Reflex – Mocné planety – Slunce

S logem časopisu Reflex vychází DVD dokumentárního přírodovědného cyklu z produkce BBC Mocné planety – Slunce. Vychází ve čtvrtek 12. března 2009 za cenu 49,- Kč.

Porozumět Slunci znamená pochopit zákonitosti, které řídí náš vesmír. Příběh Slunce začal před třinácti miliardami let Velkým třeskem. Od okamžiku svého vzniku se vesmír rozpíná rychlostí světla. Obsahuje stovky miliard galaxií a jednou z nich je i ta naše. Nachází se v ní sto miliard hvězd. Naše pozice uprostřed sluneční soustavy je poměrně výhodná. Na Zemi není ani příliš velké horko, ani extrémní zima. Veškerý život na Zemi vděčí za svou existenci Slunci. To dodává energii všem přírodním systémů – rostlinám i živočichům. Bez této hvězdy by naše planeta byla jen mrtvou pustinou. Slunce je obrovské, milionkrát větší než naše zeměkoule. Energie, kterou Slunce vydá za vteřinu, by uspokojila energetické požadavky lidstva na milion let dopředu. Zhruba za pět miliard let však Slunce všechno své palivo spotřebuje a osud naší planety bude zpečetěn. Příštím generacím se v historicky krátké době jistě podaří využívat sluneční energii adekvátním způsobem. A naši velmi vzdálení potomci snad najdou řešení i pro tu dobu, kdy životní podmínky na „modré planetě“ se stanou nesnesitelnými.

V tomto jedinečném dokumentu je odhalována minulost, přítomnost a budoucnost Slunce. Zájem o sluneční aktivitu je v současnosti obrovský a vědci činí významné objevy, související s touto hvězdou. Zkoumání souvislosti slunečního vlivu a globálního oteplování, otázka ochrany lidí před nežádoucími účinky Slunce – to je jen zlomek toho, co nabízí tento dokument z produkce BBC.

Žánr: Dokument

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 2006

Délka: 59 minut

Údaje o DVD:

Obraz: barevný, PAL, 16:9

Zvuk: DD 2.0 česky, DD 2.0 anglicky

Titulky: české

Typ disku: DVD 5

Regiony: All

Bonusy: —