momentů často narazíte na humor, který však nepůsobí jako pěst na oko. Celkově je příběh Cold War solidní a povedlo se vdechnout klíčovým postavám potřebnou oduševnělost. 

 

Doporučená konfigurace: 

 

Windows 98/Me/2000/XP

1.7 GHz CPU

384 MB RAM

64 MB GPUi

1.5 GB HDD