David Zucker

DAVID ZUCKER (režie) vytvořil svým filmovým hitem z roku 1980 Připoutejte se, prosím! vlastní komediální subžánr, jímž se později nechaly inspirovat takové novodobé hity jako Austin Powers, Blbý a blbější, Road Trip nebo Scary Movie.
  

K režii čtvrtého dílu série Scary Movie se vrací poté, co oslavil velký úspěch s předcházejícím pokračováním, v němž si zahráli Queen Latifah, Charlie Sheen, Eddie Griffin, Regina Hall, Anna Faris a Leslie Nielsen. Scary Movie 3 se v USA umístil na špici návštěvnosti a jen na území Spojených států vydělal přes 110 milionů dolarů.
 
Jeho prvním hitem se stal v roce 1980 film Připoutejte se, prosím!, který zrežíroval spolu se svým bratrem Jerrym Zuckerem a dlouholetým přítelem Jimem Abrahamsem. Uplatnil v něm koncept „komedie bez komediantů“ a obsadil do titulních úloh herce jako Robert Stack nebo Peter Graves, kteří byli do té doby známí výhradně jako představitelé vážných rolí. Film se stal v roce 1980 nečekaným hitem, vydělal přes 83 milionů dolarů a Zuckera a jeho kolegy vynesl na pozici předních hollywoodských komediálních tvůrců. Na tento úspěch navázalo trio parodií Přísně tajné! s Valem Kilmerem a jízlivou fraškou Bezcitní lidé s Bette Midler a Dannym DeVito. Tento film vydělal přes 71 milionů dolarů a stal se tak jedním z komerčně nejúspěšnějších snímků roku 1986.

V roce 1988 se Zucker poprvé vydal na sólovou dráhu a natočil film Bláznivá střela s Lesliem Nielsenem v roli poručíka Franka Drebina – detektiva s citem pro vyvolávání bizarních situací a veřejných skandálů. Film, v němž Nielsenovi sekundovala Priscilla Presley, se stal velkým hitem a dal vzniknout dvěma pokračováním: Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu, který se stal ještě úspěšnějším než jeho předchůdce, a Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas, který už Zucker pouze produkoval.

S prvními pokusy na poli umění začal krátce po vystudování vysoké školy. Spolu s bratrem Jerrym a kamarádem Jimem Abrahamsem založil ve skladu jednoho madisonského knihkupectví divadlo Kentucky Fried Theater, které v roce 1972 přesunuli do Los Angeles. Tam jejich úspěch pokračoval novou show, která byla kombinací živých a nafilmovaných satirických skečů. V roce 1977 společně natočili první celovečerní film Kentucky Fried Movie, který se stal nezávislým hitem a dodnes zůstává kultovní klasikou.

V poslední době Zucker zaměřil svou pozornost také na různé jiné žánry a produkoval filmy jako Telefonní budka nebo Procházka v oblacích.