Bontonfilm – Barbar Conan

Bontonfilm přináší občas tituly, které jsou skutečně léty prověřeny (až provařeny) a je s podivem, že se dosud na pultech lacino neobjevily. Aktuálně v pátek 14. května 2010 můžeme vzpomenut na doby, kdy místo obleku nosil Arnold meč – Barbar Conan za 99,- Kč v nové ediční řadě Cinema Club. Meč a magie jsou základní kameny příběhu, odehrávajícího se v dávných epochách Země. Bojovník. Hrdina. Skutečná legenda.

Nejprve citace z dostupných zdrojů:

Říkal, že se vrátí. A ten čas právě nastal!

Představujeme Vám exkluzivní DVD edici CINEMA CLUB Legendy, ve které vychází čtyři klasické filmy s Arnoldem Schwarzeneggerem v jeho nejlepší formě:

14.05.2010 Barbar Conan

21.05.2010 Terminátor

28.05.2010 Komando

04.06.2010 Predátor

Arnie trousí jednu legendární hlášku za druhou a kdo mu stojí v cestě, ten si rozhodně nemusí lámat hlavu s plány do budoucna. Uvnitř každého DVD najdete množství fotografií a také originální text, který zasvětí filmové fanoušky do okolností vzniku filmů a představí jejich tvůrce. Cena každého z filmů je 99 Kč.

Vnitřek digipacku

Ohlášené tituly

Na řadě je tedy první z ohlášených DVD – jeho hlavním hrdinou je nepřemožitelný bojovník Conan, hledající vrahy svých rodičů.

Horda barbarů, vyznavačů hadího kultu, přepadne a vyplení malou cimmerskou vesnici. Zatímco jeho rodiče jsou zavražděni, malý chlapec Conan je odvlečen do otroctví a zapřažen do obrovského mlýnského kola. Těžká práce z něj udělá mohutného a silného mladého muže, kterého nakonec vykoupí jako bojovníka pro krvavé gladiátorské zápasy. Porazí všechny protivníky, kteří se mu odváží postavit a když ho nakonec jeho majitel propustí na svobodu, vydá se Conan za pomstou, odhodlán najít vrahy svých rodičů.

Cestou se seznámí se zlodějem a lukostřelcem Subotajem a také bojovnicí Valerií, a spolu s nimi prožívá řadu nebezpečných dobrodružství, při nichž nejednou přijde ke slovu nejen jeho obrovský meč, ale také kouzla bílé i černé magie, například tehdy, když musí s pomocí přátel zachránit dceru krále Osrika ze spárů hadího kultu. Ten si získává stále větší moc díky vlivu svého vůdce Thulsy, ve kterém Conan poznává vraha svých rodičů. Jeho záchranná cesta se tak současně stává naplněním jeho pomsty.

Tento klasický a dnes pro fanoušky fantasy kultovní snímek vyvolal na počátku osmdesátých let obrovskou vlnu popularity tzv. heroic fantasy a povzbudil zájem o příběhy psané spisovatelem R. E. Howardem, který vydal první povídku s Conanem, nazvanou The Phoenix with the Sword (Meč s Fénixem) v časopise Weird Tales v prosinci 1932.

Téměř o padesát let později se režisér John Milius společně s Oliverem Stoneem (který se později proslavil jako režisér filmů Četa, The Doors či JFK) pustili do psaní příběhu těžícího z obsáhlého cyklu conanovských povídek. Do hlavní role obsadili, přes odpor producenta Dina De Laurentiise, úspěšného rakouského kulturistu Arnolda Schwarzeneggera, jako herce dosud nepříliš známého, přestože v té době už byl držitelem Zlatého Globu za film Stay Hungry.

Role Conana mu pomohla k pozici ideálního představitele neohrožených hrdinů. Ve vedlejších rolích se ve filmu objevil například Bergmanův dvorní herec Max von Sydow a James Earl Jones, u nás známý ze seriálu Oheň Gabrielův. Vedle velkolepé výpravy stojí za pozornost především znamenitá hudba Basila Poledourise.

Nadšení příznivců lze shrnout do hesla „Prostě Conan!“

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Žánr: Akční / Dobrodružný / Fantasy

Země původu: USA

Rok vzniku: 1982

Délka: 129 minut

Původní název: Conan the Barbarian

Světová premiéra: 15. března 1982 – Španělsko

Kinopremiéra v ČR: 1. ledna 1991

Režie: John Milius

Námět: Robert E. Howard (povídky)

Scénář: John Milius, Oliver Stone, Edward Summer

Produkce: D. Constantine Conte, Raffaella De Laurentiis, Buzz Feitshans, Edward R. Pressman, Edward Summer, Dino De Laurentiis

Hudba: Basil Poledouris

Kamera: Duke Callaghan

Střih: Carroll Timothy O’Meara

Kostýmy: John Bloomfield

Společnost: Dino De Laurentiis Company / Universal Pictures

Natáčeno: Almería, Andalucía, Španělsko / British Columbia, Kanada / La Ciudad Encantada, Cuenca, Castilla-La Mancha, Španělsko / Segovia, Segovia, Castilla y León, Španělsko / Sierra Nevada, Granada, Andalucía, Španělsko / Tabernas, Almería, Andalucía, Španělsko

Hrají: Arnold Schwarzenegger (Conan), James Earl Jones (Thulsa Doom), Max von Sydow (král Osric), Sandahl Bergman (Valeria), Ben Davidson (Rexor), Cassandra Gava (čarodějka), Gerry Lopez (Subotai), Mako (kouzelník/vypravěč), Valérie Quennessen (princezna), William Smith (Conanův otec), Luis Barboo (Rudovlas), Franco Columbu (piktský zvěd), Leslie Foldvary (dívka v hadím chrámu), Gary Herman (Osricův strážce), Erik Holmey (Turanianský válečník), Akio Mitamura (mongolský generál), Nadiuska (Conanova matka), Jorge Sanz (mladý Conan), Jack Taylor (kněz), Kiyoshi Yamazaki (mistr meče), a další

Opravdu nerozumím distribuční politice, v jedné trafice měla DVD na dodacím listě, ale nepřišlo a reklamační telefonní linka od rána obsazená, v druhé trafice o vydání vůbec nevěděli, ve třetí poslední kus. Popravdě jsem ale po reklamním textu čekal víc, než pár odstavců na vnitřní straně digipacku, ale stejně zaplať  za ty dary…

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, polsky (lektor), 2.0 anglicky audiokomenář

Audiostopy

Titulky: česky, anglicky, arabsky, řecky, hebrejsky, portugalsky, islandsky, polsky

Titulky 1

Titulky 2

Titulky 3

Obraz: barevný PAL 16:9 (2,35:1)

Bonus: najdou se i vydání, doprovázená bohatou nabídkou – komentář režiséra Johna Miliuse a herce Arnolda Schwarzenegra, Film o filmu, Vynechané scény, Záběry speciálních efektů, Fotogalerie, Kinotrailer, Poznámky produkce, Biografie herců a filmových tvůrců, ale tady jde zřejmě o první disk z dvoudiskového vydání, potože obsahuje pouze audiokomentáře (a to navíc bez jakékoli lokalizace)

Audiokomentář