Blesk – Amazonka

Těžba z francouzských zdrojů zdárně pokračuje, jen se z nabídky katalogu H.C.E. s logem Blesku dočkáme něčeho novějšího. Zatím nelze s určitostí tvrdit, kdy přesně se vrací Jean-Paul Belmondo v komedii Amazonka za 59,- Kč. Maléry vás doženou i na konci světa. O tom, co všechno vzešlo ze setkání energické astronomky, zloděje smaragdů a malé mimozemšťanky. Podle aktuální upoutávky v novinách by na pulty mělo dorazit ve čtvrtek 3. června 2010.

Astronomové na vysokohorské observatoři, kteří pátrají v kosmických hlubinách po známkách a důkazech mimozemského života, objeví objekt, který se blíží z kosmických hlubin, vysílá k zemi signály a nakonec zmizí někde nad amazonskými pralesy. Energická a ke všemu odhodlaná šéfka vědeckého programu Margaux se rozhodne pokračovat v pátrání přímo na místě, cítí svůj životní objev, a bez prodlení vyrazí do zeleného bludiště, doprovázena protivným agentem tajné služby.

A je to právě do míst, kde žije postarší dobrodruh Edouard. Ten utekl do patagonské džungle z Paříže krátce po svém osmém rozvodu. V poklidu tu studuje rostliny i zvířata a doufá, že našel to jediné místo na světě, kde už nikdy nenarazí na žádnou „ženskou potvoru“. Jenže právě on jednoho dne ke svému překvapení najde na tom nejméně pravděpodobném místě, na vrcholku vysokého stromu, malou, asi dvanáctiletou holčičku Lulu.

Ta na jeho překvapenou otázku, kde se tam vzala, dokonalou francouzštinou odpoví, že z jiného světa. Pochází z planety obíhající kolem hvězdy Beta v souhvězdí Kentaura a na Zemi přišla studovat lidské city a emoce.

Bohaté příležitosti ke studiu se dočká zejména od chvíle, kdy se Edouard setká s Margaux a její nevyčerpatelnou energií, která se projevuje mimo jiné také tím, že nezavře pusu. Přemluví Eduarda, aby jí dělal průvodce.

Ani Edouard ovšem není bez chyby. Ve skutečnosti je totiž zlodějem smaragdů, kterého hledá policie ve čtyřech státech, a který uprostřed pralesa našel ideální útočiště. Tedy alespoň si myslel, že ideální. Než potkal Margaux a Lulu, která pochází z rasy, která zvládla nesmrtelnost a díky speciálním pilulkám nikdy nevyroste, nezestárne a nezemře. Se zvědavostí dítěte poznává život na Zemi a objevuje nejprve u jiných a později i sebe dosud nevídané city.

Margaux chce sice zpočátku za každou cenu mimozemský fenomén prozkoumat, jenže pak je Lulu jejími zlovolnými kolegy z branže unesena, a tak se Margaux místo zkoumání pustí společně s Edouardem do riskantní záchranné operace, ve které jde nejen o život, ale také o čas. Lulu totiž bez pilulek začíná velmi rychle stárnout. Bláznivá pouť džunglí začíná!

Novější tvorba JPB už zjevně nemá tu sílu, na kterou jsme byli zvyklí, místy hluboce pod 50 procent: Říká se, že muži nestárnou, ale v tomhle případě to bohužel neplatí, smutná labutí píseň. Film je evidentně určený pro mladší generaci, my si musíme počkat na snad něco lepšího.

Žánr: Komedie / Dobrodružný / Romantický / Sci-fi

Země původu: Francie / Španělsko

Rok vzniku: 2000

Délka: 85 minut

Původní název: Amazone

Světová premiéra: 21. června 2000 – Belgie

Režie: Philippe de Broca

Scénář: Philippe de Broca, Serge Frydman

Produkce: Christine Gozlan, Alain Sarde

Hudba: Alexandre Desplat

Kamera: Jean-François Robin

Střih: Henri Lanoë

Kostýmy: Liz Álvarez, Paulette Breil

Společnost: Les Films Alain Sarde / PHF Films S. L. / TF1 Films Production

Natáčeno: Kuba

Hrají: Jean-Paul Belmondo (Edouard), Arielle Dombasle (Margot/Margaux), Patrick Bouchitey (Jeff Benard), Thylda Bares (Lulu), André Penvern (plukovník de Villeneuve), Jackie De la Nuez (starý šéf), Ronny Bandomo Casanova (malý chlapec), Carlos Padrón (doktor v laboratoři), Fernando Echevarría (Číňan), Daniel Hernandez (taxikář), Héctor Echemendia (vědec), Salvador Palomino (vědec), Alberto Noel Pena (vědec), Óscar Bringas (inženýr), Carlos Manssola (Rambo 1), Leonardo Darias (Rambo 2), Ernesto Queral (Rambo 3), Alberto Reytor (Rambo 4), Ismael Morales (indiánský válečník), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: žádný