Filmexport Home Video – 3x Válečný dokument 1

V prázdninovém režimu se společnost Filmexport Home Video bude věnovat repeticím v nejrůznějších podobách, například  ve středu 15. července 2015 je naplánován první z kompletů 3x Válečný dokument 1, který za 149,- Kč nabídne společně zabalené dávno vydané disky.

Smrt v bunkru – Skutečný příběh Adolfa Hitlera (Tod im Führerbunker)

režie: Michael Kloft, Německo, 2004, 79 min.

Michael Kloft vyzpovídal poslední žijící pamětníky, včetně bývalého adjutanta Wehrmachtu Bernda Freytaga von Loringhovena a bývalého člena Hitlerjugend Armina D. Lehmanna, analyzoval a zhodnotil nespočet rozhovorů s dnes již nežijícími očitými svědky. Rovněž zkoumal dostupné dokumenty. Vše konzultoval s odborníky a na základě svých poznatků se pokusil zrekonstruovat posledních deset dní Adolfa Hitlera. Podívejte se, co se tenkrát v jeho bunkru vyhloubeném pod berlínským Říšským kancléřstvím skutečně odehrálo.

Hitlerovy válečné stroje (Weapons at War: Hitler´s War Machine: Panzers)

režie: Robert Kirk, USA, 1993, 45 min.

Hitlerovy elitní tankové jednotky tvořily ocelovou pěst jeho armády. Tanky – tato revoluční obrněná zbraň se stala symbolem převahy nejmodernějších německých technologií. Dokument z cyklu Zbraně ve válce přináší příběhy mužů a strojů – příběhy Hitlerových mohutných tanků. Vypráví o tom, s jakou rychlostí a palebnou silou německé tanky ovládaly bojiště za 2.světové války a o revoluci ve strategii vedení tankové války.

Ženy ve Velké vlastenecké válce (The Female Face of War)

režie: Alexej Kitajcev, Rusko, 2008, 43 min.

Válka je dílem muže, avšak ve 20. století se účast žen ve 2. světové válce stala realitou. Během ní sloužilo v Rudé armádě na osm set tisíc žen. K tomuto kroku přinutila ženy nevyhnutelná nutnost. Touha bránit jejich vlast, domovy a děti. Svaté právo! Staly se radistkami, ošetřovatelkami, telefonistkami… musely ovšem také vykonávat ryze mužskou práci jako pilotky, záškodnice či vojačky. Bohužel po skončení války byli jako hrdinové oslavováni pouze muži a na ženy se zapomnělo. Proč? Dokumentární film Ženy ve Velké vlastenecké válce vám přináší odpověď na tuto zapeklitou otázku.