Bontonfilm – Komando

Pokud by bylo třeba vybrat film, který dokumentuje, proč Arnoldovi někdo nemůže jeho filmovou kariéru odpustit a někdo se naopak nad jeho filmy královsky baví, asi nemůže být lepší příklad. Bontonfilm v ediční řadě Cinema Club Legendy v pátek 28. května 2010 nabízí Komando za 99,- Kč. Někde. Nějak. Někdo jde zúčtovat!

Neexistuje zkušenější válečník než bývalý plukovník John Matrix, bývalý velitel elitní bojové jednotky, který odešel z aktivní služby, aby se mohl starat o svoji jedenáctiletou dceru Jenny.

 

Teď žije v ústraní, daleko od lidí. I tady je však objeven a napaden žoldáky exdiktátora Ariuse, kteří ho únosem jeho milované dcerky Jenny chtějí donutit ke spolupráci na zavraždění prezidenta jihoamerického státu Val Verde a svržení tamní demokratické vlády.

 

Matrix se okamžitě vydá po stopách únosců. Pouští se do riskantní hry, neboť musí své dítě zachránit dřív, než letadlo, kam ho prezidentovi lidé posadili a z něhož se mu podařilo uprchnout, přistane.

 

A to je necelých jedenáct hodin. V nouzi unese mladou letušku Cindy, která se stane jeho zpočátku nepříliš dobrovolnou, ale poté, co se mu ji podaří přesvědčit, že mluví pravdu, velmi užitečnou pomocnicí.

 

V okamžiku, kdy letadlo přistává na letišti ve Val Verde, přistává tajně na ostrově také Matrix a plně vyzbrojen se vydává sám proti Ariusově armádě, odhodlán získat svou dceru zpět a to i za cenu života všech nepřátel.

 

Matrix se promění v nezničitelný bojový stroj a jeho nepřátelé se mají na co těšit…

 

Strašlivá konina od začátku do konce. Arnold evidentně používá všechny možné cheaty od nesmrtelnosti po full ammo, ale je to tak pitomé a nadsazené, až je to sranda. Přemíra komiksově nadsazené akce, tuny drsňáckých hlášek, nulová psychologie postav, extrémně přímočarý děj, vítězoslavný song na závěr. Pro jedny modla, pro druhé vrchol nevkusu a stupidity. Schwarzenegger nikdy nebyl velký herec, většinou spíše střídal jen dva výrazy – drsňák a hodně naštvaný drsňák. Ty ale tentokrát bohatě stačí. Hlavní hrdina úplně sám vystřílí celou soukromou armádu jako na střelnici. Ještě než vojáci padnou, křečovitě tančí v krupobití z Matrixova kulometu, jež stejně nekompromisně kosí i okolo stojící květiny. Zloduchové jsou na cucky, dopadají na zem a pomalu se na ně snáší okvětní lístky. Jak poetické. Ale Komando proslavily i suché ironické hlášky, kterými Matrix častuje své protivníky.

To prostě jinak nejde, od sladké romantiky přes "Pustil jsem ho" k ozubeným kolečkům… 

Žánr: Akční / Dobrodružný / Thriller

Země původu: USA

Rok vzniku: 1985

Délka: 97 minut (1:26:34)

Původní název: Commando

Světová premiéra: 4. října 1985 – USA

Kinopremiéra v ČR: 30. ledna 1992

Režie: Mark L. Lester

Scénář: Joseph Loeb III, Matthew Weisman, Steven E. de Souza

Produkce: Stephanie Brody, Robert Kosberg, Jeph Loeb, Joel Silver, Matthew Weisman

Hudba: James Horner

Kamera: Matthew F. Leonetti

Střih: Glenn Farr, Mark Goldblatt, John F. Link

Společnost: SLM Production Group / Silver Pictures / Twentieth Century Fox Film Corporation

Natáčeno: Beverly Hills, Kalifornie, USA / Long Beach, Kalifornie, USA / Los Angeles, Kalifornie, USA / Mount Baldy, Kalifornie, USA / Mt. Baldy, Kalifornie, USA / San Luis Obispo, Kalifornie, USA / San Simeon, Kalifornie, USA / Sherman Oaks Galleria – 15301 Ventura Boulevard, Sherman Oaks, Los Angeles, Kalifornie, USA / Surplus City Jeep Parts – 11796 Sheldon St., Sun Valley, Kalifornie, USA

Hrají: Arnold Schwarzenegger (plukovník John Matrix), Rae Dawn Chong (Cindy), Dan Hedaya (Arius), Vernon Wells (Bennett), James Olson (generálmajor Franklin Kirby), David Patrick Kelly (Sully), Alyssa Milan (Jenny Matrixová), Bill Duke (Cooke), Drew Snyder (Lawson), Sharon Wyatt (Leslie), Michael Delano (Forrestal), Bob Minor (Jackson), Michael Adams (Harris), Gary Carlos Cervantes (Diaz), Lenny Juliano (voják), Charles Meshack (Henriques), Chelsea Field (letuška), Julie Hayek (letuška), Hank Calia (latinoameričan), Walter Scott (Cates), Greg Wayne Elam (Biggs), George Fisher (ochranka v obchodě), Phil Adams (policista v galerii), Ava Cadellová (dívka v posteli v motelu), Mikul Robins (chlapec v posteli v motelu), Branscombe Richmond (Vega), Matt Landers (Fred), Peter DuPont (Daryl), Tom Simmons (Kirbyho řidič), a další

Volba jazykové mutace

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, 5.1 česky, 2.0 polsky, 2.0 turecky, 2.0 rusky, 2.0 maďarsky

Titulky: česky, anglicky, rusky, polsky, maďarsky, turecky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL 16:9 (1,85:1)

Bonus: žádný