Filmexport Home Video – Z českých mlýnů

V pátek 21. května 2010 další pamětnický film v podání Filmexport Home Video, další vydávanou komedií za 59,- Kč bude DVD Z českých mlýnů. NFA eviduje pod tímto názvem hned tři filmy, v tomto případě půjde o veselé příběhy pana Kaliby a dobrosrdečného krajánka Šafránka v době konání pražské Jubilejní výstavy.

V režii Miroslava Cikána se na počátku léta 1941 natáčela komedie Z českých mlýnů. Předlohou k filmu byla divadelní hra Karla Fořta, odehrávající se na konci 19. století v Praze. Volným zpracováním motivů oblíbených lidových humoresek vznikla nepříliš náročná veselohra, v níž hlavní role hráli Theodor Pištěk a Jindřich Plachta. Mladou dvojici, která ke štěstí přijde, ztvárnili Svatopluk Beneš a Zorka Janů, mladší sestra Lídy Baarové. Role tanečnice Loly Adiny Mandlové nebyla příliš velká, přesto jí kritici věnovali větší pozornost vzhledem k výsadnímu postavení herečky v českém filmu. Ve filmu účinkují i Kocourkovští učitelé jako cyklistický spolek Nežeňme se, kam patřil i Loukota a jehož sňatek se spolek snaží překazit.

 

Vesnická idyla, v níž mlynář Kaliba usiluje o místo starosty a o vybudování železniční zastávky v rodné vísce Hoštěnice. Do hoštěnického mlýna přijíždí na letní byt ing. Karel Loukota z Prahy. Doufá, že získá od mlynáře Kaliby souhlas ke sňatku s jeho dcerou Liduškou. Kaliba ho přivítá srdečně, ale ihned ho upozorní, že svou jedinou dceru provdá pouze za mlynáře.

 

Ve mlýně se objevuje každoroční host – krajánek Šafránek. Jako člověk zcestovalý má panu otci poradit, jak prosadit pro obec zřízení železniční zastávky. Šafránek má v Praze na ředitelství drah známého. Přesvědčí Kalibu, aby se za ním vypravili.

 

Ještě před odjezdem přistihne mlynář Loukotu při dostaveníčku s Liduškou a vyžene ho ze mlýna. Při výletu do Prahy se mlynář s krajánkem Šafránkem dostává do mnoha svízelných situací, dokonce jsou zatčeni pro krádež, když si spletou radu Vandase se zlodějem a seberou mu jeho hodinky.

 

Ukáže se, že Šafránkův známý byl pouze zřízencem a navíc je už v penzi. Ten, kdo má rozhodnout, je rada Vandas, který oba žadatele vyhodí. Svolení přiváží do mlýna Vandasův zástupce, kterým je ing. Loukota. Odměnou je mu ruka věrné Lidušky.

Za všechny citáty: Slušná komedie černobílé éry našeho filmu v době 2. světové války.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1941

Délka: 78 minut

Premiéra v kinech ČR: 19. září 1941

Režie: Miroslav Cikán

Asistent režie: Antonín Kubový

Námět: Karel Fořt (divadelní hra Veselé příběhy pana otce Kaliby na pražské Jubilejní výstavě)

Scénář: Václav Wasserman, Jaroslav Mottl

Produkce: Jan Sinnreich

Kamera: Václav Hanuš

Hudba: Julius Kalaš, Miloš Smatek

Střih: Marie Bourová

Zvuk: Stanislav Vondraš

Architekt: Jan Zázvorka

Společnost: Slavia film

Hrají: Theodor Pištěk (mlynář a starosta Václav Kaliba), Zorka Janů (Liduška, Kalibova dcera), Jindřich Plachta (krajánek Josef Šafránek), Svatopluk Beneš (ing.Karel Loukota, úředník Řed.st.), Adina Mandlová (tanečnice Lola), Vladimír Řepa (vrchní rada Vandas), Jiří Steimar (statkář Hrubý), František Filipovský (krejčí Krákora), Anna Letenská (služka u Kalibů Anežka), Vladimír Salač (prášek Pepík), Zdeněk Podlipný (stárek), Eman Fiala (mládek Vašek), Ferenc Futurista (truhlář Josef Zeman), Kocourkovští učitelé (cyklistický spolek "Nežeň se"), Hrušínský Rudolf st. (sedlák David), Václav Trégl (obecní strážník Kačaba), František Kreuzmann (policejní inspektor), Ladislav Janeček (kočí Francek), Josef Hořánek (farář), Gabriel Hart (lesní Jakub), Bobina Prošková (číšnice), Vladimír Smíchovský (hostinský), Miloš Šubrt (drožkář), Antonín Zacpal (portýr v hotelu "Pošta"), Emanuel Hříbal (člen uvítacího výboru), Josef Oliak (návštěvník výstavy), Ota Motyčka (fotograf), Antonín Jedlička (učedník u truhláře Zemana), Bolek Prchal (zřízenec Ředitelství c.k.státních), Leopold Horešovský (vrátný v Dvorním pivovaru), Josef Waltner (vrchní v Dvorním pivovaru), Frank Rose-Růžička (strážník), Ladislav Hemmer (tajný), A. Počta (doručovatel), Sláva Grossmann (konferenciér), Vladimír Jedlička (kluk u kuželek), Helena Málková (dítě), Zdeněk Řehoř, a další

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný