Filmexport Home Video – Filmy k maturitě 6 (Divotvorný klobouk + Jan Cimbura + Siréna + Robinsonka)

V pátek 13. února 2015 další várka hromadné opakovaných DVD pod záminkou přípravy ke zkoušce z dospělosti, společnost Filmexport Home Video za 169,- Kč nabízí další komplet s názvem Filmy k maturitě 6. Filmová zpracování základních děl české literatury.

Čeká vás brzy maturita z českého jazyka a literatury? Potřebujete si rozšířit své obzory? Sestavili jsme pro vás kolekci filmů, které vznikly podle slavných literárních předloh. Představuje základní díla české literatury, které vás u maturity neminou, a jistě bude skvělým pomocníkem k maturitní zkoušce.

Divotvorný klobouk

ČR, 1952, 70 min., čb

Hlavní hrdinové, dva chudí studenti Strnad a Křepelka, byli vypovězeni z Prahy. Utěšují se tím, že Křepelka má po svém strýci dědit. Strýc mu však zanechal pouze starý klobouk, se kterým však dokáží přelstít lakomého kupce.

Hudební komedii podle Václava Klimenta Klicpery o kupci hlupci, sličné Bětulince a vandrovných studentech s muzikou a písničkami natočil Alfréd Radok.

Siréna

ČR, 1947, 75 min., barevný

Příběh filmu se odehrává v Kladně roku 1889. Rodina Hudcova žije v bídě stejně jako většina dělnických rodin. Otec utrácí výplaty v hospodě a zodpovědnost zůstává na matce, která se stará o syna Rudolfa a dcery Růženu a Emu. Těžká situace nutí havíře vyhlásit stávku – hlavním impulsem je sebevražda horníka Černého.

Skvěle natočená revoluční legenda podle románu Marie Majerové v režii Karla Steklého.

Jan Cimbura

ČR, 1941, 82 min., čb

Jan Cimbura a jeho dobrý přítel Josef Piksa se vracejí z dlouholeté vojenské služby. Cimbura přijme službu u sedláka Kovandy, kde se setká s Marjánkou. Tu však o ruku požádá Piksa a Jan se jim do štěstí neplete. Léta plynou a manželé spolu zplodí tři děti. Piksa však dostane těžký zápal plic a na smrtelném loži prosí svého starého dobrého kamaráda, aby se o jeho ženu a děti postaral.

Příběh podle románu Jindřicha Šimona Baara do filmové podoby převedl František Čáp.

Robinsonka

ČR, 1956, 74 min., čb

O letních prázdninách se Bláža Borová dozví, že se jí narodil bratříček. Její maminka však při porodu zemřela, a tak tato teprve třináctiletá dívka musí převzít chod celé domácnosti a předčasně dospět. Útěk z reality a chvilky pro nerušené dětské snění nachází v četbě Defoeova románu Robinson Crusoe. Pomocnou ruku jí nabídne Tonička, služebná od sousedů, která se stává Blážinou novou maminkou.

Poutavý příběh třináctileté dívky z pera Marie Majerové režíroval Jaromír Pleskot.