Codi – Deník 1939 – 1945 – Druhá světová válka (10. díl) – červen 1940

Opět nový měsíc, opět jeho první středa a tudíž 2. června 2010 vydavatelství Codi posílá na pulty za 49,- Kč další DVD, mapující den po dni největší celosvětový konflikt minulého století – Deník 1939 – 1945 – Druhá světová válka (10. díl) – červen 1940.

Válka v Evropě pokračuje. Pokračuje i evakuace vojáků Britského expedičního sboru a francouzských vojáků z pláží poblíž přístavu Dunkirk. Německá vojska se zatím připravují na konečný útok. Francouzská obrana se zcela hroutí, boje jsou již prakticky jen sporadické a jednotky Wehrmachtu a Luftwaffe, posílené vojsky zbraní SS, v podstatě pronásledují prchající francouzská vojska a civilisty.

 

Deník 2. světové války 

 

Závěrečný útok začal 5. června a již 14. června vstupují jednotky Německé říče triumfálně do Paříže, kterou Francouzi prohlásili za otevřené město ze strachu před jejím zničením. Hitlerovská vojska postupují ve čtyřech hlavních směrech. Na francouzské přístavy Brest a Cherbourg, na Paříž a dále na jih na La Rochelle a Bordeaux, na střed a jih Francie ve směru na Marseille a do alpských oblastí Francie, kde jim jdou vstříc jednotky italské armády, která chce urvat svůj díl na kořisti.

 

červen 1940 

 

19. června začíná evakuace francouzských a polských jednotek z přístavu Bayonne do Velké Británie, kde se stanou spolu s vojáky evakuovanými z Dunkirku jádrem francouzských sil Svobodných Francouzů. 21. června začíná jednání o francouzské kapitulaci, která je dovršena podpisem dohody o kapitulaci Francie v Compiegne. Hitler si nenechá ujít velkou příležitost a kapitulace je podepsána ve stejném vagonu, ve kterém podepisovalo kapitulaci Německé císařství v roce 1918.

 

Válka v západní Evropě má malou přestávku a chystá se její další dějiství – útok na Velkou Británii.

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 63 minut (1:02:09)

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky (Alfréd Strejček)

Titulky: žádný  

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný