Filmexport Home Video – Filmy k maturitě 2 (Hostinec „U kamenného stolu“ + Paklíč + U snědeného krámu + Vyšší princip)

Jeden recyklát nestačí, proto ve čtvrtek 12. února 2015 nabízí Filmexport Home Video za 169,- Kč i další komplet 4 milionkrát opakovaných DVD s pokračovacím názvem Filmy k maturitě 2.

Čeká vás brzy maturita z českého jazyka a literatury? Potřebujete si rozšířit své obzory? Sestavili jsme pro vás kolekci filmů, které vznikly podle slavných literárních předloh. Představuje základní díla české literatury, které vás u maturity neminou, a jistě bude skvělým pomocníkem k maturitní zkoušce.

Hostinec „U kamenného stolu“

ČR, 1948, 95 min., čb

Pan hostinský truchlí a nechce nikoho vidět. Uprchla mu manželka s nafoukaným představitelem milovnických rolí, a tak v hostinci U kamenného stolu nemá kdo obsluhovat návštěvníky. Dvěma rozhádaným bratrům tedy nezbývá nic jiného, než se postarat o podnik sami. Každý týden bude jeden z nich vedoucí a ten druhý podřízený. Věřte, že s hostincem to sice půjde z kopce, ale divák se baví ještě dnes, protože filmový přepis slavného humoristického románu Karla Poláčka, režírovaný Josefem Grussem, nijak nezestárl.

Paklíč

ČR, 1944, 88 min., čb

Úspěšný spisovatel Gabriel Anděl nedokáže snést, jak se mu jeho žena Lola věčně plete do řemesla, a tak dojde k závěru, že se s ní rozvede. Rozhodne se, že se odstěhuje do své venkovské vily. V tu chvíli se na scéně objevuje policejní inspektor, který přichází s varováním, že se nějací podvodníci chystají prodat jeho dům bohatému Čechoameričanovi. Manželé společně s inspektorem ihned vyrazí obhlédnout situaci…

Kriminální komedie podle stejnojmenného detektivního románu Eduarda Fikera v režii Miroslava Cikána.

U snědeného krámu

ČR, 1933, 91 min., čb

Tragický příběh Martina Žemly, který se stane obětí svého zištného okolí, jež lační po jeho těžce nabytém majetku a zneužívá jeho dobroty. Po letech dřiny si otevře vlastní krám a vdova Šustrová ho vmanévruje do sňatku s dcerou Pavlínou, která ho nemiluje. Kupec se stává pouhou kořistí a přichází o vše, aby nakonec zaplatil cenu nejvyšší. Film je zajímavý i účastí Vlasty Buriana ve výjimečně záporné roli.

Staropražský příběh ve filmovém přepisu románu Ignáta Herrmanna režíroval Martin Frič.

BONUSY: slovo historika, fotografie, biografie a filmografie, soudobá dokumentace

Vyšší princip

ČR, 1960, 102 min., čb

Slavný film o zradě a kolaboraci, a především o morální odpovědnosti jednotlivce, se odehrává na malém městě v době začínající heydrichiády. Hlavním aktérem příběhu je osud tří nevinných maturantů, kteří se stanou obětí msty, která vdané době nemůže mít jiného než tragického vyústění.

Stejnojmennou povídku Jana Drdy na filmové plátno převedl Jiří Krejčík.

Náhled zadní strany z webu PNS