Codi – Starověké megastavby – Angkor Vat

V úterní nabídce by 25. května 2010 nemělo chybět třetí pokračování cyklu vydavatelství Codi o velkolepých a záhadných objektech Starověké megastavby – Angkor Vat za 49,- Kč.

Lidské civilizace odjakživa staví velké stavby, symbolizující jejich význam a moc, které okouzlují i další generace svou krásou, vznešeností, mohutností či technickou dokonalostí. Ačkoliv se některá lidská společenství přežijí a zaniknou, stavby, které postavila, často nadále existují jako velkolepý odkaz na minulost. Podívejme se společně na to, jaké stavební techniky lidé na těchto velkolepých stavbách používali, z jakých materiálů stavěli a jak je získávali. Podívejme se do minulosti na osobnosti, které tyto stavby nechali stavět, na jejich pohnutky a sny. Podívejme se na to, jak byly stavby financovány a jak je vnímal okolní svět.

 

 

Angkor Vat

 

 

 

Pro Evropana tajemný název tajemného místa v, pro nás stále ještě tajemném, světě jihovýchodní Asie. Městský chrám, nebo městská pagoda, to je překlad těch dvou exoticky znějících slov. Velkolepý chrám postavený uprostřed velké bažiny na příkaz mocného vládce velké kambodžské říše, Súrjavarmana II., khmérskými staviteli, hinduistické nebe přenesené na zem doprostřed velké, pravděpodobně v té době největší světové městské aglomerace Angkoru – Města.

 

 

 

Mistrovské dílo stavebního umění v nesmírně těžkých podmínkách, ukázka skvělého plánování a vyspělé logistiky, důkaz důvtipu středověkých východoasijských řemeslníků a umění khmérských umělců. Město zaniklo, stejně tak zanikla khmerská říše. Na místo hinduistů, přišli do Angoru buddhisté.

 

 

 

Ale chrám stojí dál, ač jeho existence na vodou podmáčené půdě již téměř dva tisíce let tak trochu popírá zákony fyziky a hlavně architektury a stavařského řemesla. 

 

Menu DVD

 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 51 minut (50:09)

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky (Petr Oliva)

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL DVD 5 4:3 (podle pravítka 1:1,76)

Bonus: z nabídky Codi