Fimx – Hranice ovládání

A opět tu máme dvojici filmů v řadě FilmX, ve čtvrtek 20. května 2010 za 99,- Kč bude ke koupi například film Jima Jarmusche Hranice ovládání.

Osamělý muž v podání jednoho z Jarmuschových dvorních herců Isaacha De Bankolé přijíždí do Španělska vykonat práci možná tak trochu mimo zákon.

 

Muž beze jména putuje krajinou a jeho pouť připomíná sen, který možná nemá smysl, ale zdání klame a pod povrchem klidné hladiny se odehrává více, než se na první pohled zdá.

 

U kávy se setkává s tajemnými lidmi a sbírá indicie. Jaké jsou jeho úmysly a co se píše na vzkazech z krabiček od zápalek?

 

Tvůrce a jeho film dělí diváckou obec na dvě skupiny:

 

Kdo neodešel, usnul, kdo neusnul, trpěl. Proč vlastně tenhle člověk točí? Mnohem více je zarážející, proč to někdo platí!? Jde o film, který nemá co divákům říct, vyhledejte ho jen na vlastní nebezpečí. Jde o sebestřednou hříčku inspirovanou stejnojmennou esejí Williama S. Burroughse, která se zamýšlí nad kontrolními mechanismy a překračováním hranice ovládání.

 

Krásné obrázky, doprovázené meditativní hudbou, přicházejí a odcházejí a film ubíhá – jednoduché, pomalé, melancholické, meditativní lyrické vyprávění. Nedozvídáme se o nic víc, než sám hlavní hrdina. Nevíme ale ani nic o něm, o jeho motivaci, o jeho cíli, o motivaci těch, kdo si zabijáka najali, netušíme ani to, kudy se děj bude ubírat v příštích pěti minutách…

 

Žánr: Drama / Krimi / Mysteriozní / Thriller

Země původu: USA / Japonsko

Rok vzniku: 2009

Délka: 116 minut

Původní název: The Limits of Control

Světová premiéra: 1. května 2009 – USA

Kinopremiéra v ČR: 16. července 2009

Režie: Jim Jarmusch

Scénář: Jim Jarmusch

Produkce: Jon Kilik, Yuki’e Kitô, Carter Logan, Gretchen McGowan, Stacey E. Smith

Hudba: Boris

Kamera: Christopher Doyle

Střih: Jay Rabinowitz

Kostýmy: Bina Daigeler

Společnost: Focus Features / Entertainment Farm / PointBlank Films

Natáčeno: Almería, Andalucía, Španělsko / Madrid, Španělsko / Seville, Andalucía, Španělsko

Hrají: Isaach De Bankolé (osamělý muž), Alex Descas (Kreol), Jean François Stévenin (Francouz), Óscar Jaenada (číšník), Luis Tosar (houslista), Paz de la Huerta (nahá), Tilda Swinton (blondýna), Youki Kudoh (molekula), John Hurt (kytarista), Gael García Bernal (Mexičan), Hiam Abbass (řidič), Bill Murray (Američan), Héctor Colomé (druhý Američan), María Isasi (číšnice v klubu Flamenco), Norma Yessenia Paladines (letuška), Alejandro Muñoz Biggie (muž na ulici #1), Cristina Sierra Sánchez (muž na ulici #2), Pablo Lucas Ortega (muž na ulici #3), La Truco (tanečník flamenca), Talegón de Córdoba (zpěvák flamenca), Jorge Rodriguez Padilla (flamencový kytarista), a další

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: ze zákulisí Jima Jarmusche, bezejmenná krajina