Filmexport Home Video – Bitva u Kurska

Minulý dokument, vycházející údajně z odtajněných ruských archivů a vydaný společností Filmexport Home Video, příliš chvály mezi odborníky nesklidil (díky za tip, bratře). Snad tedy tentokrát ve středu 12. května 2010 bude 59,- Kč možno vynaložit účelněji, když jeho předmětem bude Bitva u Kurska

Nejprve tedy citace hodnocení minule vydané Prahy 1945: Za všechno věta "odborníka"…… 8.5. jakmile odešli Vlasovci, létaly nad Prahou dva zastaralé německé bombardéry – že by pán myslel ty Me 262???), které si tu mohly dělat co chtěly. Taky rozbily několik domů. Američani, kteří předtím – zde je v půli věty střih!

Zde padl Gončarenko, velitel tanku T-34 s číslem 25!

Co mě zarazilo je to že hodně se tu přikládá důraz na značnou část vývoje jedné skupiny rozvědčíků RA, kteří běhali po lesích kolem Prahy!

Ke všemu promítány z větší části záběry z Barbarossy, což vzhledem k proklamovanému sloganu "z ruských archivů"….nechápu. Sice místy hezké záběry jako, třeba vykolejení vlaku, ale tady jde o profláklej záběr z filmu Bitva o koleje (1946)!

A teď tedy k tomu, co nás čeká:

Bitva u Kurska je na seznamu událostí, jež změnily dějiny světa. Na toto téma byla napsána řada knih a natočena řada filmů. Přesto bylo téměř nemožné odhadnout skutečný rozsah bitvy, neboť mnoho dokumentů leželo ukryto v tajných archivech a byly zpřístupněny veřejnosti teprve po 60 letech od výročí bitvy.

První část dokumentu je věnována přípravě této rozsáhlé vojenské operace, kterou Hitler považoval za přísně tajnou. Stalin se však dozvěděl o jeho plánech již v samotném počátku. Bývalí agenti KGB nám prozradí, jak se tyto tajné dokumenty dostaly do rukou Moskvy, a bývalí příslušníci Wehrmachtu úplně poprvé otevřeně pohovoří o svých dojmech z Hitlerovy přípravy této předělové bitvy.

Druhá část dokumentu popisuje samotnou bitvu a zaměřuje se na střety nedaleko vesnice Prochorovka. Na válečný střet vzpomínají účastníci z obou stran a jejich svědectví je doplněno unikátními fotografiemi tajných německých map a sovětskými i nacistickými dobovými záběry.

 

DVD obsahuje 2 díly:

 

1. Plány na léto (43:44)

2. Obrat (44:08)

Žánr: Dokument / Válečný 

Země původu: Rusko

Rok vzniku: 2003

Délka: 2×44 minut

Původní název: Курская дуга (pod tímto názvem se mi nepodařilo najít žádné odpovídající DVD, narozdíl od výše zmiňované Prahy 1945)

Scénář: Alexandr Adamovič

Režie: Sergej Gusev

Producent: Nikolaj Bilyk  

© TV Channel Russia, 2003 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: žádné  

Obraz: čenobílý/barevný 16:9 (1,85:1)  

Bonus: žádný